TVN24 Biznes | Z kraju

Morawiecki: pierwsze subwencje trafiają na konta przedsiębiorców

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris//dap
Źródło:
PAP
Morawiecki o otwieraniu galerii handlowych
Morawiecki o otwieraniu galerii handlowychTVN24
wideo 2/6
TVN24Morawiecki o otwieraniu galerii handlowych

Ponad 355 milionów złotych trafiło do 1006 firm pierwszego dnia wypłacania subwencji przez Polski Fundusz Rozwoju - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

"Polski Fundusz Rozwoju wypłacił przedsiębiorcom pierwsze subwencje w ramach Tarczy finansowej. Tak jak zapowiedziałem wczoraj wieczorem ruszyło przyjmowanie wniosków, a dzisiaj na konta przedsiębiorców popłynęło ponad 355 milionów złotych. A to dopiero początek, pierwsza doba..." - napisał w czwartek na Facebooku Morawiecki.

Szef rządu przekazał, że są już 3 tys. pozytywnych decyzji na kwotę blisko jeden miliard złotych i środki te będą na kontach firm do poniedziałku. "Tam gdzie z pośpiechu formularze były przez przedsiębiorców błędnie wypełnione, będzie można wnioskować ponownie" - zaznaczył.

Duże firmy w przyszłym tygodniu

Premier wskazywał, że dla mikro, małych i średnich firm zarezerwowane jest 75 miliardów złotych, dlatego rząd zakłada, że subwencje dostanie każdy, kto spełnia kryteria.

"Dziękuję setkom lub nawet tysiącom ludzi w wielu instytucjach i bankach za to, że tak szybko przygotowali swoje systemy informatyczne i ruszyliśmy z tarczą finansową" - podkreślił Morawiecki.

"W przyszłym tygodniu powinny ruszyć wnioski o subwencje dla dużych firm" - dodał.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Finansowe wsparcie dla firm

Tak zwana tarcza finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju to program o wartości 100 mld zł, skierowany do ok. 670 tys. polskich przedsiębiorstw. Program pomocowy uzyskał w poniedziałek notyfikację Komisji Europejskiej, co było ostatnim wymaganym krokiem do jego uruchomienia.

- To będzie bardzo prosty proces uzyskiwania subwencji. Za jednym razem będzie można od razu zawrzeć umowę i środki w ciągu kilku dni powinny być na rachunku - mówił we wtorek w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 prezes PFR Paweł Borys.

75 proc. środków otrzymanych w ramach subwencji, pod pewnym warunkami, będzie miało charakter bezzwrotny.

Autor:kris//dap

Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości