TVN24 Biznes | Z kraju

Wpływ budowy polskiego superlotniska na gospodarkę. Jest raport

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Pełnomocnik rządu o przyszłości Lotniska Chopina w Warszawie
Pełnomocnik rządu o przyszłości Lotniska Chopina w WarszawieTVN24
wideo 2/5
TVN24Pełnomocnik rządu o przyszłości Lotniska Chopina w Warszawie

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego może przyspieszyć odbudowę polskiej gospodarki po pandemii COVID-19. Tak wynika z najnowszego raportu przygotowanego przez firmę Kearney, na zlecenie zespołu CPK. Eksperci szacują, że dzięki inwestycji w 2026 roku pojawi się 95,2 tysiąca nowych miejsc pracy.

Raport "Centralny Port Komunikacyjny - analiza wpływu przygotowania i realizacji inwestycji na gospodarkę w Polsce" został przygotowany przez globalną firmę consultingową Kearney na zlecenie zespołu Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz na podstawie danych dostarczonych przez spółkę.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Centralny Port Komunikacyjny

W raporcie wskazano, że jednym z narzędzi minimalizowania skutków kryzysu - wywołanego przez pandemię COVID-19 - jest pobudzenie gospodarki poprzez szeroko zakrojone inwestycje infrastrukturalne. Zdaniem ekspertów Kearney "budowa CPK może przyspieszyć odbudowę polskiej gospodarki po pandemii COVID-19".

"Jako że obecnie wskazywany harmonogram inwestycji zakłada przeznaczenie co najmniej 148 miliardów złotych na inwestycje w infrastrukturę w ciągu kilku lat następujących po epidemii COVID-19, zasadne jest założenie, iż projekt ten wykazuje potencjał pełnienia roli czynnika pobudzającego wzrost gospodarczy i wychodzenie z kryzysu" - czytamy.

Zwrócono uwagę, że zamówienia wynikające z realizacji projektu CPK mogą skutkować znaczącym wzrostem zatrudnienia. "Budowa CPK wraz z inwestycjami kolejowymi i towarzyszącymi może zapewnić tysiące nowych miejsc pracy zarówno na terenie portu, jak i w branżach powiązanych, na przykład produkcja materiałów budowlanych, taboru kolejowego i wyposażenia terminala" - wskazano.

Eksperci Kearney szacują, że w 2026 roku, który ma być szczytowym rokiem budowy, pojawi się 95,2 tysiąca nowych miejsc pracy. "W 2026 roku inwestycje kolejowe wygenerują 57 tysięcy nowych miejsc pracy, inwestycja lotniskowe 28,4 tysiąca, natomiast inwestycje drogowe 9,8 tysiąca" - wskazał Konrad Majszyk, rzecznik prasowy spółki Centralny Port Komunikacyjny.

Wzrost zatrudnieniaKearney

Zgodnie z prognozami, największym beneficjentem CPK ma być branża budowlana. Ma do niej trafić ponad 80 procent inwestycji związanych z realizacją planu. "Wzrost produkcji globalnej tej branży wyniesie około 162 miliardów złotych. Dodatkowa wartość dodana brutto wygenerowana w budownictwie wyniesie 94 miliardy złotych. W szczytowym roku budowy (2026 - red.) wzrost zatrudnienia w tym sektorze wyniesie 72 tysiące dodatkowych miejsc pracy" - podał Majszyk.

Ponadto Kearney szacuje, że dzięki inwestycji CPK w 2026 roku całkowita produkcja ma wzrosnąć o dodatkowych 73,6 miliarda złotych. Wartość dodana brutto ma zaś wzrosnąć o dodatkowych 20,8 miliarda złotych. "Dodatkowa wartość dodana brutto wygenerowana przez CPK będzie stanowiła około 0,7 procent PKB w 2026 roku" - wskazuje rzecznik prasowy spółki CPK.

Wzrost wartości dodanejKearney

Nowe lotnisko

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 kilometrów na zachód od Warszawy, na obszarze około trzech tysięcy hektarów, zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 45 milionów pasażerów rocznie.

Na początku czerwca wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu do spraw CPK Marcin Horała zapowiedział, że z Centralnego Portu Komunikacyjnego Polacy polecą w 2027 roku.

Jako pierwsza raport Kearney opisała dziś "Rzeczpospolita".

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: CPK

Pozostałe wiadomości