TVN24 Biznes | Z kraju

Poczta Polska dostarczyła 15 milionów ulotek. Rząd podał koszt

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Andrusiewicz: W Polsce epidemia ustabilizowała się na dość niskim poziomieTVN24
wideo 2/6
TVN24Andrusiewicz: W Polsce epidemia ustabilizowała się na dość niskim poziomie

Dostarczenie przez Pocztę Polską jednej ulotki z informacjami o szczepieniach przeciw COVID-19 to koszt rzędu 21 groszy brutto - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu w odpowiedzi przesłanej TVN24 Biznes. Spółka Skarbu Państwa dostała zadanie dostarczenia ulotek do 15 milionów gospodarstw domowych.

CIR pod koniec stycznia br. poinformowało, że do 3 lutego 15 milionów domów otrzyma ulotkę z najważniejszymi informacjami o szczepieniach na COVID-19. W ulotce są informacje m.in. o rejestracji, o tym, gdzie i jak się zaszczepić, dlaczego warto to zrobić oraz o działaniu szczepionki.

"Poczta Polska – jako wykonawca usługi dostarczenia druków bezadresowych – został wybrany zgodnie z przepisami obowiązującego prawa" - podkreśliło Centrum Informacyjne Rządu w przesłanej nam odpowiedzi.

Jak wskazano, umowa ze spółką Skarbu Państwa została zawarta w trybie art. 6a ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 1842). "Przepis ten warunkuje wyłączenie obowiązku stosowania przepisów Prawa Zamówień Publicznych w sytuacji, kiedy zamówienie jest niezbędne do przeciwdziałania COVID-19" - wyjaśniono.

Ponadto - przedstawiciele rządu - zwrócili uwagę, że "Poczta Polska jest największym operatorem pocztowym w kraju i gwarantuje realizację usługi na najwyższym poziomie w najkrótszym czasie". "Jest to jedyny operator pocztowy, który dysponuje odpowiednią siecią, aby zapewnić doręczenie zarówno w miastach jak na obszarach wiejskich, do każdego punktu adresowego w kraju" - czytamy w odpowiedzi.

CIR podało, że koszt dostarczenia jednej ulotki przez Pocztę Polską to 21 groszy brutto. Można zatem oszacować, że dostarczenie ulotek do 15 milionów domów kosztowało łącznie 3 mln 150 tys. zł.

"Ochrona zdrowia publicznego, a także gospodarki wymaga uświadomienia jak największej liczbie osób korzyści związanych ze szczepieniem przeciwko COVID-19. Jednym z elementów podejmowanych działań w tym zakresie jest produkcja materiałów informacyjnych i ich szeroka dystrybucja" - podkreślili przedstawiciele rządu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Szczepienia przeciw COVID-19

Centrum Informacyjne Rządu tłumaczyło wcześniej, że nie wszystkie pojawiające się w przestrzeni publicznej informacje na temat szczepień są prawdziwe i dlatego "prowadzona jest szeroka kampania informacyjna #SzczepimySię, aby każdy mógł zapoznać się z rzetelnymi i sprawdzonymi informacjami".

Ulotka zawiera instrukcję rejestracji, informacje o etapach szczepień, a także numer bezpłatnej całodobowej infolinii: 989 oraz wyjaśnia jak działa szczepionka i dlaczego jest bezpieczna.

"Szczepionka wyzwala w organizmie człowieka naturalną produkcję przeciwciał. Stymuluje także nasze komórki odpornościowe tak, aby chroniły nas przed zakażeniem COVID-19. Szczepionka przeciw COVID-19 powstała zgodnie ze wszystkimi najwyższymi standardami bezpieczeństwa. W badania nad nią zaangażowali się wybitni naukowcy z całego świata. Dzięki tak dużemu, globalnemu wysiłkowi otrzymaliśmy bezpieczną i skuteczną broń w walce z pandemią" - napisano w ulotce.

Szczepienia w Polsce ruszyły 27 grudnia ubiegłego roku. "Raport szczepień przeciwko COVID-19" opublikowany na rządowej stronie pokazuje, że do poniedziałkowego przedpołudnia wykonano 1 656 708 szczepień.

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: