Przywrócenie działalności sklepów i usług w galeriach handlowych oraz brak tak zwanych godzin dla seniorów w Wigilię. To tylko niektóre regulacje dotyczące handlu, które znalazły się w rządowym rozporządzeniu. Zmiany zaczną obowiązywać od soboty.
W czwartek w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
"Zasadniczo projektowane rozporządzenie powiela rozwiązania zawarte w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 1758, z późn. zm.). Utrzymująca się wysoka liczba zachorowań na COVID-19 nie pozwala na daleko idące znoszenie restrykcji i ograniczeń" - podkreślono w uzasadnieniu do rozporządzenia.
Ograniczenia mają obowiązywać od soboty 28 listopada do dnia 27 grudnia 2020 roku. "Do tego czasu zostaną podjęte decyzje w sprawie ewentualnego utrzymania ograniczeń lub ich zmiany" - wskazano.
Koronawirus a sklepy
Zgodnie z rozporządzeniem od najbliższej soboty 28 listopada przywrócona zostaje możliwości funkcjonowania sklepów i usług w galeriach i parkach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym, z wyłączeniem działalności polegającej na prowadzeniu sal zabaw.
W sklepach, galeriach handlowych oraz placówkach pocztowych nadal będzie obowiązywał limit osób uzależniony od powierzchni. To maksymalnie 1 osoba na 10 metrów kwadratowych w przypadku obiektów o powierzchni przeznaczonej w celu sprzedaży lub świadczenia usług nie większej niż 100 metrów kwadratowych, natomiast w przypadku obiektów o powierzchni powyżej 100 metrów kwadratowych - maksymalnie 1 osoba na 15 metrów kwadratowych.
Pozostaną także tak zwane godziny dla seniorów w sklepach spożywczych, drogeriach, aptekach oraz obiektach świadczących usługi pocztowe. Powyższe punkty w godzinach 10.00-12.00, od poniedziałku do piątku, mogą obsługiwać wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia.
Przewidziano jednak wyjątek. "Z uwagi na zwyczajowo skrócony czas pracy w dniu 24 grudnia 2020 r. proponuje się rezygnację z tego obostrzenia w tym dniu" - zaznaczono w uzasadnieniu do rozporządzenia.
Należy pamiętać, że w czasie godzin dla seniorów sprzedawca może obsłużyć inną osobę w sytuacji, gdy wydanie produktu leczniczego, wyrobu medycznego albo środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego następuje w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia. Ponadto przepisy nie dotyczą placówek handlu hurtowego oraz placówek handlowych działających w szkołach lub w placówkach oświatowych.
Hotele i restauracje zamknięte
Rozporządzenie przewiduje, że działalność hoteli pozostanie zawieszona. Będą mogły one przyjmować jedynie gości przebywających w podróży służbowej, sportowców, personel medyczny oraz pacjentów i ich opiekunów.
Wyciągi narciarskie i wypożyczalnie sprzętu będą mogły działać z zachowaniem reżimu sanitarnego.
Lokale gastronomiczne nadal nie będą mogły prowadzić działalności stacjonarnej, a wyłącznie "na wynos" i "na dowóz".
Salony fryzjerskie i kosmetyczne mają funkcjonować w reżimie sanitarnym – co najmniej 1,5 m odległości między stanowiskami oraz nie więcej niż 1 osoba na 1 stanowisko obsługi z wyjątkiem obsługi.
Działalność basenów, siłowni, klubów fitness i aquaparków pozostanie zawieszona. Z wyłączeniem tych działających w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów oraz przeznaczonych dla osób uprawiających sport w ramach współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych; studentów i uczniów – w ramach zajęć na uczelni lub w szkole.
W projekcie zaproponowano utrzymanie zakazu organizacji wesel. Targi i wydarzenia będą mogły odbywać się wyłącznie w formie online.
Zawieszona pozostanie działalność dyskotek i klubów nocnych, a także parków rozrywki.
Wydarzenia sportowe będą mogły się odbywać wyłącznie bez udziału publiczności.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock