TVN24 Biznes | Z kraju

Lockdown na Warmii i Mazurach. Wicepremier o pomocy dla firm

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP
Hotele w województwie warmińsko-mazurskim znowu zamknięteTVN24
wideo 2/7
TVN24Hotele w województwie warmińsko-mazurskim znowu zamknięte

W Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii trwają prace nad propozycją objęcia firm z województwa warmińsko-mazurskiego tarczą finansową - poinformował w piątek wicepremier Jarosław Gowin. Doprecyzował, że chodzi o rozwiązanie wzorowane między innymi na tak zwanej tarczy regionalnej.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Do 14 marca obowiązują na Warmii i Mazurach obowiązują zaostrzone rygory sanitarne. W związku z lockdownem najmłodsi muszą powrócić do nauki zdalnej, zamknięte są galerie handlowe i hotele oraz kina i teatry. Nie można korzystać z basenów, kortów, zawody i mecze sportowe odbywają się bez udziału publiczności.

Gowin: trwają prace

Wicepremier oraz minister rozwoju, pracy i technologii był pytany w piątek na konferencji, czy rząd planuje wdrożyć specjalny pakiet pomocowy dla firm z województwa warmińsko-mazurskiego, które w związku z dodatkowymi obostrzeniami nie mogą normalnie funkcjonować.

Gowin przyznał, że rzeczywiście w resorcie rozwoju, pracy i technologii trwają prace "nad propozycją objęcia regionu warmińsko-mazurskiego, który z uzasadnionych, obiektywnych powodów został dotknięty dodatkowymi obostrzeniami" dodatkowym wsparciem finansowym.

Warmińsko-Mazurskie zostało objęte rygorami w związku z rosnąca liczbą przypadków zakażeń koronawirusem, szczególnie jego brytyjskiej - bardziej zaraźliwej - odmiany.

Wicepremier wyjaśnił, że chodzi o objęcie firm z tego województwa "dodatkową tarczą finansową" wzorowaną - jak mówił - na Rządowym Funduszu Inicjatyw Lokalnych a także na tzw. tarczy regionalnej przewidującej dedykowane wsparcie dla regionów górskich.

- Czy taka pomoc zostanie udzielona? To już będzie oczywiście decyzja całej Rady Ministrów - podsumował.

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych (RFIL) to program, w ramach którego rządowe środki trafiają do gmin, powiatów i miast. Wsparcie jest bezzwrotne i pochodzi z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. W ramach RFIL samorządom ma zostać wypłacone ponad 13 mld zł.

Tzw. tarcza regionalna przewidywała skierowanie 1 mld zł do gmin górskich z przeznaczeniem na zakupy inwestycyjne lub inwestycje w ogólnodostępną infrastrukturę turystyczną oraz w infrastrukturę komunalną związaną z usługami turystycznymi. Nabór wniosków w tej sprawie zakończył się 12 lutego 2021 roku.

Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: