To co nie jest zabronione prawem będzie dozwolone - to jedno z głównych założeń "Konstytucji dla biznesu", którą przygotowuje Ministerstwo Rozwoju. We wtorek rząd wysłucha informacji na ten temat. Konstytucja ma być serią rozwiązań prawnych, które dadzą nowy impuls do rozwoju polskiej przedsiębiorczości.
Informację na temat planowanych rozwiązań do uregulowania w ramach "Pakietu Konstytucji Biznesu" Morawiecki przedstawi na wtorkowym posiedzeniu rządu. Sam dokument ma być zaprezentowany podczas kongresu 590, który odbędzie się w czwartek i piątek w Rzeszowie. "Konstytucja dla biznesu" ma ustanowić m.in. podstawowe zasady podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej oraz usprawnić relacje z urzędami, zastępując obowiązującą ustawę o swobodzie działalności gospodarczej nowym aktem prawnym prawa gospodarczego. Zapowiadając w ubiegłym tygodniu przedstawienie "Konstytucji dla biznesu", Morawiecki podkreślał, że będzie to pakiet ustaw, którego rdzeniem będzie nowa, prowolnościowa ustawa określająca zasady prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.
Główne założenia
Do szczegółów projektu dotarł "Puls Biznesu". Wśród ustaw, przygotowanych przez resort rozwoju znajduję się m.in. ustawa o prawach przedsiębiorców, ustawa o uproszczeniu przepisów podatkowych oraz ustawa proprzedsiębiorcza.
Jednym z podstawowych założeń "Konstytucji dla biznesu" jest wprowadzenie zasady wolności gospodarczej, w myśl hasła: "co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone".
Plan przewiduje też ulgi na start dla przedsiębiorców. Zostaną oni zwolnieni ze składek na ZUS i zdrowotnych przez pierwsze sześć miesięcy działalności.
Wśród innych zmian jest także likwidacja numeru REGON, uproszczenie i przyspieszenie procedur wydawania pieniędzy unijnych oraz brak konieczności rejestracji działalności na najmniejszą skalę (przychody miesięczne poniżej 50 proc. minimalnego wynagrodzenia, np. drobny handel, zajęcia dorywcze).
Projekt zakłada też powołanie rzecznika przedsiębiorców. Do jego zadań będzie należało m.in.: interwencje w razie naruszania prawa przedsiębiorców, wnioskowanie do urzędów o wydawanie "objaśnień przepisów" i ogólnych interpretacji przepisów, mediacje między firmami a organami administracji, opiniowanie projektów aktów prawnych na każdym etapie procesu legislacyjnego, ocena jakości pracy urzędników.
Autor: tol / Źródło: PAP, Puls Biznesu
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock