Miliony dla organizacji kierowanej przez partyjnego kolegę. Minister zabiera głos

Autor:
mp/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Bortniczuk o dotacji dla organizacji Mieczysława Baszki
Bortniczuk o dotacji dla organizacji Mieczysława BaszkiTVN24
wideo 2/5
TVN24Bortniczuk o dotacji dla organizacji Mieczysława Baszki

Ani złotówka z tego programu nie trafi do kieszeni Mieczysława Baszki czy jakiekolwiek innego działacza politycznego - mówił w rozmowie z dziennikarzami minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk, odnosząc się do dotacji przyznanej przez jego resort organizacji kierowanej przez posła Partii Republikańskiej. Ma ona otrzymać 14 milionów złotych, czyli ponad połowę z puli dotacji w ramach programu "Sport dla Wszystkich".

- Na prowincji poza Zrzeszeniem Ludowych Zespołów Sportowych często sportu nie ma. To ogromne zrzeszenie, z wielką historią - stwierdził Kamil Bortniczuk, minister sportu i turystyki, a jednocześnie wiceprezes Partii Republikańskiej, odpowiadając na pytania dziennikarzy o dotację ministerstwa.

Dodał, że "od ubiegłego roku faktycznie prezesem jest pan Mieczysław Baszko". - Wcześniej prezes był pan Władysław Kosiniak-Kamysz - zwrócił uwagę.

Kamil Bortniczuk: to nie jest tak, że kolega przekazał koledze pieniądze

- To często jest jedyna organizacja, która prowadzi działalność sportową na terenach wiejskich czy polskiej prowincji. Ona zrzesza tysiące klubów sportowych. Program, o którym mówimy, bo to jest przedstawiane, tak jakby kolega koledze przekazał pieniądze, jest programem systemowym, całorocznym. W ramach niego przywracamy na mapę Polski organizatora sportu wiejskiego w każdym powiecie - tłumaczył.

Bortniczuk dodał, że "ten program trafi do 250 tysięcy polskich dzieci". - W związku z tym taki jest jego wymiar finansowy. Ani złotówka z tego programu nie trafi do kieszeni Mieczysława Baszki czy jakiekolwiek innego działacza politycznego. Proszę nie oceniać więc ZLZS-u, największej organizacji sportowej w kraju z kilkudziesięcioletnią tradycją, przez pryzmat jej prezesa. Czy mam wywalić do góry nogami sport wiejski dla tego, że Mieczysław Baszko wygrał wybory i jest prezesem? - pytał Bortniczuk.

Dziennikarze zwrócili uwagę, że w minionym roku dotacje w ramach programu dostało dużo więcej organizacji. - Mogę uspokoić wszystkich przedstawicieli stowarzyszeń, organizacji. Dla nich najprawdopodobniej w lutym ogłoszony będzie nabór w ramach "Sportowych wakacji" czy systemowe działania upowszechniane przez związki sportowe. Tych pieniędzy będzie więcej niż w roku ubiegłym - powiedział.

Tłumaczył, że program "Sport dla Wszystkich" był z budżetem bardzo małym, 30-milionowym. - Był nakierowany na systemowe, całoroczne programy, które musiały się stosunkowo szybko zacząć. W związku z tym (nabór-red.) musiał być stosunkowo szybko zakończony. Nie mogliśmy sobie pozwolić, aby nasz niespecjalnie liczny departament został zakorkowany przez pryzmat oceny wszystkich projektów - mówił.

Kamil BortniczukPAP/Piotr Nowak

Pieniądze dla organizacji kierowanej przez posła

W połowie listopada 2022 roku kierowane przez Bortniczuka Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło otwarty nabór ofert na dofinansowanie ze środków pochodzących z budżetu państwa zadań z zakresu upowszechniania sportu różnych grup społecznych i środowiskowych realizowanych w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 roku. Właśnie ogłoszono jego wyniki.

Najwięcej środków, 14 milionów złotych (z przyznanych 26,5 mln), ma otrzymać Krajowe Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych, którego szefem jest poseł Partii Republikańskiej Mieczysław Baszko. Jako pierwsze poinformowało o tym Radio Zet, które wyjaśniło, że w konkursie wpłynęło 1080 wniosków. Komisja resortu sportu negatywnie zaopiniowała 736 z nich, 336 odrzuciła ze względów formalnych, a 8 zaopiniowała pozytywnie.

Mieczysław Baszko pełni funkcję prezesa Krajowego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych od listopada 2021 roku. Obecny poseł Partii Republikańskiej - podobnie jak Kamil Bortniczuk - wcześniej był związany z Porozumieniem Jarosława Gowina.

Drugą pod względem wysokości dotację na 2023 rok, w wysokości czterech milionów złotych, otrzymała Fundacja Instytut Łukasiewicza. Dofinansowanie otrzymały również: Stowarzyszenie Wspólnota Polska (1,38 mln zł), Polski Związek Piłki Nożnej (1,2 mln zł), Fundacja Polska Siatkówka (1 mln zł), Akademicki Związek Sportowy (3,5 mln zł), Polski Związek Pływacki (0,748 mln zł) oraz Polski Związek Lekkiej Atletyki Masters (0,7 mln zł).

Także w konkursie rozstrzygniętym na początku roku 2022 największym beneficjentem było Krajowe Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych (w sumie niemal 10 mln zł). Wówczas lista podmiotów, które otrzymały dofinansowanie, liczyła ponad 800 pozycji.

KZ Ludowych Zespołów Sportowych otrzymało także dotację na łączną kwotę ok. 4 mln złotych w roku 2021. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło decyzją ówczesnego ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotra Glińskiego. Na czele zrzeszenia stał prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Kolejne dotacje

W ostatnim tygodniu głośno było o sfinansowanym przez resort edukacji zakupie, którego dokonała fundacja Polska Wielki Projekt, powiązana z przedstawicielami obozu władzy. Fundacja kupiła willę na warszawskim Mokotowie od państwowego Polskiego Holdingu Nieruchomości, który jest pod nadzorem ministra Jacka Sasina. Zapłaciła pięć milionów złotych. Po siedmiu latach nieruchomość będzie mogła być wykorzystana na cele komercyjne.

W tym tygodniu Onet informował również, że w ciągu ostatnich trzech lat do fundacji założonej przez Mariusza Chłopika , nieformalnego doradcy premiera Mateusza Morawieckiego, trafiło 2,5 miliona złotych państwowych dotacji. Opisano również, jak na współpracy z podmiotami państwowymi zarobiła firma jego żony.

W publikacji wspomniano, że Chłopik próbował "odwieść" dziennikarzy od zainteresowania działalnością małżonki i "oferował pomoc przy sprawdzaniu różnych spraw".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Piotr Nowak

Pozostałe wiadomości