"Każda z firm ma coś w sobie". To oni powalczą o tytuł Przedsiębiorcy Roku

[object Object]
Smolarek o finalistach konkursu EY Przedsiębiorca RokuTVN24 BiS
wideo 2/2

Już po raz 15. firma EY organizuje konkurs, który ma wyłonić Przedsiębiorcę Roku. W tegorocznym finale znalazło się 15 przedsiębiorców z 12 firm. - Każda z firm ma coś w sobie, każda jest w jakimś stopniu innowacyjna, każda porusza się po rynku, który nie jest tak oczywisty - mówił w programie "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS Bartłomiej Smolarek, partner w dziale doradztwa transakcyjnego EY.

O tym, kto otrzyma tytuł Przedsiębiorcy Roku 2017, dowiemy się podczas uroczystej gali 23 listopada. Początek transmisji od godziny 17:30 w TVN24 BiS.

Produkcja i Usługi

Wśród przedsiębiorców wyłonionych w kategorii Produkcja i Usługi znalazł się Jacek Furman, stojący od 2006 roku na czele firmy Aflofarm - lidera na rynku farmaceutycznym w Polsce. Produkty Aflofarmu są sprzedawane także w 27 krajach na całym świecie.

Kolejnym kandydatem jest Jakub Swadźba ze spółki Diagnostyka. Stworzył on największą w Polsce sieć laboratoriów medycznych dostępnych w każdym z województw w Polsce. Zatrudnia ponad 5 tysięcy pracowników, rocznie obsługuje 15 milionów pacjentów, współpracuje z tysiącami placówek ochrony zdrowia i wykonuje 60 milionów badań. Rocznie zwiększa przychody o 12-14 procent. Stworzył też serwis, który pozwala pacjentom na zdalną konsultację wyników badań laboratoryjnych z konsylium lekarsko-diagnostycznym.

O zwycięstwo powalczy również Paweł Jarski z Elemental Holding. Notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) grupa działa na 35 rynkach Europy i Bliskiego Wschodu. Specjalizuje się w obrocie i przetwarzaniu metali nieżelaznych oraz metali szlachetnych, pochodzących głównie z układów elektronicznych i zużytych katalizatorów. Czołowymi klientami spółki są huty i rafinerie.

Na liście kandydatów jest także Piotr Krupa z KRUK, która jest jedną z 5 największych firm zarządzających wierzytelnościami na świecie. Firma działa w 9 krajach europejskich i zatrudnia prawie 3 tysiące osób. Od 2011 roku spółka jest notowana na GPW, a jej kapitalizacja przekroczyła 6,5 miliarda złotych. Piotr Krupa planuje nową usługę, której celem jest nauczenie ludzi, jak obniżyć część wydatków domowych dzięki tańszym zakupom.

Na prestiżową nagrodę ma również szansę Tomasz Domogała, przedsiębiorca, właściciel rodzinnej firmy inwestycyjnej TDJ, aktywnej w czterech obszarach - Equity, Venture, Estate oraz Fundacji. Obecnie największym obszarem inwestycyjnym jest Equity, do którego należą między innymi notowane na GPW w Warszawie spółki. Wartość spółek w portfelu Domogały systematycznie rośnie. Obecnie suma kapitalizacji publicznych spółek portfelowych TDJ wynosi już ponad 3 miliardy złotych.

Nowe Technologie/Innowacyjność

O prestiżowy tytuł Przedsiębiorcy Roku będą walczyć przedstawiciele branży Nowe Technologie/Innowacyjność. Wśród nich jest Tomasz Bochenek, stojący na czele spółki Orbitvu. Stworzyła ona unikalne rozwiązanie automatyzujące, upraszczające i kilkukrotnie przyspieszające proces wykonywania zdjęć produktowych 2D, 3D, 360 stopni w formie kompaktowych studiów fotograficznych. Produkty znalazły już nabywców na 6 kontynentach w ponad 60 krajach. Eksport stanowi ponad 90 procent przychodów spółki.

Konkurentem do nagrody jest Paweł Biskupski reprezentujący firmę Systemics-PAB, która świadczy usługi konsultingowe z zakresu telekomunikacji oraz IT, zajmując się przede wszystkim pomiarami jakości połączeń w sieciach telefonii komórkowej. Głównymi klientami Systemics-PAB są operatorzy telefonii komórkowej oraz regulatorzy rynku telekomunikacyjnego na całym świecie.

O sukces powalczą też Tomasz Rogucki i Sebastian Stygar z Lingaro. Firma świadczy usługi informatyczne i specjalizuje się w dostarczaniu rozwiązań Business Intelligence, w tym zaawansowanych systemów analityki danych oraz Big Data. Klientami są międzynarodowe korporacje, które za istotne źródło przewagi konkurencyjnej przyjmują kulturę organizacyjną podejmowania decyzji w oparciu o dane. Grupa przedsiębiorstw zatrudnia 385 osób na świecie, w tym 340 w Polsce i rozwija się w tempie 30 procent rocznie.

Nowy Biznes

W kategorii Nowy Biznes szansę na tytuł mają Damian Sikora i Bartek Jędrychowski, którzy założyli platformę internetową Gamekit.com. Skupia ona użytkowników gier free to play, czyli takich, w których gra jest darmowa, jednak dodatki do gry są płatne. Gamekit daje możliwość zdobycia płatnych dodatków bez wydawania pieniędzy, poprzez wykonywanie zadań w grach i na stronach reklamodawców. W ciągu 4 lat w serwisie zarejestrowało się ponad 13 milionów użytkowników, w tym ponad 10 milionów poza Polską. Serwis działa na 15 rynkach, miesięcznie serwis ma 50 milionów odsłon.

Na prestiżową nagrodę ma również szansę Grzegorz Pietruszyński, reprezentujący firmę Growbots. Stworzone przez nią oprogramowanie pomaga automatyzować proces pozyskiwania potencjalnych klientów biznesowych. Ponad 85 procent klientów pochodzi z USA, są to głównie inne firmy technologiczne oraz małe i średnie organizacje. Growbots był pierwszym polskim przedsiębiorstwem, które otrzymało wsparcie w ramach akceleratora 500 Startups w San Francisco. Dalekosiężnym celem przedsiębiorcy jest wprowadzenie spółki na nowojorską giełdę NYSE.

O sukces powalczy też Kamil Bargiel, stojący na czele SentiOne. Głównym produktem firmy jest narzędzie, które umożliwia zbieranie i analizowanie opinii internautów z między innymi z portali społecznościowych, forów dyskusyjnych, blogów oraz komentarzy. Autorskie narzędzie SentiOne pozwala określić, czy opinia jest negatywna czy pozytywna, czy autorem jest kobieta czy mężczyzna, czy też, jaki jest zasięg dyskusji. Firma ma dziś ponad tysiąc klientów. Są wśród nich sklepy internetowe, urzędy, politycy, celebryci, a przede wszystkim korporacje, agencje interaktywne, PR i reklamowe. Poza Polską spółka działa na ponad 30 rynkach europejskich.

Kandydatkami do wygranej są też Anna Skórzyńska, Marcin Gawroński, pomysłodawcy stworzenia zabawki, której szum wpływałby uspokajająco na dzieci. Szumisie wykorzystują aktywnie do sprzedaży media społecznościowe. Wychodząc naprzeciw technologicznym wymaganiom rynku opracowali aplikację do sterowania Szumisiem i przygotowują kolejne innowacyjne rozwiązania.

Decyzja jury

Decyzję o wyborze najlepszego przedsiębiorcy podejmuje jury niezależne od EY, uwzględniając takie obszary jak: przedsiębiorczość, strategia, działalność międzynarodowa, innowacyjność oraz relacje z pracownikami i otoczeniem. W jego skład wchodzą wybitne osobowości biznesu oraz laureaci poprzednich edycji konkursu: Jerzy Koźmiński – Przewodniczący Jury, Prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności Leszek Czarnecki – Przewodniczący Rady Nadzorczej Getin Holding Andrzej Dębowski – Prezes Ustka Apartamenty Marcin Iwiński - Przedsiębiorca Roku 2008, Wiceprezes Zarządu CD Projekt Jacek Siwicki – Prezes, Przewodniczący Rady Dyrektorów Enterprise Investors Krzysztof Pawiński – Przedsiębiorca Roku 2011, Prezes Grupy Maspex Wadowice Ewald Raben – Przedsiębiorca Roku 2012, Prezes Grupy Raben Andrzej Wiśniowski – Przedsiębiorca Roku 2013, Twórca firmy WIŚNIOWSKI Adam Krzanowski – Przedsiębiorca Roku 2014, Prezes Grupy Nowy Styl Paweł Buszman – Przedsiębiorca Roku 2015, Prezes Zarządu American Heart of Poland Marcin Grzymkowski – Przedsiębiorca Roku 2016, Prezes Zarządu eobuwie.pl

Autor: mb/ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Na rządowym programie Mieszkanie na start zyskają banki, deweloperzy, ale też ci, którzy już mają mieszkanie, bo wzrośnie wartość ich majątku. Gorzej z tymi, do których program jest skierowany - uważa dr Adam Czerniak, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej. - Będą mogli pozwolić sobie na większy kredyt, ale raczej nie na większe mieszkanie - wyjaśnia.

Nowy program rządu. Zyskają "obrotni", dla części pociąg odjeżdża

Nowy program rządu. Zyskają "obrotni", dla części pociąg odjeżdża

Źródło:
tvn24.pl

PKO BP, Pekao, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, BNP Paribas, Citibank Handlowy, Bank Pocztowy, Bank BPS, Nest Bank i Toyota Bank - klienci tych instytucji finansowych będą musieli liczyć się z utrudnieniami w najbliższym czasie. Chodzi o zaplanowane prace serwisowe.

Utrudnienia dla klientów czołowych banków

Utrudnienia dla klientów czołowych banków

Źródło:
tvn24.pl

Węgierski rząd nie wyklucza interwencji dotyczącej cen paliw - stwierdził minister gospodarki Marton Nagy na konferencji prasowej. Kwestia ewentualnego wprowadzenia rozwiązań w tej sprawie ma być omawiana na środowym posiedzeniu gabinetu.

Ceny paliw w górę. Rząd nie wyklucza interwencji

Ceny paliw w górę. Rząd nie wyklucza interwencji

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

W piątek spółka PKP Intercity poinformowała o odwołaniu dotychczasowego, a następnie powołaniu nowego zarządu. Na stanowisko prezesa powrócił Janusz Malinowski, a funkcję wiceprezes objęła Dagmara Zawadzka.

Kolejowa spółka z nowym szefem. Wraca do zarządu po latach

Kolejowa spółka z nowym szefem. Wraca do zarządu po latach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Młoda mama dostanie pieniądze i może je zamienić na dziadkowe, ciociowe, koleżankowe, sąsiadkowe czy opiekunkowe - stwierdził Donald Tusk w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych. Chodzi o tak zwane babciowe, którego projekt w ubiegłym tygodniu przyjęła Rada Ministrów.

Czy dziadkowie nie zasługują na "babciowe"? Tusk odpowiada

Czy dziadkowie nie zasługują na "babciowe"? Tusk odpowiada

Źródło:
PAP

Inne europejskie kraje już takie ograniczenia wprowadziły. Teraz także polska ministra zdrowia Izabela Leszczyna jest za zakazem sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych - będzie do tego namawiać rząd. Pomysł popierają też eksperci zajmujący się uzależnieniami. Materiał programu "Polska i Świat".

"Ja jeden płaciłem za paliwo, trzy osoby kupowały gorzałę". Nowy zakaz pod lupą rządu

"Ja jeden płaciłem za paliwo, trzy osoby kupowały gorzałę". Nowy zakaz pod lupą rządu

Źródło:
TVN24

Aktywny rodzic, czyli nowa forma wsparcia dla rodziców, ma wystartować już w październiku. W związku z tym Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na najważniejsze pytania dotyczące tak zwanego babciowego. Między innymi, czy konieczne jest spełnienie kryteriów dochodowych, co z rolnikami i osobami prowadzącymi własną firmę, a także czy świadczenie jest wstrzymywane, gdy rodzic bierze L4 na opiekę nad chorym dzieckiem?

Dziesięć pytań o "babciowe". Ministerstwo odpowiada

Dziesięć pytań o "babciowe". Ministerstwo odpowiada

Źródło:
tvn24.pl

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk odniosła się w piątek do informacji o zwolnieniach grupowych w działających w Polsce firmach. - Faktycznie tych zwolnień grupowych jest sporo – przyznała, dodając jednocześnie, że resort monitoruje tę kwestię.

"Faktycznie zwolnień grupowych jest sporo". Ministra komentuje

"Faktycznie zwolnień grupowych jest sporo". Ministra komentuje

Źródło:
PAP

Po bardzo spokojnym początku roku w połowie kwietnia gwałtownie wzrosła średnia liczba rezerwowanych lokali. Na celowniku głównie Warszawa i Poznań - informuje piątkowa "Rzeczpospolita".

Ruszył wyścig do biur sprzedaży

Ruszył wyścig do biur sprzedaży

Źródło:
PAP

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało nowelizację ustawy o gospodarce opakowaniami, która ma wzmocnić nadzór resortu na systemem kaucyjnym. "Prace nad projektem zostały zaplanowane w związku z pojawiającymi się wątpliwościami, czy obecne przepisy są wystarczające, by zapewnić, że system zostanie uruchomiony zgodnie z planem" - czytamy w uzasadnieniu.

Zmiany w systemie kaucyjnym. Jest projekt

Zmiany w systemie kaucyjnym. Jest projekt

Źródło:
PAP

Ponowna analiza procesu wdrożenia nowego wskaźnika referencyjnego zastępującego w umowach kredytowych WIBOR ma się zakończyć w ciągu trzech miesięcy. Zmianie może ulec nie tylko termin, ale i sam wskaźnik. - Możemy jeszcze raz przemyśleć ostateczny wybór - wyjaśnia wiceminister finansów Jurand Drop.

Na tę decyzję czekają kredytobiorcy. "Możemy jeszcze raz przemyśleć ostateczny wybór"

Na tę decyzję czekają kredytobiorcy. "Możemy jeszcze raz przemyśleć ostateczny wybór"

Źródło:
tvn24.pl

To nie jest przejaw fiskalizmu państwa, które szuka pieniędzy w kieszeniach kolejnej grupy osób, ale gra o uzdrowienie rynku pracy - tak plan pełnego oskładkowania zleceń i umów o dzieło komentuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i członek rady nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak ocenił, pod względem obowiązujących rozwiązań Polska jest "absolutnym ewenementem" w Europie.

Polska "absolutnym ewenementem". Rząd szykuje ważną zmianę dla pracowników

Polska "absolutnym ewenementem". Rząd szykuje ważną zmianę dla pracowników

Źródło:
tvn24.pl

Doha Hamad Airport zostało uznane najlepszym lotniskiem świata w tegorocznej edycji zestawienia Skytrax. Ubiegłoroczny zwycięzca, port lotniczy w Singapurze, uplasował się na drugim miejscu rankingu. Najwyżej ocenionym portem lotniczym Europy zostało paryskie lotnisko Charlesa de Gaulle'a.  

Oto najlepsze lotniska świata. W Europie wyraźnie wybija się jedno

Oto najlepsze lotniska świata. W Europie wyraźnie wybija się jedno

Źródło:
CNN, TVN24.pl

Główne ryzyko inflacji jest za nami - ocenił w wywiadzie dla telewizji CNBC minister finansów Andrzej Domański. Jak dodał, Polska "to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie".

Minister finansów: to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie

Minister finansów: to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie

Źródło:
PAP

Senat zdecydował o przyjęciu bez poprawek ustawy o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy trafią teraz do prezydenta.

Senat podjął decyzję w sprawie wakacji kredytowych

Senat podjął decyzję w sprawie wakacji kredytowych

Źródło:
PAP

Bon energetyczny przyznawany gospodarstwom domowym w drugiej połowie bieżącego roku będzie miał wartość od 300 do nawet 1200 złotych. Wsparcie ma trafić do rodzin spełniających określone kryteria dochodowe.

Bon energetyczny. Można dostać nawet 1200 złotych

Bon energetyczny. Można dostać nawet 1200 złotych

Źródło:
PAP

Jesteśmy otwarci na opóźnienie o rok wdrożenia systemu kaucyjnego w przypadku opakowań po mleku. Wejście w życie byłoby od 2026 roku - poinformowała w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska.

Rewolucja, która "dotyczy każdego Polaka i Polki". Szykuje się ważna zmiana

Rewolucja, która "dotyczy każdego Polaka i Polki". Szykuje się ważna zmiana

Źródło:
tvn24.pl

Nie ma jeszcze ostatecznej wartości projektu budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, ale może to być około 150 miliardów złotych - powiedział podczas konferencji Europower Jan Chadam, prokurent spółki Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ).

Tyle może kosztować pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Potężna kwota

Tyle może kosztować pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Potężna kwota

Źródło:
PAP

W czwartek do rady nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynął wniosek szefowej resortu rodziny i pracy Agnieszki Dziemianowicz-Bąk o zaopiniowanie Zbigniewa Derdziuka na stanowisko prezesa ZUS. Derdziuk stał na czele tej instytucji w latach 2009-2015.

Były prezes może wrócić na stanowisko. Jest wniosek

Były prezes może wrócić na stanowisko. Jest wniosek

Źródło:
PAP

Usłyszałam, jak wiele osób uraziłam faktem, że śmiałam przyjechać w kryzysowej sytuacji z dzieckiem do Sejmu - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Aleksandra Gajewska, wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Jak dodaje, tylko 66 procent matek dzieci w wieku do sześciu lat jest aktywnych zawodowo. - Liczę, że za sprawą programu Aktywny rodzic podniesiemy aktywność zawodową kobiet o co najmniej 10 punktów procentowych - wyjaśnia.

Aleksandra Gajewska o pracy w Sejmie z dzieckiem na rękach i programie Aktywny rodzic

Aleksandra Gajewska o pracy w Sejmie z dzieckiem na rękach i programie Aktywny rodzic

Źródło:
tvn24.pl

General Electric (GE) Power szykuje się do przeprowadzenia zwolnień grupowych w odlewni stali w Elblągu. Powodem - jak wynika ze zgłoszenia wysłanego do powiatowego urzędu pracy - jest postanowienie o zakończeniu działalności zakładu, który funkcjonował od 1948 roku.

Zakład kończy działalność po 76 latach. Zwolnienia grupowe

Zakład kończy działalność po 76 latach. Zwolnienia grupowe

Źródło:
tvn24.pl

Ustawa określana jako Polski Ład wprowadziła chaos w systemie fiskalnym i wywołała niepokój wśród podatników, a niektóre zmiany wprowadzono nierzetelnie - oceniła Najwyższa Izba Kontroli.

Rewolucja dla 25 milionów podatników. NIK: chaos i niepokój

Rewolucja dla 25 milionów podatników. NIK: chaos i niepokój

Źródło:
PAP

Poczta Polska ma radykalnie zredukować zatrudnienie i ograniczyć liczbę otwartych okienek i czas pracy urzędów - informuje czwartkowa "Rzeczpospolita". Przedstawiciele spółki tłumaczą, że wszystko przez "niezwykle trudną sytuację finansową".

Ostre cięcie etatów i mniej okienek. "Sytuacja finansowa jest niezwykle trudna"

Ostre cięcie etatów i mniej okienek. "Sytuacja finansowa jest niezwykle trudna"

Źródło:
PAP

Zdolność sfinansowania zakupu własnego mieszkania z przeciętnej pensji jest niższa niż przed wybuchem pandemii COVID-19 - wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W 2019 roku za średnie wynagrodzenie można było kupić prawie metr kwadratowy mieszkania. Obecnie znacznie mniej.

Ceny mieszkań a wynagrodzenia. Stać nas na coraz mniej

Ceny mieszkań a wynagrodzenia. Stać nas na coraz mniej

Źródło:
PAP