Oto finaliści konkursu EY. Mają szansę zostać Przedsiębiorcą Roku

Laureatów konkursu poznamy 23 listopada podczas Gali Finałowej, transmitowanej o godzinie 17.30 w TVN24 BiSTVN24 BiS

Już po raz 15. firma EY oganizuje konkurs, który ma wyłonić Przedsiębiorcę Roku. W tegorocznym finale znalazło się 15 przedsiębiorców z 12 firm. Rywalizują oni w trzech kategoriach: Produkcji i Usług, Nowych Technologii/Innowacyjności oraz Nowego Biznesu. O tym, kto otrzyma tytuł Przedsiębiorcy Roku 2017, dowiemy się podczas uroczystej gali 23 listopada.

Produkcja i Usługi

Wśród przedsiębiorców wyłonionych w kategorii Produkcja i Usługi znalazł się Jacek Furman, stojący od 2006 roku na czele firmy Aflofarm - lidera na rynku farmaceutycznym w Polsce. Produkty Aflofarmu są sprzedawane także w 27 krajach na całym świecie.

Kolejnym kandydatem jest Jakub Swadźba ze spółki Diagnostyka. Stworzył on największą w Polsce sieć laboratoriów medycznych dostępnych w każdym z województw w Polsce. Zatrudnia ponad 5 tysięcy pracowników, rocznie obsługuje 15 milionów pacjentów, współpracuje z tysiącami placówek ochrony zdrowia i wykonuje 60 milionów badań. Rocznie zwiększa przychody o 12-14 procent. Stworzył też serwis, który pozwala pacjentom na zdalną konsultację wyników badań laboratoryjnych z konsylium lekarsko-diagnostycznym.

O zwycięstwo powalczy również Paweł Jarski z Elemental Holding. Notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) grupa działa na 35 rynkach Europy i Bliskiego Wschodu. Specjalizuje się w obrocie i przetwarzaniu metali nieżelaznych oraz metali szlachetnych, pochodzących głównie z układów elektronicznych i zużytych katalizatorów. Czołowymi klientami Elemental Holding są huty i rafinerie.

Na liście kandydatów jest także Piotr Krupa z KRUK, która jest jedną z 5 największych firm zarządzających wierzytelnościami na świecie. Firma działa w 9 krajach europejskich i zatrudnia prawie 3 tysiące osób. Od 2011 roku spółka jest notowana na GPW, a jej kapitalizacja przekroczyła 6,5 miliarda złotych. Piotr Krupa planuje nową usługę, której celem jest nauczenie ludzi, jak obniżyć część wydatków domowych dzięki tańszym zakupom.

Na prestiżową nagrodę ma również szansę Tomasz Domogała, przedsiębiorca, właściciel rodzinnej firmy inwestycyjnej TDJ, aktywnej w czterech obszarach - Equity, Venture, Estate oraz Fundacji. Obecnie największym obszarem inwestycyjnym jest Equity, do którego należą między innymi notowane na GPW w Warszawie spółki. Wartość spółek w portfelu Domogały systematycznie rośnie. Obecnie suma kapitalizacji publicznych spółek portfelowych TDJ wynosi już ponad 3 miliardy złotych.

Nowe Technologie/Innowacyjność

O prestiżowy tytuł Przedsiębiorcy Roku będą walczyć przedstawiciele branży Nowe Technologie/Innowacyjność. Wśród nich jest Tomasz Bochenek, stojący na czele spółki Orbitvu. Stworzyła ona unikalne rozwiązanie automatyzujące, upraszczające i kilkukrotnie przyspieszające proces wykonywania zdjęć produktowych 2D, 3D, 360 stopni w formie kompaktowych studiów fotograficznych. Produkty znalazły już nabywców na 6 kontynentach w ponad 60 krajach. Eksport stanowi ponad 90 procent przychodów spółki.

Konkurentem do nagrody jest Paweł Biskupski reprezentujący firmę Systemics-PAB, która świadczy usługi konsultingowe z zakresu telekomunikacji oraz IT, zajmując się przede wszystkim pomiarami jakości połączeń w sieciach telefonii komórkowej. Dzięki zaleceniom Systemics-PAB sieci działają wydajniej, dokładniej i efektywniej. Głównymi klientami Systemics-PAB są operatorzy telefonii komórkowej oraz regulatorzy rynku telekomunikacyjnego na całym świecie. Paweł Biskupski jest też jednym ze współkonstruktorów pierwszego polskiego komputera osobistego Mazowia.

O sukces powalczą też Tomasz Rogucki i Sebastian Stygar z Lingaro. Firma świadczy usługi informatyczne i specjalizuje się w dostarczaniu rozwiązań Business Intelligence, w tym zaawansowanych systemów analityki danych oraz Big Data. Klientami są międzynarodowe korporacje, które za istotne źródło przewagi konkurencyjnej przyjmują kulturę organizacyjną podejmowania decyzji w oparciu o dane. Grupa przedsiębiorstw zatrudnia 385 osób na świecie, w tym 340 w Polsce i rozwija się w tempie 30 procent rocznie.

Nowy Biznes

W kategorii Nowy Biznes szansę na tytuł mają Damian Sikora i Bartek Jędrychowski, którzy założyli platformę internetową Gamekit.com. Skupia ona użytkowników gier free to play, czyli takich, w których gra jest darmowa, jednak dodatki do gry są płatne. Gamekit daje możliwość zdobycia płatnych dodatków bez wydawania pieniędzy, poprzez wykonywanie zadań w grach i na stronach reklamodawców. W ciągu 4 lat w serwisie zarejestrowało się ponad 13 milionów użytkowników, w tym ponad 10 milionów poza Polską. Serwis działa na 15 rynkach, z których kluczowe to: USA, Niemcy, Francja i Wielka Brytania. Miesięcznie serwis ma 50 milionów odsłon, a użytkownicy odebrali nagrody o łącznej wartości ponad 9 milionów złotych.

Na prestiżową nagrodę ma również szansę Grzegorz Pietruszyński, reprezentujący firmę Growbots. Stworzone przez nią oprogramowanie pomaga automatyzować proces pozyskiwania potencjalnych klientów biznesowych. Ponad 85 procent klientów pochodzi z USA, są to głównie inne firmy technologiczne oraz małe i średnie organizacje. Growbots był pierwszym polskim przedsiębiorstwem, które otrzymało wsparcie w ramach akceleratora 500 Startups w San Francisco. Dalekosiężnym celem przedsiębiorcy jest wprowadzenie spółki na nowojorską giełdę NYSE.

O sukces powalczy też Kamil Bargiel, stojący na czele SentiOne. Głównym produktem firmy jest narzędzie, które umożliwia zbieranie i analizowanie opinii internautów z między innymi z portali społecznościowych, forów dyskusyjnych, blogów oraz komentarzy. Autorskie narzędzie SentiOne pozwala określić, czy opinia jest negatywna czy pozytywna, czy autorem jest kobieta czy mężczyzna, czy też, jaki jest zasięg dyskusji. Firma ma dziś ponad tysiąc klientów. Są wśród nich sklepy internetowe, urzędy, politycy, celebryci, a przede wszystkim korporacje, agencje interaktywne, PR i reklamowe. Najwięksi klienci zapewniają spółce 40 procent przychodów. Poza Polską spółka działa na ponad 30 rynkach europejskich.

Kandydatkami do wygranej są też Anna Skórzyńska, Marcin Gawroński, pomysłodawcy stworzenia zabawki, której szum wpływałby uspokajająco na dzieci. Klienci firmy Szumisie to w przeważającej większości oczekujący dziecka i świeżo upieczeni rodzice. Szumisie wykorzystują aktywnie do sprzedaży media społecznościowe. Wychodząc naprzeciw technologicznym wymaganiom rynku opracowali aplikację do sterowania Szumisiem i przygotowują kolejne rozwiązania, jak mierzenie temperatury niemowlaka i innowacyjny mechanizm szumiący.

Niezależne jury

Decyzję o wyborze najlepszego przedsiębiorcy podejmuje jury niezależne od EY, uwzględniając takie obszary jak: przedsiębiorczość, strategia, działalność międzynarodowa, innowacyjność oraz relacje z pracownikami i otoczeniem. W jego skład wchodzą wybitne osobowości biznesu oraz laureaci poprzednich edycji konkursu: Jerzy Koźmiński – Przewodniczący Jury, Prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności Leszek Czarnecki – Przewodniczący Rady Nadzorczej Getin Holding Andrzej Dębowski – Prezes Ustka Apartamenty Marcin Iwiński - Przedsiębiorca Roku 2008, Wiceprezes Zarządu CD Projekt Jacek Siwicki – Prezes, Przewodniczący Rady Dyrektorów Enterprise Investors Krzysztof Pawiński – Przedsiębiorca Roku 2011, Prezes Grupy Maspex Wadowice Ewald Raben – Przedsiębiorca Roku 2012, Prezes Grupy Raben Andrzej Wiśniowski – Przedsiębiorca Roku 2013, Twórca firmy WIŚNIOWSKI Adam Krzanowski – Przedsiębiorca Roku 2014, Prezes Grupy Nowy Styl Paweł Buszman – Przedsiębiorca Roku 2015, Prezes Zarządu American Heart of Poland Marcin Grzymkowski – Przedsiębiorca Roku 2016, Prezes Zarządu eobuwie.pl

Laureatów konkursu poznamy 23 listopada podczas Gali Finałowej, transmitowanej o godzinie 17.30 w TVN24 BiS.

Autor: mb/ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Po trzech tygodniach spadków przecena na stacjach paliw hamuje - ocenili analitycy portalu e-petrol.pl w najnowszym raporcie. Zdaniem analityków Refleksu, koniec lutego może przynieść wzrost cen diesla średnio do 5 groszy za litr. Z kolei detaliczne ceny benzyny mogą spaść.

Co czeka kierowców w przyszłym tygodniu? "Przecena na stacjach paliw hamuje"

Co czeka kierowców w przyszłym tygodniu? "Przecena na stacjach paliw hamuje"

Źródło:
PAP

- Przyszłość jest naturalną konsekwencją naszych działań tu i teraz. Tylko na nią jeszcze mamy wpływ. Dlatego tak ważne, żeby dobrze się do niej przygotować - mówi Natalia Hatalska, założycielka i dyrektorka infuture.institute – instytutu badań nad przyszłością. W rozmowie z tvn24.pl wskazuje, że kolejnym obszarem, który ludzkość będzie próbować cyfryzować są zmysły. -Doświadczenia cyfrowe mają w ten sposób stać się pełniejsze - wyjaśnia.

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

Plany umożliwienia angielskim producentom whisky używania terminu "single malt" wywołały ostry sprzeciw szkockich destylarni i polityków - informuje BBC. Obecnie whisky single malt musi być produkowane w jednej destylarni. Nowe przepisy dopuściłyby wytwarzanie trunku w kilku różnych lokalizacjach – co radykalnie obniżyłoby koszty. Szkoccy producenci twierdzą, że taki krok "podepcze tradycję" i zaszkodzi wielomiliardowemu przemysłowi.

Spór między Szkotami i Anglikami o whisky. Kłócą się o termin "single malt"

Spór między Szkotami i Anglikami o whisky. Kłócą się o termin "single malt"

Źródło:
BBC, "Daily Mail"

Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Źródło:
PAP

W sobotę wieczorem pracownicy rządu federalnego USA otrzymali e-maile z działu kadr Biura Zarządzania Personelem Stanów Zjednoczonych (OPM), z prośbą o przesłanie informacji co udało się im zrobić w pracy w minionym tygodniu - donosi Reuters. Brak odpowiedzi ma być podstawą do zwolnienia z pracy. Chwilę wcześniej Musk zapowiedział takie działanie w serwisie X.

"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami

"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami

Źródło:
Reuters, X, PAP, tvn24.pl

Polska jest na trzecim miejscu w UE pod względem odsetka osób samozatrudnionych. Choć statystycznie zarabiają lepiej od zatrudnionych na etat, niemal wszyscy przedsiębiorcy płacą najniższe składki, które nie wystarczą na minimalną emeryturę. Dopłaci do nich państwo. - Najbardziej interesuje nas "tu i teraz". Emerytura wydaje się czymś abstrakcyjnym - komentuje dla nas ekonomistka.

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Źródło:
tvn24.pl
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Koszt remontu mieszkania dwupokojowego o powierzchni 45 metrów kwadratowych wyniesie w 2025 roku około 65 tysięcy złotych - wynika z analizy ekspertów Rankomat.pl. Prognozują jednak wzrost kosztów o 5-10 procent w niedalekim czasie. Przestrzegają również przed długim terminem oczekiwania na ekipę remontową w przypadku uruchomienia programu dopłat do mieszkań "Klucz do mieszkania". Ma on bowiem objąć przede wszystkim mieszkania z drugiej ręki.

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Źródło:
tvn24.pl

Renta inwalidzka, to świadczenie pieniężne, które przyznaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Żeby ją otrzymać należy spełnić szereg warunków - przede wszystkim otrzymać orzeczenie lekarskie. Natomiast o jej wysokości decyduje między innymi czas odprowadzania składek.

Renta inwalidzka w 2025 roku. Ile wynosi? Komu przysługuje?

Renta inwalidzka w 2025 roku. Ile wynosi? Komu przysługuje?

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto główna wygrana nie padła. We wtorek będzie można wygrać pięć milionów złotych. Oto liczby, jakie wylosowano 22 lutego 2025 roku.

Kumulacja w Lotto rośnie

Kumulacja w Lotto rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek rozpoczął się transport lotniczy ponad tysiąca obywateli Chin, którzy pracowali w internetowych centrach oszustw we wschodniej Mjanmie. W operację zaangażowane są służby birmańskie, tajskie i chińskie. Z raportu jednostki ONZ z 2023 r. wynika, że w Mjanmie znajduje się 120 tys. osób zaangażowanych w prowadzenie nielegalnej działalności lub zmuszonych do niej.

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Źródło:
PAP

Likwidacja programów różnorodności, równości i inkluzywności (DEI) w agencjach federalnych i firmach z nimi współpracujących została tymczasowo zakazana przez sąd federalny w stanie Maryland w USA. Zamknięcie DEI było jednym z pierwszych decyzji Donalda Trumpa. W ślad za nim poszło już także Google, Meta, czy Goldman Sachs.

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Źródło:
PAP

Dubajska firma kryptowalutowa Bybit przekazała informację o kradzieży cyfrowej waluty o wartości 1,5 miliarda dolarów - donosi BBC. Założyciel firmy deklaruje, że zwróci pieniądze poszkodowanym. Może to być największa kradzież kryptowalut w historii.

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Źródło:
BBC, tvn24.pl

- Takie przypadki będą się powtarzały coraz częściej, bo Rosja się rozzuchwala - powiedział w rozmowie z TVN24 Maksymilian Dura, ekspert portalu Defence24.pl, odnosząc się do uszkodzenia kabla na Morzu Bałtyckim, o którym w piątek poinformował szwedzki rząd. Od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę na Bałtyku doszło do uszkodzenia kilku kabli podmorskich przebiegających między państwami unijnymi.

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy zakładającą zakaz sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych z aromatem. Producenci i sprzedawcy będą mieli dziewięć miesięcy na dostosowanie się do nowego prawa.

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Jeden z dziesięciu największych producentów akumulatorów na świecie, chińska spółka China Aviation Lithium Battery (CALB), wybuduje na zachodzie Portugalii swoją fabrykę. Kierownictwo spółki wyjaśnia, że to przedsięwzięcie, które służy "długoterminowemu planowi działań na rynku europejskim".

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Źródło:
PAP

- Do tej pory z programu dobrowolnych odejść w Poczcie Polskiej skorzystało 2,4 tysiąca pracowników - przekazał w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Ziejewski. Dodał, że sytuacja spółki, ze względu na generowane straty, pozostaje "bardzo zła".

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

Źródło:
PAP

Władimir Putin polecił w piątek swojemu rządowi, by przygotował się do powrotu zachodnich firm do Rosji - napisał portal brytyjskiego dziennika "Financial Times". To sygnał potencjalnego odrodzenia relacji biznesowych na tle zbliżenia między USA i Rosją.

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Źródło:
PAP

- Ministerstwo Finansów nie planuje wprowadzenia podatku katastralnego w Polsce - zapewnił w piątek w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman, odpowiadając na pytania posłów. Przypomniał też, że rząd nie wprowadził żadnego nowego podatku od kapliczek, ogrodowych krasnali czy płotów, o czym wcześniej informowały niektóre media.

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

Źródło:
PAP

Rosja może wyrazić zgodę na wykorzystanie zamrożonych na Zachodzie aktywów państwowych do odbudowy Ukrainy, pod warunkiem, że część tych środków trafi na terytoria kontrolowane przez Moskwę - przekazała w piątek agencja Reutera, powołując się na trzy źródła.

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Źródło:
PAP