Komisja Europejska zwróciła się do Polski w związku z brakiem zgłoszenia przez nasz kraj działań mających na celu redukcję emisji z oparów paliwa.
Państwa członkowskie były zobowiązane do wdrożenia do prawa krajowego wprowadzonych w 2014 r. zmian do unijnych przepisów dotyczących ograniczenia ilości emisji z oparów paliwa, uwalnianych do powietrza podczas tankowania na stacjach paliw.
Dla ochrona
"Polska nadal nie zgłosiła instrumentów prawnych wprowadzających do prawa krajowego przepisy dotyczące testowania systemów odzyskiwania oparów paliwa" - podkreśliła w komunikacie KE. Celem dyrektywy w tej sprawie jest ochrona zdrowia i środowiska przez ograniczenie emisji lotnych związków organicznych z paliwa do powietrza. Emisja ta - wyjaśnia KE - powoduje nadmierny poziom toksycznego benzenu i powstawanie ozonu w procesie reakcji fotochemicznych, co jest przyczyną chorób układu oddechowego takich jak astma. Ponadto ozon jest gazem cieplarnianym.
Odpowiedź Polski
Komisja skierowała do polskich władz uzasadnioną opinię i dała dwa miesiące na odpowiedź. Jeżeli Polska nie udzieli zadowalających wyjaśnień, Komisja może skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości UE.
Autor: msz/gry / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock