System kaucyjny dla butelek PET oraz ze szkła może zostać uruchomiony w połowie przyszłego roku. Zgodnie z nim dodatkowa opłata ma być pobierana przy sprzedaży produktów i będzie zwracana w momencie zwrotu opakowań. Na rządowych stronach opublikowano założenia projektu ustawy, za który odpowiada Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano główne rozwiązania, które mają zostać ujęte w przepisach. Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to pierwszy kwartał 2022 roku.
Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba w czwartek na posiedzeniu sejmowej komisji ochrony środowiska poinformował z kolei, że planowany termin wejścia w życie tej nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi to 1 lipca 2022 roku.
Zgodnie z dyrektywą 2019/904 w 2025 roku poziom recyklingu butelek jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do 3 litrów, wraz z ich zakrętkami i wieczkami, ma wynieść 77 proc., a w 2029 roku - 90 proc. Jedną z dopuszczalnych metod osiągnięcia tych poziomów jest wprowadzenie systemu kaucyjnego.
Kaucja za butelki
System kaucyjny ma objąć butelki na napoje PET do 3 litrów pojemności oraz ze szkła - do 1,5 litra.
"Przez system kaucyjny należy rozumieć system, w którym przy sprzedaży produktów w opakowaniach pobierana jest opłata, która jest zwracana w momencie zwrotu opakowań lub odpadów opakowaniowych bez konieczności okazania paragonu potwierdzającego wcześniejsze uiszczenie kaucji" - czytamy na rządowych stronach.
Nieodebrana przez konsumentów kaucja ma trafiać do wprowadzających produkty w opakowaniach i będzie mogła zostać przeznaczona przez tych przedsiębiorców na sfinansowanie systemu.
W wyniku wejścia w życie planowanej ustawy, producenci napojów w butelkach objętych systemem będą zobowiązani do sfinansowania co najmniej selektywnego zbierania opakowań i odpadów opakowaniowych, transportu opakowań do producenta oraz odpadów opakowaniowych do zakładu przetwarzania, oraz kosztów sprawozdawczości.
Opłata produktowa
Przedsiębiorcy wprowadzający produkty w opakowaniach objętych systemem kaucyjnym będą obowiązani do uzyskania w ramach systemu kaucyjnego określonych poziomów selektywnego zbierania opakowań lub odpadów opakowaniowych. Nieuzyskanie wymaganych poziomów wiązać się będzie z koniecznością uiszczenia przez wprowadzających opłaty produktowej. Nie podano jej wysokości. "Jest to mechanizm, który ma na celu skłonienie przedsiębiorców do utworzenia systemu kaucyjnego" - wskazano.
Minister właściwy do spraw klimatu co roku ma otrzymywać sprawozdanie, w którym znajdą się informacje: o wysokości środków przeznaczonych na funkcjonowanie systemu kaucyjnego, wysokości nieodebranej kaucji oraz masie opakowań i odpadów opakowaniowych zebranych selektywnie w ramach systemu kaucyjnego.
Projektowana regulacja ma zobowiązywać każdy sklep o powierzchni handlowej powyżej 100 m2 do odbierania pustych opakowań objętych systemem kaucyjnym. Dla mniejszych sklepów możliwość odbioru butelek i zwrotu kaucji ma być dobrowolna.
Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba na czwartkowym posiedzeniu komisji wyjaśnił także, że na razie nie planuje się objęcia systemem kaucyjnym puszek ze stopu aluminium, ponieważ stopień odzysku tych opakowań przekracza 80 proc. - To jest towar deficytowy i poszukiwany, więc nie ma problemu z jego zbieraniem - zaznaczył.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock