Z kraju

Polska uznana za państwo rozwinięte. Kaczyński: bardzo duża rzecz

Z kraju

Polska przyciąga zagraniczne marki. Poznaj najważniejsze z nich
Polska przyciąga zagraniczne marki. Poznaj najważniejsze z nichtvn24bis.pl
wideo 2/2

Poprzez dziesięciolecia byliśmy rynkiem wschodzącym, a w tej chwili zostaliśmy uznani właśnie już za państwo rozwinięte; to bardzo duży sukces - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Agencja indeksowa FTSE Russell ogłosiła dwa tygodnie temu wyniki corocznej klasyfikacji krajów pod względem statusu rozwoju, zgodnie z którymi Polska z zaawansowanych rynków rozwijających się (Advanced Emerging) przeszła do rozwiniętych (Developed Markets). Decyzja wejdzie w życie we wrześniu 2018 r., zapewniając okres przejściowy na przystosowanie się do zmiany statusu.

Lista państw rozwiniętych

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w rozmowie z "Gazetą Polską" przy okazji Zjazdu Klubów "GP" w Spale wyraził opinię, że uznanie Polski za kraj rozwinięty jest "ogromnym sukcesem, jakby niedocenionym przez media". - Poprzez dziesięciolecia byliśmy tym rynkiem wschodzącym, a w tej chwili zostaliśmy uznani właśnie już za państwo rozwinięte, więc powtarzam: bardzo duża rzecz, bardzo duży sukces i należy się tym zajmować, należy o tym mówić - podkreślił prezes PiS. Pytany, czy w konsekwencji Polska zintensyfikuje próby wejścia do grupy G20, ocenił: "musimy jeszcze tutaj troszkę nad tym popracować i w sferze politycznej, no i w sferze gospodarczej". - Myśmy na przykład od czasów naszego poprzedniego rządu na liście państw, jeżeli chodzi o wielkość globalnego PKB, troszkę spadli - zauważył Kaczyński. - Kiedyś przynajmniej, żeby nie liczyć Tajwanu, to byliśmy w pierwszej 20, a teraz już niestety nie jesteśmy - dodał. Zdaniem prezesa PiS, w tej sytuacji należy "przekonywać naszych partnerów", że "nasz region powinien być reprezentowany, że Środkowa Europa jest regionem". - To nie jest przyjmowane na świecie powszechnie, ale my działamy w tym kierunku - zapewnił.

Zrównoważony budżet

W piątek prezes PiS podczas spotkania w Spale odniósł się między innymi do zakładanego na przyszły rok deficytu budżetowego. Rząd zakłada, że w 2018 r. nie przekroczy on 41,5 mld zł przy wzroście gospodarczym na poziomie 3,8 proc. i średniorocznej inflacji, wynoszącej 2,3 proc.

- To jest dobra sytuacja, bo ten deficyt będzie niewątpliwie znacznie mniejszy, niż był planowany, bo był planowany na prawie 60 mld zł, ale będzie to - mimo wszystko - deficyt. A dzisiaj w Europie powstaje taka sytuacja, której jeszcze parę lat temu nie było: już coraz liczniejsze państwa, także tej naszej sfery, choćby Czechy, uzyskują zrównoważenie, albo nawet nadwyżkę budżetową - tłumaczył Kaczyński.

- Czyli, krótko mówiąc, my też w tym kierunku musimy iść, musimy iść w stronę zrównoważonego (budżetu), albo nawet z nadwyżką budżetu. To jest w interesie nas wszystkich, w interesie wszystkich obywateli i musi to być brane pod uwagę - podkreślił prezes PiS w piątek na spotkaniu z klubami "Gazety Polskiej".

Autor: tol/ms / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości