Działalność biznesowa wiceministra Andrzeja Gut-Mostowego nie stanowi żadnego konfliktu interesów - powiedział wicepremier Jarosław Gowin. Jednocześnie minister rozwoju, pracy i technologii podkreślił, że sam osobiście podejmował decyzje dotyczące branży narciarskiej oraz hotelowej.
Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin oraz wiceszef resortu Andrzej Gut-Mostowy prowadzili pod koniec listopada konsultacje z branżą narciarską.
Jak wynika z oświadczenia majątkowego Gut-Mostowego, datowanego na 28 maja br., ma on 51 procent udziałów w spółce prowadzącej ośrodek narciarski w Witowie. Z tego tytułu w ubiegłym roku osiągnął dochód w wysokości blisko 600 tysięcy złotych. Dodatkowo wiceminister ma też udziały w spółce prowadzącej hotel w Zakopanem.
Działalność biznesowa Andrzeja Gut-Mostowego
Wicepremier i minister rozwoju Jarosław Gowin był pytany podczas środowej konferencji prasowej, czy wyjaśniał działalność biznesową wiceministra Gut-Mostowego i czy w tej sprawie zachodzi konflikt interesów.
- Tak, nie ma tutaj żadnego konfliktu interesów. Ta sprawa jest jednoznacznie rozstrzygnięta przez prawników. Przypomnę też, że do nominacji pana ministra Andrzeja Gut-Mostowego żadnych zastrzeżeń nie zgłaszały też instytucje państwowe, które weryfikują wszystkich kandydatów na ministrów, a zatem mamy wiele dowodów na to, że nie ma tutaj żadnego konfliktu interesów - zapewnił wicepremier.
Gowin był dopytywany, czy wiceminister brał udział w podejmowaniu decyzji w sprawie branży hotelowej i narciarskiej. - Pan minister towarzyszył mi podczas rozmów z branżą, ale wszystkie decyzje podejmowałem ja osobiście - wyjaśnił szef MRPiT.
- Pan minister nie miał żadnego wpływu na decyzje, zresztą miałem tutaj pełnomocnictwo pana premiera Morawieckiego, żeby uzgodnić tak zwany protokół sanitarny z branżą narciarską i tak się stało - dodał.
Stoki narciarskie pozostają otwarte. Przedstawiciele branży narciarskiej zwracają jednak uwagę, że bez otwarcia noclegów, branży hotelowej, pensjonatów, sytuacja branży pozostanie trudna.
Od 7 listopada działalność hoteli pozostaje jednak ograniczona. Obiekty są dostępne tylko dla gości przebywających w podróży służbowej, medyków, pacjentów i ich opiekunów oraz sportowców, którzy korzystają z usług w czasie zgrupowań lub współzawodnictwa sportowego.
Źródło: TVN24 Biznes