ING Bank Śląski ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod bank. Cyberprzestępcy wysyłają SMS-y z informacją o rzekomym zarządzeniu ministra finansów o zajęciu dużej części sald z rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych.
Jak wskazano w komunikacie, SMS-y "wyglądają jak przesłane przez ING". W treści jest podany m.in. numer konta, na które rzekomo trzeba wysłać pieniądze.
"Oszuści w SMS-ach które widzieliśmy, straszą stratą 30 proc. sald ROR i namawiają do przesłania całego salda na 'lokatę'" - wskazali przedstawiciele ING Banku Śląskiego. Jak zaznaczyli, "pieniądze, które przelejesz na numer konta z takiego SMS-a, nigdy do Ciebie nie wrócą!".
ING Bank Śląski - SMS-y od oszustów
Do komunikatu dołączono przykładową treść SMS-a od oszustów. "Uprzejmie informujemy, iż zgodnie z właśnie ogłoszonym, nadzwyczajnym zarządzeniem Ministra Finansów z dn. 06.09.2021 r. dot. ratowania gospodarki narodowej, w dniu dzisiejszym o godz. 16.30 upaństwowione zostaną środki na ROR-ach firmowych w wysokości 30 proc. sald. Rachunki lokat oszczędnościowych są natomiast wolne od zajęć" - czytamy w treści SMS-a (pisownia oryginalna).
Jak wyjaśniono, "oszuści wykorzystują słabe strony sieci GSM, które pozwalają im podszywać się pod dowolny numer telefonu - w tym pod bank. To tzw. spoofing". Jednocześnie przedstawiciele ING Banku Śląskiego zapewnili, że nie jest to związane z jakimkolwiek przełamaniem systemów bezpieczeństwa banku.
Bank apeluje, by zachować ostrożność, jeżeli w wiadomościach, ktoś próbuje wywrzeć presję czasu. "W pośpiechu dużo łatwiej podjąć nieprzemyślane decyzje" - dodano.
Przed "nową metodą podszywania się oszustów pod banki" ostrzega również zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF). "Cyberprzestępcy rozsyłają SMS-y gdzie podają się za bank @ING__Polska. Treść SMS mówi o przejęciu środków bankowych przez @MF_GOV_PL, a jedyną szansą na zachowanie pieniędzy jest fałszywa - 'nocna lokata'" - czytamy we wpisie na Twitterze.
To kolejne ostrzeżenie przed oszustami. W ubiegłym tygodniu Bank BPS informował, że cyberprzestępcy podszywają się pod bank i wysyłają wiadomości e-mail z rzekomym potwierdzeniem przelewu. Wcześniej klientów Getin Banku przed oszustami ostrzegał zespół CSIRT KNF. Jak informowano, cyberprzestępcy przygotowali fałszywy panel do logowania.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock