Stopa bezrobocia we wrześniu wyniosła 8,3 proc. wobec 8,4 proc. w sierpniu - poinformował we wtorek GUS. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 1 324,1 tys. wobec 1 346,9 tys. osób miesiąc wcześniej.
- Naszym celem jest nie tylko zmniejszenie skali bezrobocia i wzrost liczby pracujących, ale także podniesienie jakości pracy. Działania na rzecz większej stabilności zatrudnienia i dochodów osób pracujących są więc priorytetem. Podniesienie wynagrodzeń oraz wzmocnienie ochrony praw pracowniczych powinny korzystnie wpłynąć także na gospodarkę – powiedziała Elżbieta Rafalska, minister rodziny pracy i polityki społecznej.
Jeśli podobna tendencja się utrzyma, rok 2016 ma szansę zakończyć się z wynikiem stopy bezrobocia, który będzie najniższy od 25 lat.
Poprawa w 14 województwach
Według informacji resortu pracy, spadek stopy bezrobocia miał miejsce w 14 województwach i oscylował w przedziale od 0,1 punktu do 0,2 punktu.
Wskaźnik bezrobocia o 0,2 punktu obniżył się w 6 województwach (lubelskim, lubuskim, łódzkim, podkarpackim, podlaskim i świętokrzyskim). Jedynie w 2 województwach: pomorskim i wielkopolskim bezrobocie w porównaniu do poprzedniego miesiąca nie zmieniło się. Najniższe występuje w województwie wielkopolskim (5,2%), a najwyższe w województwie warmińsko - mazurskim (13,8%).
Mniej bezrobotnych
Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej podaje, że liczba bezrobotnych na koniec września br. wyniosła nieco ponad 1,3 mln osób i w porównaniu do sierpnia spadła o 21,2 tys. osób (o 1,6%). Spadek liczby bezrobotnych we wrześniu miał miejsce we wszystkich województwach.
Najsilniej (procentowo) bezrobocie spadło w woj. lubuskim (2,6%), lubelskim (2,5%) i łódzkim (2,3%). Liczba bezrobotnych na koniec września br. była o 213,7 tys. osób niższa niż przed rokiem (spadek o 13,9%).
Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy we wrześniu 2016 wyniosła 137,1 tys. Liczba ofert była o 9,2 tys., czyli o 7,2%, wyższa niż we wrześniu 2015 r. Wzrost miał miejsce w 9 województwach i oscylował w przedziale od 0,7% (wzrost o 45 ofert) w województwie lubelskim do 10,7% (wzrost o 0,7 tys. ofert ) w województwie podkarpackim.
Zobacz: Teraz panuje rynek pracownika. Sytuacja najlepsza od 25 lat (Film z 7.07.2016)
Autor: ag/gry / Źródło: PAP, tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock