Dyrektorzy przedsiębiorstw oceniają sytuację finansową bardziej korzystnie niż w lipcu, ale w najbliższych trzech miesiącach spodziewają się jej pogorszenia. Prognozują niewielką redukcję zatrudnienia. Zapowiadany jest nieznaczny spadek cen - podał Główny Urząd Statystyczny.
W sierpniu ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtował się na poziomie plus 4,8 (plus 3,1 w lipcu). Poprawę koniunktury sygnalizowało 15,9 proc. badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 11,2 proc. Przed miesiącem było to odpowiednio: 14,6 proc. i 11,6 proc. Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. W budownictwie ogólny klimat koniunktury kształtował się sierpniu na poziomie minus 3,3 (przed miesiącem minus 1,9). Poprawę koniunktury sygnalizowało 13,2 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 16,6 proc. (przed miesiącem odpowiednio 14 proc. i 15,9 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
Płatności nieco później
Oceny dotyczące portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej są nieco bardziej negatywne od zgłaszanych w ubiegłym miesiącu. Niekorzystne diagnozy sytuacji finansowej utrzymują się od czerwca na zbliżonym poziomie. Po oczekiwanej od marca poprawie portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej, w sierpniu przedsiębiorcy przewidują, że w najbliższych trzech miesiącach mogą się one nie zmienić. Prognozy sytuacji finansowej są nieznacznie negatywne.
Nadal sygnalizowany jest wzrost opóźnień płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Z badania GUS wynika, że redukcje zatrudnienia mogą być nieco bardziej znaczące od planowanych w lipcu. Zapowiadany niewielki spadek cen robót budowlano-montażowych jest zbliżony do oczekiwanego przed miesiącem.
Ostrożne prognozy
W handlu hurtowym ogólny klimat koniunktury kształtował się w sierpniu na poziomie plus 8,0 (plus 8,3 w lipcu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 17,7 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie – 9,7 proc. (przed miesiącem odpowiednio 17,7 proc. i 9,5 proc.). Pozostałe firmy uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. W handlu detalicznym ogólny klimat koniunktury wyniósł w sierpniu plus 4,0 (plus 3,6 w lipcu). Poprawę sygnalizuje 15,4 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie – 11,4 proc. (przed miesiącem odpowiednio 15,5 proc. i 12 proc.). Pozostałe firmy uznały, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Diagnozy sprzedaży od kwietnia br. są optymistyczne, ale w sierpniu ostrożniejsze niż w lipcu. Prognozy w tym zakresie są korzystne, najlepsze od dwóch miesięcy. Oceny sytuacji finansowej są bardziej niekorzystne niż w lipcu.
Więcej miejsc pracy
W sierpniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w transporcie i gospodarce magazynowej kształtuje się na poziomie plus 8,2 (przed miesiącem plus 5,9). Poprawę koniunktury odnotowuje 17,4 proc. badanych firm, a jej pogorszenie – 9,3 proc. (w lipcu odpowiednio 16,8 proc. i 11 proc.). Pozostali uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Jak zauważa GUS, mimo negatywnych i gorszych niż przed miesiącem ocen bieżącego popytu i sprzedaży oraz mniej korzystnych opinii dotyczących sytuacji finansowej, prognozy w tym zakresie są optymistyczne i lepsze od formułowanych w lipcu. Odnotowywany jest nieco większy niż przed miesiącem wzrost opóźnień płatności za wykonane usługi. Kierujący jednostkami zapowiadają wzrost zatrudnienia. Podobnie jak w lipcu, przedsiębiorcy oczekują niewielkiego spadku cen.
Ceny lekko w dół
W sierpniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji zakwaterowanie i gastronomia kształtuje się na poziomie plus 5,0 (przed miesiącem plus 9,6). Poprawę koniunktury odnotowuje 15,3 proc. badanych firm, a jej pogorszenie – 10,3 proc. (w lipcu odpowiednio 18,6 proc. i 9 proc.). Pozostałe jednostki uznały, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Jak zauważają analitycy GUS mniej korzystne niż w lipcu oceny koniunktury mogą być związane z mniej optymistycznymi opiniami dotyczącymi bieżącego popytu i sprzedaży jak i negatywnymi, gorszymi od formułowanych przed miesiącem prognozami w tym zakresie.
"Choć dyrektorzy jednostek oceniają sytuację finansową bardziej korzystnie niż w lipcu, w najbliższych trzech miesiącach spodziewają się jej pogorszenia. Odnotowywane są niewielkie opóźnienia płatności za wykonane usługi. Dyrektorzy jednostek spodziewają się niewielkich redukcji zatrudnienia. Zapowiadany jest nieznaczny spadek cen" - napisali analitycy. Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury gospodarczej jest złożony. Obliczany jest jako średnia arytmetyczna sald odpowiedzi na pytania z miesięcznej ankiety dotyczącej bieżącej i przewidywanej sytuacji gospodarczej przedsiębiorstwa. Gdy wskaźnik jest większy od zera, odnotowywany jest "dobry" klimat koniunktury. W przeciwnym wypadku klimat jest oceniany jako "zły".
Sposoby na "spławianie" konsumentów:
Autor: PMB / Źródło: PAP