Oceny zarówno bieżącej, jak i przyszłej koniunktury wśród konsumentów w październiku są gorsze niż były w badaniu z września tego roku - podał GUS.
Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, obniżył się o 1,3 pkt. proc. miesiąc do miesiąca i wyniósł -3,7. "Dla większości składowych wskaźnika odnotowano wartości niższe niż we wrześniu. Najbardziej pogorszyły się oceny dotyczące przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego oraz obecnej i przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (spadek odpowiednio o 2,2; 2,0 i 1,8 pkt. proc.), a w dalszej kolejności oceny obecnej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (spadek o 0,9 pkt. proc.). Nieco wyższą wartość odnotowano jedynie dla oceny dotyczącej obecnego dokonywania ważnych zakupów (wzrost o 0,4 pkt. proc.)" - napisano w komentarzu. W porównaniu do października 2015 r. obecna wartość BWUK jest wyższa o 5,7 pkt. proc.
Jakie prognozy?
Z badania wynika, że wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej był niższy o 2,8 pkt. proc. w stosunku do września i ukształtował się na poziomie -10,3. "Dla wszystkich składowych wskaźnika odnotowano wartości niższe niż przed miesiącem. Najwyraźniej obniżyły się oceny dotyczące przyszłego poziomu bezrobocia (spadek o 5,1 pkt. proc.). Oceny przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego, możliwości przyszłego oszczędzania pieniędzy i przyszłej sytuacji gospodarczej kraju obniżyły się odpowiednio o 2,2; 2,0 i 1,8 pkt. proc." - napisano. W październiku WWUK osiągnął wartość o 4,7 pkt. proc. wyższą niż w analogicznym miesiącu 2015 roku.
Produkcja przemysłowa
GUS podał także w środę, że produkcja sprzedana przemysłu była we wrześniu o 3,2 proc. wyższa niż przed rokiem i o 10,4 proc. wyższa w porównaniu z sierpniem tego roku.
Analitycy ankietowani przez PAP spodziewali się we wrześniu wzrostu produkcji rdr o 3,5 proc., zaś mdm wzrostu o 10,9 proc. Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła rdr o 3,3 proc., a w ujęciu miesiąc do miesiąca spadła o 0,2 proc.
Wzrost produkcji
We wrześniu w ujęciu rok do roku odnotowano wzrost produkcji sprzedanej przemysłu w 26 spośród 34 działów przemysłu.
"W stosunku do września ubiegłego roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 26 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 17,3 proc. (wobec spadku o 6,1 proc. przed rokiem), w produkcji wyrobów tekstylnych - o 16,3 proc., mebli - o 14,0 proc., maszyn i urządzeń - o 12,2 proc., wyrobów z metali - o 9,9 proc., pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 8,4 proc., wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych – o 7,8 proc., artykułów spożywczych - o 6,5 proc." - napisano w komunikacie GUS. "Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z wrześniem ubiegłego roku, wystąpił w 8 działach, m.in. w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę - o 11,6 proc., w produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych - o 2,2 proc. oraz koksu i produktów rafinacji ropy naftowej - o 2,1 proc." - dodano.
Budownictwo
Według wstępnych danych GUS produkcja budowlano-montażowa, obejmująca roboty o charakterze inwestycyjnym i remontowym, zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób, była we wrześniu niższa o 15,3 proc. niż przed rokiem i o 18,7 proc. wyższa w porównaniu z sierpniem tego roku. "W stosunku do września ubiegłego roku spadek produkcji odnotowano we wszystkich działach budownictwa, przy czym w podmiotach, których podstawowym rodzajem działalności jest wykonywanie obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 22,5 proc., w jednostkach w zajmujących się głównie robotami budowlanymi specjalistycznymi - o 11,1 proc., a w specjalizujących się we wznoszeniu budynków - o 8,6 proc." - napisano. "W porównaniu z sierpniem br. wzrost poziomu zrealizowanych robót wystąpił w przedsiębiorstwach wykonujących głównie roboty budowlane specjalistyczne - o 27,4 proc., w jednostkach specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 17,1 proc., a w podmiotach, których podstawowym rodzajem działalności jest wznoszenie budynków - o 14,0 proc." - napisano.
Sprzedaż detaliczna
We wrześniu o 4,8 proc. w ujęciu rocznym wzrosła sprzedaż detaliczna, a w ujęciu miesięcznym spadła o 1,2 proc. Konsensus przygotowany przez PAP wskazywał na wzrost rdr o 5,8 proc., zaś mdm na spadek o 0,4 proc.
Sprzedaż detaliczna realnie wzrosła o 6,3 proc. rdr.
Główny Urząd Statystyczny podał również, że ceny produkcji przemysłowej we wrześniu wzrosły rdr zaś o 0,2 proc., a w ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 0,3 proc. Ekonomiści w przeprowadzonej przez PAP ankiecie prognozowali, że ceny producentów w ujęciu rocznym wzrosły o 0,2 proc., a w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,2 proc.
Rząd stawia na gospodarkę. Zobacz materiał "Faktów" TVN (29.09.2016):
Autor: mb/gry / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock