Getin Noble Bank przestaje istnieć. Decyzja Bankowego Funduszu Gwarancyjnego

Autor:
mb/dap
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Prezes BFG Piotr Tomaszewski o tym, co restrukturyzacja oznacza dla klientów Getin Noble Banku
Prezes BFG Piotr Tomaszewski o tym, co restrukturyzacja oznacza dla klientów Getin Noble BankuTVN24
wideo 2/9
TVN24Prezes BFG Piotr Tomaszewski o tym, co restrukturyzacja oznacza dla klientów Getin Noble Banku

Getin Noble Bank przejdzie przymusową restrukturyzację - poinformował w piątek Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG). Działalność banku ma zostać przeniesiona do wspólnego banku BFG i Systemu Ochrony Banków Komercyjnych, utworzonego przez osiem banków komercyjnych. Jak zapowiedziano, docelowo bank, do którego zostanie przeniesiona działalność Getin Noble Bank, będzie działał pod nazwą VeloBank. Wyjaśniamy, co to oznacza dla klientów.

BFG podał w piątek, że zgodnie z zasadą pokrywania strat przez właścicieli zagrożonego upadłością banku akcje Getin Noble Banku zostały umorzone, podobnie jak obligacje podporządkowane.

Zgodnie z zapowiedzią, działalność Getin Noble Banku 3 października 2022 roku zostanie przeniesiona do Banku BFG SA, którego właścicielem od 3 października będzie obok Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG) także System Ochrony Banków Komercyjnych (SOBK), utworzony przez osiem największych banków komercyjnych działających w Polsce. Na liście są: Alior Bank S.A., Bank Millennium S.A., Bank Pekao S.A., BNP Paribas Bank Polska S.A., ING Bank Śląski S.A., mBank S.A., Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A., Santander Bank Polska S.A.

SOBK obejmie 49 proc. akcji utworzonego przez Fundusz Banku BFG, pozostałe 51 proc. będzie miał BFG.

"Przeniesienie działalności Getin Noble Bank S.A. odbywa się w ramach przymusowej restrukturyzacji, którą 30 września 2022 r. wszczął Bankowy Fundusz Gwarancyjny ze względu na bardzo złą sytuację kapitałową Getin Noble Bank S.A" - napisano w komunikacie.

Komunikat BFG

Co to oznacza dla klientów?

Bankowy Fundusz Gwarancyjny przekazał w komunikacie, że "dla klientów GNB nic się nie zmienia".

"Wszyscy klienci są i będą obsługiwani tak jak do tej pory, mają nieprzerwany dostęp do wszystkich swoich środków pieniężnych. Dotyczy to wszystkich osób i podmiotów, które na dzień 30 września 2022 r. są klientami Getin Noble Banku S.A., w tym klientów firmowych, z sektora publicznego, a także klientów bankowości osobistej i private banking" - czytamy.

Wskazano, że klienci mogą korzystać z kart i bankomatów. "Nie zmieniają się numery rachunków bankowych, strony logowania, hasła i loginy do bankowości internetowej pozostają bez zmian" - podkreślono.

Mateusz Walczak i Bartek Godusławski o przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku
Mateusz Walczak i Bartek Godusławski o przymusowej restrukturyzacji Getin Noble BankuTVN24

Przeniesienie depozytów i kredytów

BFG podał, że przeniesione zostaną m.in. wszystkie depozyty, a także kredyty w polskiej walucie.

Kredyty hipoteczne denominowane lub indeksowane do walut obcych (CHF, EUR, USD, JPY) są wyłączone z przeniesienia i pozostają w Getin Noble Bank.

Kredyty niepracujące są przeniesione częściowo.

BFG podał, że w związku z przymusową restrukturyzacją Getin Noble Banku jego klienci nie muszą podejmować żadnych działań.

Nowa nazwa i rebranding

Jak czytamy w komunikacie, docelowo bank, do którego zostanie przeniesiona działalność Getin Noble Bank S.A., będzie działał pod nazwą VeloBank S.A. "Trwa proces rejestracji zmiany nazwy, a klienci będą informowani o zmianach na bieżąco" - przekazano.

"Placówki będą działać pod dotychczasowymi szyldami do czasu rebrandingu na VeloBank S.A." - dodano.

Koszt restrukturyzacji

Bankowy Fundusz Gwarancyjny przekazał, że na przeprowadzenie procesu przymusowej restrukturyzacji w zakresie przeniesienia działalności Getin Noble Banku oraz zapewnienia nieprzerwanej obsługi klientów Getin Noble Banku i bezpieczeństwa ich środków przeznaczono kwotę 10,34 mld zł bezzwrotnego wsparcia. Z tej kwoty 6,87 mld pochodzi z funduszy własnych BFG, a 3,47 mld zł to zaangażowanie środków SOBK.

W komunikacie wskazano, że "Getin Noble Bank S.A. od 2016 r. notował nieprzerwanie straty roczne". Przypomniano, że 29 kwietnia br. "bank poinformował publicznie o wystąpieniu przesłanki zagrożenia upadłością".

"Z oszacowania przygotowanego przez niezależny podmiot – Deloitte Advisory spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. wynika, że Getin Noble Bank S.A. miał ujemne kapitały własne na poziomie -3,6 mld zł, co oznacza, że aktywa nie wystarczały na pokrycie zobowiązań" - dodano.

Według zapewnień BFG "przymusowa restrukturyzacja pozwala ochronić wszystkie depozyty klientów w kwocie 39,5 mld zł, łącznie z 3,5 mld zł depozytów, które nie mogłyby zostać wypłacone w ramach gwarancji BFG w przypadku upadłości".

KNF: działalność Getin Noble Banku zostanie przeniesiona do nowo utworzonego Banku BFG

"W ramach przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku SA (GNB) nastąpi przeniesienie działalności GNB do nowo utworzonego, odpowiednio skapitalizowanego, bezpiecznego banku należącego do Systemu Ochrony Banków Komercyjnych (SOBK) oraz do BFG" - poinformowała w piątek Komisja Nadzoru Finansowego(KNF).

Wyjaśniono, że transakcja ta "ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa depozytów i zachowanie ciągłości obsługi klientów". Stanowi rozwiązanie pozwalające uniknąć negatywnych skutków upadłości GNB, "która w przypadku niewdrożenia przymusowej restrukturyzacji byłaby nieunikniona i którą odczuliby klienci tego banku, a także cały sektor bankowy w Polsce" - podkreślono w komunikacie.

KNF wskazała, że BFG skorzystał z regulacji unijnej tworzącej ramy prawne przymusowej restrukturyzacji (tzw. dyrektywa o przymusowej restrukturyzacji banków).

Komisja zwróciła uwagę, że Getin Nobel Bank był notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i podlegał obowiązkom informacyjnym. "Bank w raporcie okresowym opublikowanym 29 kwietnia br. poinformował inwestorów o przekazaniu do KNF informacji o zagrożeniu upadłością" - zaznaczono.

Dodano, że Getin Noble Bank, "na skutek agresywnego modelu biznesowego realizowanego przez wiele lat bez dostarczenia ze strony podmiotu dominującego odpowiedniego wsparcia kapitałowego, znalazł się w bardzo złej sytuacji ekonomiczno-finansowej i był zagrożony upadłością, a dostępne działania nadzorcze Komisji Nadzoru Finansowego oraz działania samego Banku nie pozwalały na usunięcie tego zagrożenia we właściwym czasie".

KNF stwierdziła, że "Pan Leszek Czarnecki był zobowiązany do takiego dokapitalizowania w ramach złożonego przez niego w 2011 roku wobec KNF stosownego zobowiązania inwestorskiego, z którego się jednak nie wywiązał. W dniu 28 września 2022 r. KNF nałożyła na pana Leszka Czarneckiego karę pieniężną w wysokości 20 mln złotych za niedochowanie przez Leszka Czarneckiego zobowiązania inwestorskiego".

"W konsekwencji braku zapewnienia ostrożnego i stabilnego zarządzania poprzez odpowiednie wyposażenie kapitałowe, GNB znalazł się w sytuacji zagrożenia upadłością, a Bankowy Fundusz Gwarancyjny podjął decyzję o wszczęciu wobec GNB procesu przymusowej restrukturyzacji" - dodała KNF.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/dap

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Elzbieta Krzysztof/Shutterstock

Pozostałe wiadomości