Fundusz Kościelny ma zostać zreformowany. W piątek odbyło się pierwsze posiedzenie międzyresortowego zespołu do spraw Funduszu Kościelnego. - Będziemy starali się przekazać dwie, trzy propozycje. Pojawiła się koncepcja odpisu podatkowego oraz pojawiła się koncepcja związana wyłącznie z zabezpieczeniem społecznym, zabezpieczeniem emerytalnym - powiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Jak poinformował, podczas pierwszego posiedzenia członkowie zespołu podzielili się zadaniami.
W piątek odbyło się pierwsze posiedzenie Międzyresortowego Zespołu do spraw Funduszu Kościelnego, któremu przewodniczy wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. - Rozpoczęliśmy prace w zespole, który powołany został na mocy zarządzenia pana premiera (Donalda) Tuska. W zespole są ministrowie odpowiedzialni, z jednej strony nadzorujący dzisiaj Fundusz Kościelny, jak pan minister (spraw wewnętrznych i administracji Marcin) Kierwiński, ale też ministrowie właściwi do spraw zabezpieczenia społecznego - mówił minister obrony narodowej po zakończonym spotkaniu.
Władysław Kosiniak-Kamysz o zmianach w Funduszu Kościelnym
- Pracujemy na rzecz przedstawienia koncepcji Radzie Ministrów i zgodnie z zarządzaniem do 31 marca tego roku przedstawimy pierwszy raport. Na dzisiejszym posiedzeniu zespołu podzieliliśmy się zadaniami - przekazał Kosiniak-Kamysz.
Wyjaśnił, że każdy z członków zespołu ma przedstawić propozycję koncepcji odpisu podatkowego. Jak przypomniał, kiedyś taka propozycja była procedowana, jednak prace nad nią przetrwano.
Wicepremier odnosząc się do działań, które podejmie zespół, powiedział, że przeprowadzają analizę sposobów odpisu podatkowego w różnych krajach. - Będziemy starali się w najbliższych tygodniach przekazać do Rady Ministrów dwie, trzy propozycje, które koalicja - bo to też jest oczywiście rozmowa na poziomie koalicyjnym - będzie mogła wybrać - wyjaśnił szef MON. Kosiniak-Kamysz przypomniał przy tym, że w pracach zespołu biorą udział przedstawiciele wszystkich formacji politycznych tworzących koalicję.
Wicepremier zaznaczył, że rozwiązanie będzie poddane konsultacjom. Początkowo w zespole, później na Radzie Ministrów, a następnie ze wszystkimi kościołami i związkami wyznaniowymi w Polsce. - To jest nasz obowiązek, to jest wypełnienie Konstytucji RP mówiącej o współdziałaniu państwa z kościołami i związkami wyznaniowymi dla dobra obywateli i dobra wspólnoty - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz.
"Dwa możliwe rozwiązania kwestii finansowania Kościołów i związków wyznaniowych"
Ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego Agnieszka Buczyńska, która zasiada w zespole z ramienia Polski 2050, jeszcze przed pierwszym posiedzeniem zespołu przypomniała, że jej ugrupowanie już w 2022 roku przedstawiło program dotyczący rozdzielności Kościoła od państwa. - W naszym programie zapisaliśmy likwidację Funduszu Kościelnego i jedocześnie zaproponowaliśmy dwa możliwe rozwiązania kwestii finansowania Kościołów i związków wyznaniowych - zaznaczyła.
- Pierwszym z nich jest finansowanie Kościołów i związków wyznaniowych z budżetu dobrowolnym odpisem podatkowym, tak, aby każdy obywatel mógł sam zadecydować, czy i jakie wyznanie chce wspierać - wyjaśniła ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego. Jak dodała, drugim rozwiązaniem jest dobrowolna darowizna na rzecz wybranego Kościoła lub związku wyznaniowego.
- Jednak, moim zdaniem, w naszych pracach przede wszystkim bardzo ważne jest to, aby proces dochodzenia do zmian dotyczących Funduszu Kościelnego następował w drodze konsultacji i dialogu z przedstawicielami wszystkich Kościołów i związków wyznaniowych, które funkcjonują w Polsce, a więc nie tylko z Kościołem katolickim, który jest największym beneficjentem funduszu, ale również z Kościołami mniejszościowymi - podkreśliła. - Dlatego tak istotne są dla nas konsultacje, bo chcemy mieć uważność na szerokie spektrum związków wyznaniowych w naszym kraju - zaznaczyła.
Zgodnie z zapowiedziami, międzyresortowy zespół do spraw Funduszu Kościelnego ma przygotować rozwiązania dotyczące rekomendacji dla Rady Ministrów dotyczące formuły realizowania zapisów konstytucji związanych z wolnością religijną, możliwością funkcjonowania w państwie demokratycznym wolności poglądów, sumienia, a w tym wolności religii, a także relacji i współpracy pomiędzy państwem i Kościołami.
O Funduszu Kościelnym
Fundusz Kościelny powstał na mocy ustawy z 20 marca 1950 roku o przejęciu przez państwo dóbr martwej ręki, poręczeniu proboszczom posiadania gospodarstw rolnych i utworzeniu Funduszu Kościelnego.
Według pierwotnych założeń miał być formą rekompensaty dla Kościołów i innych związków wyznaniowych za przejęte od nich przez państwo nieruchomości ziemskie. Z przejętych nieruchomości miała zostać utworzona masa majątkowa, z której dochód miał być dzielony między Kościoły, proporcjonalnie do wielkości zabranych nieruchomości.
Obecnie z Funduszu Kościelnego korzystają wszystkie działające legalnie w Polsce związki wyznaniowe, także te, które nie działały na terytorium Polski w 1950 roku i nie utraciły wówczas żadnych nieruchomości. Tych związków wyznaniowych jest 185.
W latach 2012-2013 trwały prace, które skończyły się przygotowaniem roboczego projektu i umowy między Konferencją Episkopatu Polski a rządem RP. Projekt został przedstawiony do konsultacji społecznych. Po czym prace przerwano i ich nie wznowiono.
Zgodnie z budżetem państwa na 2024 rok Fundusz Kościelny ma wynieść 257 mln zł.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock