Koniec darmowych foliówek. Wiadomo, ile będą kosztowały

[object Object]
Od nowego roku torebki będą kosztować 20 groszyTVN24 BiS
wideo 2/4

Ministerstwo Środowiska proponuje opłatę recyklingową w wysokości 20 groszy za torbę z tworzywa sztucznego i liczy, że z tytułu opłat pozyska 6,34 mld zł w 10 lat - wynika z projektu rozporządzenia.

Opłata ma obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku. Będzie pobierana przez prowadzących sklepy detaliczne i hurtowe wydające torby.

Jak podał resort, stawka w wysokości 20 groszy została określona na podstawie badania sondażowego zleconego w 2015 roku przez Ministerstwo Środowiska „Polacy o jednorazowych torbach zakupowych”. Powyższe badanie wskazało, że w przypadku ustalenia stawki w przedziale 11-20 groszy, 79 procent badanych zrezygnowałoby z kupna w jednorazowej torby na zakupy - czytamy w uzasadnieniu.

Wpływy z opłat

Resort liczy, że wprowadzenie opłaty skutkować będzie zmniejszenie zużycia toreb, które obecnie szacowane jest na 300 sztuk rocznie na jednego mieszkańca. Resort podał, że jeśli nie zostanie zmniejszone zużycie, to opłata może wzrosnąć do 1 zł. Wpływy z opłaty w pierwszym roku szacowane są na 1,15 mld zł.

ZOBACZ PROJEKT ROZPORZĄDZENIA

Opłata obejmie lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości do 50 mikrometrów - obecnie najczęściej wydawane przy kasach sklepowych. Z opłaty wyłączone będą bardzo lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego tak zwane zrywki, o grubości poniżej 15 mikrometrów - pod warunkiem, że będą używane wyłącznie ze względów higienicznych lub do pakowania żywności sprzedawanej luzem (warzyw, owoców, mięsa, ryb itp.). Pieniądze ze sprzedaży toreb mają trafiać między innymi na kampanie edukacyjne mające na celu ograniczenie stosowania foliówek.

Unijne przepisy

Unijna dyrektywa ws. ograniczenia foliówek przewidywała dwa warianty wdrożenia przepisów. Pierwszy to wprowadzenie do 31 grudnia 2018 roku opłat za oferowane torby przy jednoczesnym zwolnieniu z opłat za zrywki. Drugi to osiągnięcie odpowiednich poziomów zużycia toreb na mieszkańca (90 toreb do końca 2019 r. oraz 40 toreb do końca 2025 r.). Pomysł opłat za jednorazowe torby w Polsce nie jest nowy. Część sklepów w latach 2009-2010 wycofała się z bezpłatnego wydawania toreb, wprowadzając ich odpłatność na poziomie od 5 do 20 gr za sztukę. Według szacunków, konieczność płacenia za torby na zakupy spowodowała ograniczenie ich stosowania o około 36 procent, z około 470 do 300 toreb na mieszkańca w roku. Szacuje się, że Polacy średnio zużywają 300 toreb foliowych rocznie, a przeciętny Europejczyk - 200. Według danych Komisji Europejskiej, w 2010 roku średnia na jednego Polaka, Portugalczyka czy Słowaka wynosiła aż 490 foliówek, na Niemca 70, a na Fina czy Duńczyka - tylko cztery torby.

Autor: mb/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości