TVN24 Biznes | Z kraju

Znamy przedsiębiorcę roku 2020. "Ciągle przesuwa granice swoich możliwości"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Igor Klaja z tytułem EY Przedsiębiorca Roku 2020TVN24 BiS
wideo 2/11
TVN24 BiSIgor Klaja z tytułem EY Przedsiębiorca Roku 2020

Igor Klaja, założyciel firmy OTCF, będącej właścicielem między innymi marek 4F i Outhorn, został zwycięzcą 18. edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku. Zdobył także nagrodę w kategorii Produkcja i Usługi.

W kategorii Nowe Technologie/Innowacyjność statuetka trafiła do Dawida Zielińskiego – zarządzającego firmą Columbus Energy. W kategorii Nowy Biznes zwyciężyli twórcy firmy Roger Publishing - Nicole Sochacki-Wójcicka i Jakub Wójcicki.

W tym roku przyznano również pięć nagród specjalnych, którymi wyróżnieni zostali: Ewa Chodakowska, Jacek Świderski, Krzysztof Folta i Michał Mikulski. Ponadto jury konkursu w porozumieniu z Polskim Funduszem Rozwoju – partnerem konkursu, przyznało nagrodę specjalną za ekspansję międzynarodową. Wyróżnienie to otrzymał Leszek Gierszewski – założyciel spółki Drutex.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Przedsiębiorca Roku 2020

Tegoroczny zdobywca tytułu EY Przedsiębiorca Roku – Igor Klaja jest twórcą firmy OTCF, będącej właścicielem m.in. marek 4F oraz Outhorn oraz dystrybutorem marki Under Armour na polskim rynku.

W ocenie jury to "przedsiębiorca, który nigdy się nie poddaje, ciągle przesuwa granice swoich możliwości, a kryzys zamienia w szansę". Jak wskazano, firma OTCF przetrwała lockdown dzięki mocnym fundamentom działalności, opartym na zaangażowaniu, zaufaniu oraz transparentności.

Igor KlajaTVN24 BiS

Igor Klaja będzie reprezentował Polskę podczas międzynarodowego finału konkursu EY World Entrepreneur Of The Year 2020. O tytuł najlepszego przedsiębiorcy na świecie, Polak będzie rywalizował ze zwycięzcami lokalnych edycji konkursu z blisko 60 państw.

Zwycięzcy kategorii głównych

W kategorii Nowe Technologie/Innowacyjność zwyciężył Dawid Zieliński, zarządzający firmą Columbus Energy. Jury nagrodziło go za "wykorzystanie światowego megatrendu do błyskawicznej budowy dużej firmy będącej częścią zielonej gospodarki".

Columbus Energy oferuje instalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła, magazyny energii oraz infrastrukturę do ładowania pojazdów elektrycznych. Realizuje też projekty farm fotowoltaicznych, zarówno dla klientów indywidualnych, jak i biznesowych.

Nagrodę w kategorii Nowy Biznes za "zbudowanie ponad milionowego środowiska osób, obserwujących działalność spółki, stanowiących inspirację dla jej rozwoju, a na koniec konsumentów jej produktów" otrzymali Nicole Sochacki-Wójcicka i Jakub Wójcicki, lekarze, twórcy firmy Roger Publishing.

Swoją działalność rozpoczynali od profilu na Instagramie, dzisiaj gromadzą wokół siebie nie tylko licznych obserwatorów, ale prowadzą firmę oferującą produkty skierowane przede wszystkim do rodziców i przyszłych rodziców, powstałe w oparciu o najnowszą wiedzę medyczną i uwzględniające potrzeby klientów. W swojej działalności nie boją się kontrowersyjnych tematów i obalania mitów.

Nagrody specjalne

Nagrodę specjalną dla "pionierki tak ważnego w czasach pandemii zdrowego życia Polek i Polaków, która przekuła tę pasję w dochodowy biznes" przyznano Ewie Chodakowskiej, założycielce BeBio, a także współtwórczyni siedmiu marek, w tym m.in. platformy treningowej online BeActiveTV oraz diet online BeDiet.

Nagrodę specjalną za "udaną transformację spółki, od startupu biorącego udział w konkursie EY Przedsiębiorca Roku 16 lat temu do jednego z liderów polskiego internetu" otrzymał Jacek Świderski. Swoją karierę rozpoczął od stworzenia darmowej poczty go2.pl (o2.pl) oraz komunikatora TLEN. W 2014 roku wraz ze wspólnikami Michałem Brańskim i Krzysztofem Sierotą oraz funduszem private equity Innova Capital przejął Wirtualną Polskę i dziś zarządza czołowym polskim przedsiębiorstwem internetowym.

"Umiejętność prowadzenia biznesu w warunkach ciągłej zmiany, przez ponad 30 lat nieustannie adaptując się do rynku i otoczenia" została doceniona przez jury poprzez nagrodę specjalną dla Krzysztofa Folty, założyciela TIM. Spółka przez wiele lat była siecią hurtowni elektrycznych, a od 2013 roku sprzedaje artykuły elektrotechniczne online ze wsparciem ogólnopolskiej sieci biur i przedstawicieli handlowych. 

"Umiejętne wykorzystanie technologii w ochronie zdrowia i wprowadzenie innowacyjnego produktu, który ma ambicję stać się przyszłością rehabilitacji pacjentów neurologicznych" pozwoliło otrzymać nagrodę specjalną Michałowi Mikulskiemu, twórcy firmy EGZOTech. Firma zajmuje się badaniami oraz opracowaniem innowacyjnych robotów rehabilitacyjnych i urządzeń elektrodiagnostycznych dla fizjoterapii, neurorehabilitacji i terapii zajęciowej. Produkty EGZOTech przeznaczone są dla pacjentów po udarach, urazach rdzenia kręgowego i chorobach neurodegeneracyjnych, a także ze schorzeniami ortopedycznymi i urologicznymi.

Leszek Gierszewski, założyciel firmy Drutex, został uhonorowany nagrodą specjalną Polskiego Funduszu Rozwoju za ekspansję międzynarodową. Nagroda przyznana została za "stworzenie rozpoznawalnego na całym świecie, odpornego na kryzys czempiona". Drutex to spółka zbudowana od podstaw przez Leszka Gierszewskiego, oparta w pełni na polskim kapitale. Firma oferuje okna, drzwi, rolety i fasady. Poza halami produkcyjnymi Drutex ma własny dział badań i rozwoju, biuro konstrukcyjne oraz laboratorium badawcze. Produkty spółki dostępne są na całym świecie, a 75 procent przychodów pochodzi z eksportu.

Jury konkursu

Tegorocznych zwycięzców wybrało niezależne od EY Jury. W skład 13-osobowego gremium wchodzą autorytety ze świata biznesu oraz rotacyjnie zwycięzcy poprzednich edycji konkursu:

- Jerzy Koźmiński - przewodniczący jury, Prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności,

- Prof. dr hab. n. med. Paweł Buszman – prezes Innovations for Heart and Vessels, Przedsiębiorca Roku 2015,

- Marcin Grzymkowski – prezes eobuwie.pl, Przedsiębiorca Roku 2016,

- Marcin Iwiński - wiceprezes CD Projekt, Przedsiębiorca Roku 2008,

- Piotr Krupa – prezes KRUK S.A., Przedsiębiorca Roku 2017,

- Adam Krzanowski – prezes Grupy Nowy Styl, Przedsiębiorca Roku 2014,

- Krzysztof Pawiński - prezes Grupy Maspex Wadowice, Przedsiębiorca Roku 2011,

- Ewald Raben – prezes Grupy Raben, Przedsiębiorca Roku 2012,

- Jacek Siwicki – prezes, przewodniczący Rady Dyrektorów Enterprise Investors,

- Artur Rytel - prezes Green Holding, Przedsiębiorca Roku 2019,

- Kinga Stanisławska – partner zarządzający i założycielka Experior Venture Fund,

- Andrzej Wiśniowski – twórca firmy WIŚNIOWSKI, Przedsiębiorca Roku 2013,

- Filip Granek - prezes XTPL S.A., Przedsiębiorca Roku 2018.

TVN24 BiS jest jednym z partnerów konkursu.

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości