Rząd przyjął projekt ustawy w sprawie bezpieczeństwa gazowego. Zapisano w nim, że taryfy na gaz dla gospodarstw domowych i instytucji pożytku publicznego mają obowiązywać do końca 2027 roku. Podczas konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Mueller deklarował, że przepisy pozwolą także "bardziej efektywnie realizować kwestie związane z używaniem rezerw magazynowych gazu w Polsce".
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wzmocnienia bezpieczeństwa gazowego państwa w związku z sytuacją na rynku gazu - poinformował we wtorek rzecznik rządu Piotr Mueller.
Projekt przedłuża do końca 2027 r. ochronę taryfową odbiorców domowych gazu i strategicznych instytucji pożytku publicznego, takich jak szkoły, szpitale czy przedszkola. - Taryfy gazowe będą objęte ochroną, tak jak do tej pory. Będzie można z budżetu państwa dopłacać do taryf, aby ceny gazu nie były podwyższane, jak to wynika wprost z uwarunkowań rynkowych, ale żeby można było poprzez specjalne mechanizmy państwowe zabezpieczać przed wzrostem cen gazu dla konsumentów - stwierdził Mueller.
Zgodnie z opublikowanymi założeniami projektu, przewiduje on przedłużenie do końca 2027 r. obowiązku zatwierdzania przez prezesa URE taryf na sprzedaż gazu do odbiorców domowych i strategicznych instytucji pożytku publicznego. Według dotychczasowych regulacji taryfy miały obowiązywać do końca przyszłego roku.
Zawieszenie obliga giełdowego
Projekt przewiduje również zawieszenie tzw. obliga giełdowego – obowiązku sprzedaży gazu przez giełdę - w przypadku ogłoszenia stanu kryzysowego lub możliwość zmiany w 2022 i w 2023 r. przez ministra właściwego ds. energii poziomu tego obliga. Zakłada się także wprowadzenie możliwości ogłaszania przez ministra na czas określony stanu kryzysowego w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie środków zapewniających bezpieczeństwo dostaw gazu.
Projektowane przepisy mają też wydłużyć z 40 do 45 dni okres, w którym zapasy obowiązkowe gazu powinny móc zostać dostarczone do systemu gazowego.
- To projekt ustawy, który pozwala, by bardziej efektywnie realizować kwestie związane z używaniem rezerw magazynowych gazu w Polsce - powiedział rzecznik na konferencji prasowej.
Bezpieczeństwo gazowe
Ustawa ma też wprowadzić definicję bezpieczeństwa gazowego państwa (wzorowaną na definicji bezpieczeństwa energetycznego), obowiązek uwzględniania planu działań zapobiegawczych w planowaniu rozwoju systemów gazowych przesyłowego i dystrybucyjnych, oraz obowiązek sporządzania planów rozwoju przez operatora systemu magazynowania paliw gazowych.
Projekt usuwa także obecnie obowiązujące wyłączenie z obowiązku koncesyjnego obrotu paliwami gazowymi, jeżeli roczna wartość obrotu nie przekracza równowartości 100 tys. euro. Ma to na celu zwiększenie bezpieczeństwa funkcjonowania rynku gazu.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock