Nie będzie testu przedsiębiorcy - powiedziała w rozmowie z Radiem Wrocław minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Jak dodała podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego zostanie wypracowany "sposób egzekwowania obowiązującego prawa".
- Wczoraj na Radzie Ministrów, kiedy dyskutowaliśmy o Aktualizacji Planu Konwergencji, tam ta propozycja (dotycząca testu przedsiębiorcy - red.) pojawiła się, pani minister Czerwińska (minister finansów Teresa Czerwińska - red.) ją przedstawiła - mówiła Jadwiga Emilewicz.
Minister powiedziała, że podczas posiedzenia rządu zgłosiła uwagi do tego projektu. - Już mamy w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych ograniczenia w zakresie tak zwanego samozatrudnienia - wyjaśniła.
- Zaproponowaliśmy, żeby egzekwować dobrze prawo, które już dzisiaj jest, a nie wprowadzać dodatkowe obostrzenia. Rada Ministrów przychyliła się do tej mojej propozycji. Nie będzie testu przedsiębiorcy - zadeklarowała.
Jak dodała podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego mają zostać wypracowane "zasady egzekwowania dziś obowiązującego prawa".
"Nie chcemy narzędzi paraliżujących"
- Nasza sugestia szła w tę stronę, by opracować rozwiązania, które sprawią, iż prawo będzie lepiej egzekwowane, natomiast nie chcemy wprowadzać dodatkowych narzędzi paraliżujących czy ograniczających przedsiębiorców w tym zakresie - powiedziała z kolei w rozmowie z PAP Emilewicz. Dodała, że premier Mateusz Morawiecki wydał "jednoznaczne rozstrzygnięcie". - Chcemy egzekwować obowiązujące prawo, by przedsiębiorcy go nie omijali, nie będzie wprowadzać dodatkowych barier dla najmniejszych przedsiębiorców - mówiła minister.
"Ryzykowne rozwiązanie"
Na ten temat minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz zwracała uwagę już wcześniej. Pod koniec marca stwierdziła, że test przedsiębiorcy jest "ryzykownym rozwiązaniem". Dodała, że MPiT jest wobec niego sceptyczne i będzie rozmawiać w tej sprawie z resortem finansów.
Tak zwany test przedsiębiorcy miał pozwolić określić, kto rzeczywiście nim jest, a kto tylko korzysta z preferencyjnego opodatkowania. Miało to służyć ukróceniu praktyki fikcyjnego samozatrudnienia osób, które tak naprawdę pracują dla jednej firmy i wykonują te same zadania, co etatowcy, ale płacą niższe podatki.
Propozycja wprowadzenia testu przedsiębiorcy znalazła się w planie konwergencji przygotowanym przez Ministerstwo Finansów. Resort liczył, że dzięki wprowadzeniu tego rozwiązania, budżet zyskałby nawet 1,247 mld zł rocznie.
Resort finansów powołuje się jednak na dane GUS z których wynika, iż w II kwartale 2017 r. na własny rachunek pracowało 2 mln 882 tys. osób. W tej grupie "zaledwie 78 tys. (2,7 proc. ogółu tej kategorii) spełniało jednocześnie kryteria zależności ekonomicznej i organizacyjnej od klienta".
Autor: mp / Źródło: PAP