GPW osierocona. "Potrzebuje fachowca, ale też stabilnych finansów państwa"


Przyszły prezes GPW powinien mieć autorytet na rynku kapitałowym i wpływ na działania gospodarcze rządu. Giełda, która jest w trudnej sytuacji, potrzebuje stabilnej gospodarczej polityki państwa - mówią eksperci po rezygnacji Pawła Tamborskiego z funkcji prezesa GPW.

Prezes Rady Giełdy Papierów Wartościowych (GPW) Wiesław Rozłucki podkreślił w rozmowie, że warszawska giełda potrzebuje dobrej polityki gospodarczej, która będzie sprzyjać jej rozwojowi.

- Stanowisko prezesa zarządu w tym zakresie nie jest kluczowe, bo notowania warszawskiej giełdy, a szczególnie spółek WIG20 - co widać wyraźnie - nie mają żadnego związku z zarządzaniem giełdą, tylko z polską makroekonomią i spodziewanymi wynikami, szczególnie w dwóch sektorach: bankowym i energetycznym - zaznaczył. W tym kontekście - jak podkreślił - pożądane byłoby, aby przyszły prezes GPW miał istotny wpływ na politykę gospodarczą rządu.

- Giełda potrzebuje dobrej polityki gospodarczej, stabilnych finansów państwa i wykorzystywania jej dla finansowania rozwoju przedsiębiorczości w Polsce, a szczególnie małych i średnich przedsiębiorstw. Jakiekolwiek roszady we władzach giełdy mają znaczenie drugorzędne - ocenił Rozłucki.

Jak mówił, dla Pawła Tamborskiego ważne były relacje z akcjonariuszami. - W tym - jak rozumiem - z głównym akcjonariuszem - ministrem skarbu. To ma duże znaczenie w każdej spółce - dodał.

Potrzeba fachowca

Również wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową dr Bohdan Wyżnikiewicz uważa, że warszawski parkiet potrzebuje fachowca, który ma autorytet na rynku kapitałowym i odpowiednie doświadczenie w zarządzaniu. Przyznał, że obecnie koniunktura giełdowa jest niedobra. Podkreślił jednak, że nie jest to wina giełdy, czy sposobu zarządzania nią, tylko "tego, co się dzieje poza nią".

Jak mówił Wyżnikiewicz, "giełda dostaje ciosy, ale zupełnie od niej niezależne". - Pierwszy to wycofanie się dużego inwestora instytucjonalnego, jakim były Otwarte Fundusze Emerytalne. Kolejny to - zapowiadane i oczekiwane zmiany personalne w zarządach spółek Skarbu Państwa, które mają duże znaczenie na GPW. Ponadto sprawa podatku bankowego czy miedziowego, ceny miedzi spadają, a KGHM jest przecież dużą spółką - wyliczał.

- Są również obawy o duży deficyt budżetowy w 2016 roku, co prawdopodobnie "pociągnie" presję na wypłatę dużych dywidend w spółkach Skarbu Państwa, a to da krótkookresową korzyść, bo w długiej perspektywie nie jest dobrze odbierane przez inwestorów - zaznaczył wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.

Poza tym - jak mówił - istnieje niepewność, co do sytuacji naszej gospodarki w przyszłości. - Ta niepewność jest coraz większa - ocenił.

Oprócz czynników krajowych, które mają wpływ na giełdę, Wyżnikiewicz zwrócił uwagę na czynniki zewnętrzne. - To chociażby presja na osłabianie złotego oraz niepewna sytuacja na Bliskim Wschodzie. W Europie mamy zamieszanie z falą uchodźców z Bliskiego Wschodu. Ciągle napięta jest też sytuacja między Rosją a Ukrainą - podkreślił Wyżnikiewicz.

Rezygnacja Tamborskiego

W czwartek prezes Giełdy Papierów Wartościowych Paweł Tamborski złożył rezygnację z pełnionej funkcji z dniem 31 grudnia 2015 r. Resort skarbu zapowiedział jak najszybsze powołanie jego następcy. - Decyzja ta wychodzi naprzeciw oczekiwaniom Ministra Skarbu Państwa. W trosce o prawidłowe funkcjonowanie Giełdy Papierów Wartościowych oraz polskiego rynku kapitałowego, Ministerstwo Skarbu Państwa - jako akcjonariusz GPW – dołoży wszelkich starań o jak najszybszy wybór nowego Prezesa GPW - wskazało w oświadczeniu MSP.

Z kolei Tamborski podkreślił w swoim oświadczeniu: "Giełda i rynek kapitałowy potrzebują dziś stabilności i przewidywalności. Polskie firmy powinny mieć łatwy dostęp do kapitału, żeby mogły się rozwijać i stanowić o sile polskiej gospodarki. Z mojego wieloletniego doświadczenia zawodowego wynika, że w relacjach zarząd spółki – akcjonariusze najważniejsze jest zaufanie. Nigdy nie byłem politykiem. W MSP pojawiłem się jako ekspert z rynku. Byłem dumny i dalej jestem, że swoje doświadczenia zawodowe mogłem wykorzystać dla Polski. Nie chciałbym dziś, aby giełda była uwikłana w gry polityczne".

Związany z rynkiem

Tamborski został wybrany na prezesa GPW pod koniec czerwca 2014 roku. Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się na to pod koniec lipca ub.r. Wcześniej od 2012 r. był wiceministrem skarbu.

Od lat jest związany z rynkiem kapitałowym. Od listopada 2010 r. do stycznia 2012 r. pełnił funkcję szefa bankowości inwestycyjnej w Wood & Company. W latach 2008-2010 pracował jako dyrektor zarządzający w Unicredit CAIB Securities w Londynie. W latach 1999-2007 pełnił funkcję członka zarządu, dyrektora generalnego odpowiedzialnego za bankowość inwestycyjną w Unicredit CA IB Poland. W latach 1994-1999 był zatrudniony w CA IB Securities.

W 1993-1994 pracował w Centralnym Biurze Maklerskim WBK na stanowiskach szefa transakcji giełdowych, oraz zastępcy dyrektora. W latach 1991-1993 był maklerem w Domu Maklerskim Banku Staropolskiego.

Paweł Tamborski podał się do dymisji
Paweł Tamborski podał się do dymisjiTVN24 Biznes i Świat

Autor: mb/gry / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Z 3,5 do 3,2 procent - tak prognozę dla polskiej gospodarki obniżył Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Analitycy Credit Agricole oraz ING Bank Śląski zwrócili uwagę na potencjalny wpływ ceł Donalda Trumpa na PKB Polski.

Coraz gorsze prognozy. "Istnieje wysokie ryzyko"

Coraz gorsze prognozy. "Istnieje wysokie ryzyko"

Źródło:
PAP

Departament Handlu USA poinformował o planach nałożenia ceł na import paneli słonecznych i sprzętu fotowoltaicznego z krajów Azji Południowo-Wschodniej. W jednym przypadku taryfa może sięgać nawet 3521 procent.

3521 procent. Zaskakujący plan USA

3521 procent. Zaskakujący plan USA

Źródło:
BBC

Banki będą musiały sprawdzić, czy właściciel rachunku żyje w przypadku braku aktywności przez pięć lat - wynika z założeń projektu opublikowanych w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu.

Sprawdzą, czy żyjesz. Nowe plany rządu

Sprawdzą, czy żyjesz. Nowe plany rządu

Źródło:
PAP

Właściciele sklepów internetowych, przewoźnicy, banki czy operatorzy systemów płatności będą musieli zapewnić od połowy tego roku dostęp do swoich usług bądź produktów osobom z niepełnosprawnością. - Wysokość grzywny (za brak dostosowania - red.) może wynosić do dziesięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia - wyjaśnia mecenas Magdalena Szczepanek  z kancelarii prawnej Causa Finita Szczepanek i Wspólnicy Sp.K.

Nowy obowiązek dla tysięcy firm. "Największe emocje budzą kary finansowe"

Nowy obowiązek dla tysięcy firm. "Największe emocje budzą kary finansowe"

Źródło:
tvn24.pl

Obniżki stóp procentowych w maju i czerwcu są już przesądzone – napisali ekonomiści Banku Pekao w komentarzu do danych GUS. Ich zdaniem, marcowy spadek dynamiki płac stanowi jeden z argumentów za obniżkami stóp NBP.

"Obniżki stóp są już przesądzone". Padł termin

"Obniżki stóp są już przesądzone". Padł termin

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Do 20 maja przedsiębiorcy, którzy rozliczają się w oparciu o podatek liniowy, skalę podatkową lub ryczałt ewidencjonowany powinni złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 rok.

Obowiązek w sprawie składki zdrowotnej. ZUS wyjaśnia

Obowiązek w sprawie składki zdrowotnej. ZUS wyjaśnia

Źródło:
PAP

Roche zamierza zainwestować 50 miliardów dolarów w pięć lat w USA. Powstać ma 12 tysięcy nowych miejsc pracy - podał Reuters. Zdaniem agencji to kolejny przykład firmy farmaceutycznej reagującej na politykę celną prezydenta Donalda Trumpa.

Widmo ceł Trumpa. Zapowiadają ogromną inwestycję w USA

Widmo ceł Trumpa. Zapowiadają ogromną inwestycję w USA

Źródło:
Reuters

Kurs dolara spadł we wtorek poniżej 3,70 zł. Amerykańska waluta jest najtańsza od czterech lat. Uwagę inwestorów skupia konflikt prezydenta USA Donalda Trumpa z szefem amerykańskiego banku cantralnego.

Dolar najtańszy od czterech lat. "Erozja zaufania inwestorów"

Dolar najtańszy od czterech lat. "Erozja zaufania inwestorów"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2025 roku wyniosło 9055,92 złotego, co oznacza wzrost 7,7 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze w ujęciu rocznym spadło o 0,9 procent.

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Źródło:
PAP

Ceny złota nie przestają bić rekordów - we wtorek przekroczyły 3486 dolarów za uncję. - Szybki wzrost cen złota mówi nam, że rynki mają najmniej zaufania do USA niż kiedykolwiek - wskazują analitycy.

Ceny złota szybują. Historyczne maksima

Ceny złota szybują. Historyczne maksima

Źródło:
PAP

Produkcja przemysłowa w marcu 2025 roku wzrosła o 2,5 procent w ujęciu rocznym, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 8,6 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

Nowe dane z przemysłu. "Wiosna nie przyniosła dobrych wieści"

Nowe dane z przemysłu. "Wiosna nie przyniosła dobrych wieści"

Źródło:
PAP

Ponad 13 miliardów złotych wyniosła strata Narodowego Banku Polskiego za 2024 rok - wynika ze sprawozdania finansowego banku centralnego.

NBP na minusie. Ponad 13 miliardów straty

NBP na minusie. Ponad 13 miliardów straty

Źródło:
PAP

Uniwersytet Harvarda złożył pozew przeciwko prezydentowi Donaldowi Trumpowi. "Sprawa dotyczy próby wykorzystania przez rząd wstrzymania federalnych funduszy jako narzędzia do przejęcia kontroli" - czytamy w treści pozwu. Trump zamroził bowiem 2,3 miliarda dolarów dla tej uczelni.

Uniwersytet Harvarda pozwał administrację Trumpa

Uniwersytet Harvarda pozwał administrację Trumpa

Źródło:
PAP

Poniedziałkowa sesja na Wall Street zakończyła się mocnymi spadkami głównych indeksów. Inwestorom nie podoba się atak prezydenta USA na prezesa Fed Jerome'a Powella, a także niepewność wokół polityki celnej Donalda Trumpa.

Czerwono na giełdzie. "Jesteśmy w zasadzie w powtórce COVID"

Czerwono na giełdzie. "Jesteśmy w zasadzie w powtórce COVID"

Źródło:
PAP

Firma kurierska DHL przekazała, że wstrzymuje dostawy części przesyłek do USA. Powodem jest "znaczny wzrost" biurokracji przy odprawie celnej, związany z wprowadzeniem nowego systemu celnego przez Donalda Trumpa.

Wstrzymują część dostaw do USA. Skutki decyzji Trumpa

Wstrzymują część dostaw do USA. Skutki decyzji Trumpa

Źródło:
PAP, BBC

Cła, kontrowersje wokół DOGE i straty wizerunkowe to koszmar dla Tesli i jej inwestorów - wskazują analitycy. Złe wyniki mogą dodatkowo pogrążyć spadające w ostatnim czasie akcje firmy Elona Muska - podał portal stacji CNN.

Gigant "wpadł w pułapkę". "Wina Muska"

Gigant "wpadł w pułapkę". "Wina Muska"

Źródło:
CNN

Chiny przestrzegają inne państwa przed "uleganiem" USA w rozmowach handlowych dotyczących ceł wprowadzonych przez Donalda Trumpa - informuje portal stacji BBC. Pekin grozi też innym krajom "krokami odwetowymi", jeśli porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi będą kosztem Chin.

Groźba Pekinu. "Chiny nigdy tego nie zaakceptują"

Groźba Pekinu. "Chiny nigdy tego nie zaakceptują"

Źródło:
BBC

Donald Trump zaapelował do światowych liderów i biznesmenów, by "budowali w Ameryce", aby uniknąć ceł. Prezydent USA dodał, że naprawa błędów "dziesięcioleci nadużyć" nie będzie łatwa.

Trump: to nie będzie dla nich łatwe

Trump: to nie będzie dla nich łatwe

Źródło:
PAP

Papież Franciszek rozpoczął reformę Banku Watykańskiego, by po latach skandali i zarzutów o pranie pieniędzy dostosować go do międzynarodowych standardów i wartości Kościoła - opisał Bloomberg. Agencja wyjaśniła, że w watykańskiej instytucji wprowadzono między innymi publikację rocznych raportów, bardziej rygorystyczne zarządzanie i regulacje zapewniające przejrzystość.

Tak papież Franciszek zreformował finanse Watykanu

Tak papież Franciszek zreformował finanse Watykanu

Źródło:
Bloomberg

Zyskująca na popularności czekolada dubajska przyczyniła się do wzrostu popytu na pistacje. To z kolei doprowadziło do wzrostu cen tych orzechów - wskazał "Financial Times". Według dziennika w ciągu roku pistacje zdrożały o jedną trzecią.

Nowy trend. Ceny wystrzeliły

Nowy trend. Ceny wystrzeliły

Źródło:
PAP

Branża turystyczna w Izraelu i na terytoriach palestyńskich jest w kryzysie. Sklepikarze z Jerozolimy obwiniają wojnę, na co wskazują też dane. W 2024 roku do Izraela przyjechał niecały milion osób z zagranicy, a jeszcze w 2019 roku turystów było ponad 4,5 miliona.

Branża w kryzysie. "Nie ma praktycznie żadnych klientów"

Branża w kryzysie. "Nie ma praktycznie żadnych klientów"

Źródło:
PAP