Zmiany w centrach handlowych w Polsce. Idzie potężne przejęcie

Z kraju

TVN24 BiSEurostat: średnie ceny w Europie, Polska tańsza niż Niemcy

Do połowy 2020 roku 12 centrów i parków handlowych w Polsce zmieni właściciela. Transakcja, o której w tym tygodniu poinformowała firma Griffin Real Estate, została podzielone na trzy transze i stanowi część szerszego kontraktu, którego ogólna wartość oszacowana jest na miliard euro.

Holenderska spółka Chariot Top Group, którą współzarządza Griffin, podpisała przedwstępną umowę nabycia portfela 28 nieruchomości handlowych za około 1 mld euro. Bezpośrednio po zamknięciu transakcji, na podstawie oddzielnej umowy, konsorcjum odsprzeda Echo Polska Properties część centrów handlowych.

Centra handlowe

Zgodnie z pierwszą umową Chariot kupi portfel 28 nieruchomości składający się z dziewięciu centrów handlowych M1, czterech tzw. Power Parków, dwunastu hipermarketów oraz trzech marketów budowlanych.

Całkowita powierzchnia najmu wszystkich nieruchomości to około 704 tysięcy metrów kwadratowych. Transakcja, przeprowadzona przez Chariot, będzie częściowo sfinansowana kredytem bankowym w wysokości blisko 635 milionów euro.

Umowa z EPP została podzielona na trzy transze. W pierwszej kolejności EPP kupi cztery centra M1: w Czeladzi, Krakowie, Zabrzu i Łodzi. Kolejna grupa nieruchomości zakupiona zostanie po półtora roku i obejmować będzie kolejne trzy centra M1 w: Radomiu, Częstochowie i Bytomiu oraz trzy Power Parki w: Kielcach, Olsztynie i Opolu. Dwa ostatnie aktywa - centrum M1 w Poznaniu oraz Power Park w Tychach zostaną kupione w ramach trzeciej transzy transakcji, nie później niż w połowie 2020 roku. "Skorzystaliśmy z (...) szansy kupna zdywersyfikowanego i atrakcyjnego portfela aktywów" - powiedział cytowany w komunikacie prasowym Maciej Dyjas, partner zarządzający w Griffin. "Jednak przez wzgląd na jego skalę i różnorodność, optymalne zarządzanie nim stanowiłyby ogromne wyzwanie, podczas gdy portfel można było kupić wyłącznie w całości. Stąd decyzja o odsprzedaży części portfela EPP - spółce inwestycyjnej skupiającej się na nieruchomościach handlowych" - dodał Maciej Dyjas.

Autor: mb/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: KKK2352/domena publiczna Wikipedia