Senat łata dziury w niedzielnym zakazie handlu. "Biedronka czy Lidl nie mają piekarni"

[object Object]
Bujara o zakazie handlu: Upominamy się o prawa najgorzej traktowanych pracownikówtvn24
wideo 2/3

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji chce, żeby sklepy w Wigilię i Wielką Sobotę były otwarte przynajmniej do godziny 16, czyli o dwie godziny dłużej niż przewiduje ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele w wersji uchwalonej przez Sejm. Z kolei Solidarność jest za przedłużeniem niedzielnego zakazu nawet do poniedziałkowego świtu. Dużo uwag ma też Biuro Legislacyjne Senatu.

To tylko część poprawek, które trafiły na połączone posiedzenie senackich komisji gospodarki narodowej i innowacyjności oraz rodziny, polityki senioralnej i społecznej. Komisje we wtorek zajmowały się projektem ustawy, ale jeszcze nie wypracowały wspólnego stanowiska.

– Zostało zgłoszonych mnóstwo poprawek. Dlatego komisja ogłosiła przerwę w obradach i do tematu wróci w przyszłym tygodniu – mówi nam Mieczysław Augustyn, senator Platformy Obywatelskiej.

Handlowcy chcą pracować dłużej

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji zdania o projektowanej ustawie nie zmieniła – tak skonstruowane przepisy zachwieją kondycją handlu i branż z nim powiązanych m.in. rolników czy producentów żywności. POHiD próbuje uszczknąć odrobinę większych swobód dla handlowców. Organizacja apeluje do senatorów m.in. o wydłużenie czasu pracy sklepów w Wigilię i w Wielką Sobotę do godziny 16. To o dwie godziny dłużej, niż zakłada przyjęta już przez Sejm ustawa.

„Obecna propozycja zamknięcia placówek handlowych do godziny 14 prowadzi do dyskryminacji poszczególnych formatów placówek handlowych i stawia pod znakiem zapytania ekonomiczny sens uruchamiania największych placówek handlowych w tych dniach” – czytamy w stanowisku POHiD podpisanym przez Renatę Juszkiewicz, prezes organizacji.

Solidarność nie składa broni

Zupełnie w drugą stronę idą poprawki przedstawione przez Solidarność. Związkowcy są inicjatorami wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę. Przyjęty przez Sejm projekt ustawy odbiega od pierwszej wersji przepisów przygotowanych przez „S”, ale związek nie składa broni. Alfred Bujara wcześniej zapowiadał, że „S” będzie walczyła o dalsze ograniczenie niedzielnego handlu, nawet w internecie.

To nie wszystko. W piśmie przesłanym do Senatu związek rekomenduje wprowadzenie poprawki, według której sklepy nie byłyby zamknięte do północy w niedziele, ale nawet do godziny 5 w poniedziałek.

W ten sposób Solidarność próbuje wrócić do pomysłów zapisanych w pierwotnej wersji ustawy, czym tylko rozjusza handlowców. Maciej Ptaszyński z Polskiej Izby Handlu nazwał propozycję „S” „irracjonalną”.

Opinia Biura Legislacyjnego Senatu

Co ciekawe, sporo uwag do przyjętej przez Sejm ustawy ma Biuro Legislacyjne Senatu. W opinii przygotowanej przez Aldonę Figurę czytamy, że „ustawa posługuje się wieloma zwrotami niedookreślonymi, co może w przyszłości powodować wątpliwości interpretacyjne”. Chodzi przede wszystkim o artykuł 6, który mówi o wyjątkach od planowanych ograniczeń.

Wątpliwości Biura Legislacyjnego Senatu budzi m.in. przepis dotyczący dworców. Są one zwolnione z zakazu handlu w niedziele w „zakresie związanym z bezpośrednią obsługą sprzedaży". W opinii Biura w ustawie nie określono, co ma wchodzić w zakres bezpośredniej obsługi pasażera. „Wydaje się, że w takim brzemieniu przepis nie będzie spełniać swojego celu” – podkreśla Biuro Legislacyjne Senatu.

Ale dworce to tylko przykład, bo wątpliwości jest więcej, choćby dotyczące sklepów działających przy cmentarzach (w jakiej mają być odległości od cmentarza i co ma być punktem odniesienia), czy odnośnie kwiaciarni. Nie wiadomo, czy chodzi o placówki sprzedające tylko kwiaty, w przeważającej części czy może sklepy, w której kwiaty są tylko częścią asortymentu. Niejasna jest też – zdaniem BLS – kwestia piekarni, cukierni i lodziarni.

„Czy może to dotyczyć podmiotów, których funkcjonowanie w części dotyczącej handlu innych towarami będzie zakazane, ale prowadzą piekarnię, cukiernię bądź lodziarnię; dodatkowo nie zostało ustalone co należy rozumieć pod użytymi pojęciami czy obejmują one obiekt, w którym odbywa się proces produkcji i sprzedaży, czy może samą sprzedaż” – czytamy w opinii BLS.

Ustawa dziurawa jak sito

O tym, że ustawa jest dziurawa, a zapisane w niej wyjątki będą okazją do obejścia przepisów media pisały wielokrotnie. Dotyczy to właśnie zapisu umożliwiającego niedzielny handel piekarniom, cukierniom i lodziarniom, co mogą wykorzystać dyskonty, które pieką pieczywo w swoich placówkach.

Alfred Bujara we wtorek mówił, że sklepy, takie jak Biedronka czy Lidl nie mają piekarni, jedynie „punkty odpiekania pieczywa głęboko mrożonego. Nie wytwarzają pieczywa z mąki”. To tłumaczenie nie rozwiewa wątpliwości.

Ograniczenie handlu w niedziele

Zakaz handlu w niedziele ma wchodzić etapami. Od marca przyszłego roku w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe – pierwsza i ostatnia. Od 1 stycznia 2019 roku będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu – ostatnia, a od 2020 roku – zakaz będzie obowiązywał we wszystkie niedziele, z wyjątkiem siedmiu w roku.

Ustawę przyjął już Sejm. Senacka komisja wróci do prac nad projektem 12 grudnia.

Autor: Maciej Stańczyk / Źródło: tvn24bis.pl , PAP

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Elon Musk zapowiedział, że od maja planuje poświęcać znacznie mniej czasu na kierowanie DOGE (Departamentem Wydajności Państwa) i skoncentruje się na przewodzeniu Tesli.

Elon Musk zapowiada ważne zmiany od maja

Elon Musk zapowiada ważne zmiany od maja

Źródło:
PAP

Rezerwa Federalna to jedna z najważniejszych finansowych instytucji świata. Gdyby straciła wiarygodność, to straciłaby zdolność wpływania na rynki. Bank centralny USA jest pod presją Donalda Trumpa i Fed grozi zależność od władzy wykonawczej - ostrzegają ekonomiści.

Noblista o Trumpie: nie chcemy, by ktoś szalony nam dyktował

Noblista o Trumpie: nie chcemy, by ktoś szalony nam dyktował

Źródło:
PAP

Donald Trump przekazał, że nie ma zamiaru zwalniać prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, choć zażądał od niego obniżenia stóp procentowych. Wcześniej prezydent USA nazwał szefa Fed "wielkim frajerem".

Donald Trump zmienia zdanie w sprawie "wielkiego frajera"

Donald Trump zmienia zdanie w sprawie "wielkiego frajera"

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Lotto padła główna wygrana. Zwycięzca wygrał niemal 12 milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 22 kwietnia 2025 roku.

Kumulacja w Lotto rozbita

Kumulacja w Lotto rozbita

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 360 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygrane trzeciego stopnia. Oto liczby, które padły 22 kwietnia 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Donald Trump odpowiada za nowy trend - "Sell America" (sprzedawać Amerykę). Cła i wojna handlowa, chaotyczne decyzje czy próby zwolnienia szefa Fed sprawiły, że inwestorzy pozbywają się amerykańskich obligacji, akcji i uciekają od dolara - wskazują media z USA, Francji czy Wielkiej Brytanii.

Donald Trump zaczął nowy trend

Donald Trump zaczął nowy trend

Źródło:
PAP

Rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt przekazała, że USA otrzymały do tej pory 18 pisemnych propozycji porozumień handlowych, a Stany prowadzą obecnie rozmowy z 34 krajami. Trwają też prace nad umową z Chinami, ale minister finansów Scott Bessent miał określić te rozmowy jako "mordęgę".

"Mordęga". Amerykanie o negocjacjach

"Mordęga". Amerykanie o negocjacjach

Źródło:
PAP

Z 3,5 do 3,2 procent - tak prognozę dla polskiej gospodarki obniżył Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Analitycy Credit Agricole oraz ING Bank Śląski zwrócili uwagę na potencjalny wpływ ceł Donalda Trumpa na PKB Polski.

Coraz gorsze prognozy. "Istnieje wysokie ryzyko"

Coraz gorsze prognozy. "Istnieje wysokie ryzyko"

Źródło:
PAP

Rosja obniżyła prognozę dotyczącą przychodów z eksportu ropy naftowej i gazu na lata 2025–2027 - podał Reuters, powołując się na dokument rosyjskiego ministerstwa gospodarki.

Tym Rosja napędza wojnę. Spodziewa się mniejszych wpływów

Tym Rosja napędza wojnę. Spodziewa się mniejszych wpływów

Źródło:
Reuters

Pokój na Ukrainie jest niezbędny dla globalnej stabilności, a także globalnej gospodarki - stwierdził minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że "popieramy każde rozmowy pokojowe", "ale w Polsce nie ufamy Putinowi".

Domański o Ukrainie i Putinie. "To jest jasne"

Domański o Ukrainie i Putinie. "To jest jasne"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska zareagowała na doniesienia, że administracja Donalda Trumpa w ramach negocjowania ceł z innymi krajami żąda ograniczenia współpracy gospodarczej z Chinami. Bruksela wskazała, że relacje z USA i z Chinami - to dwie odrębne sprawy.

Bruksela apeluje: nie spekulujmy

Bruksela apeluje: nie spekulujmy

Źródło:
PAP

Departament Handlu USA poinformował o planach nałożenia ceł na import paneli słonecznych i sprzętu fotowoltaicznego z krajów Azji Południowo-Wschodniej. W jednym przypadku taryfa może sięgać nawet 3521 procent.

3521 procent. Zaskakujący plan USA

3521 procent. Zaskakujący plan USA

Źródło:
BBC

Banki będą musiały sprawdzić, czy właściciel rachunku żyje w przypadku braku aktywności przez pięć lat - wynika z założeń projektu opublikowanych w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu.

Sprawdzą, czy żyjesz. Nowe plany rządu

Sprawdzą, czy żyjesz. Nowe plany rządu

Źródło:
PAP

Właściciele sklepów internetowych, przewoźnicy, banki czy operatorzy systemów płatności będą musieli zapewnić od połowy tego roku dostęp do swoich usług bądź produktów osobom z niepełnosprawnością. - Wysokość grzywny (za brak dostosowania - red.) może wynosić do dziesięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia - wyjaśnia mecenas Magdalena Szczepanek  z kancelarii prawnej Causa Finita Szczepanek i Wspólnicy Sp.K.

Nowy obowiązek dla tysięcy firm. "Największe emocje budzą kary finansowe"

Nowy obowiązek dla tysięcy firm. "Największe emocje budzą kary finansowe"

Źródło:
tvn24.pl

Obniżki stóp procentowych w maju i czerwcu są już przesądzone – napisali ekonomiści Banku Pekao w komentarzu do danych GUS. Ich zdaniem, marcowy spadek dynamiki płac stanowi jeden z argumentów za obniżkami stóp NBP.

"Obniżki stóp są już przesądzone". Padł termin

"Obniżki stóp są już przesądzone". Padł termin

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Do 20 maja przedsiębiorcy, którzy rozliczają się w oparciu o podatek liniowy, skalę podatkową lub ryczałt ewidencjonowany powinni złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 rok.

Obowiązek w sprawie składki zdrowotnej. ZUS wyjaśnia

Obowiązek w sprawie składki zdrowotnej. ZUS wyjaśnia

Źródło:
PAP

Roche zamierza zainwestować 50 miliardów dolarów w pięć lat w USA. Powstać ma 12 tysięcy nowych miejsc pracy - podał Reuters. Zdaniem agencji to kolejny przykład firmy farmaceutycznej reagującej na politykę celną prezydenta Donalda Trumpa.

Widmo ceł Trumpa. Zapowiadają ogromną inwestycję w USA

Widmo ceł Trumpa. Zapowiadają ogromną inwestycję w USA

Źródło:
Reuters

Kurs dolara spadł we wtorek poniżej 3,70 zł. Amerykańska waluta jest najtańsza od czterech lat. Uwagę inwestorów skupia konflikt prezydenta USA Donalda Trumpa z szefem amerykańskiego banku cantralnego.

Dolar najtańszy od czterech lat. "Erozja zaufania inwestorów"

Dolar najtańszy od czterech lat. "Erozja zaufania inwestorów"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2025 roku wyniosło 9055,92 złotego, co oznacza wzrost 7,7 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze w ujęciu rocznym spadło o 0,9 procent.

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Źródło:
PAP

Ceny złota nie przestają bić rekordów - we wtorek przekroczyły 3486 dolarów za uncję. - Szybki wzrost cen złota mówi nam, że rynki mają najmniej zaufania do USA niż kiedykolwiek - wskazują analitycy.

Ceny złota szybują. Historyczne maksima

Ceny złota szybują. Historyczne maksima

Źródło:
PAP

Produkcja przemysłowa w marcu 2025 roku wzrosła o 2,5 procent w ujęciu rocznym, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 8,6 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

Nowe dane z przemysłu. "Wiosna nie przyniosła dobrych wieści"

Nowe dane z przemysłu. "Wiosna nie przyniosła dobrych wieści"

Źródło:
PAP

Ponad 13 miliardów złotych wyniosła strata Narodowego Banku Polskiego za 2024 rok - wynika ze sprawozdania finansowego banku centralnego.

NBP na minusie. Ponad 13 miliardów straty

NBP na minusie. Ponad 13 miliardów straty

Źródło:
PAP

Uniwersytet Harvarda złożył pozew przeciwko prezydentowi Donaldowi Trumpowi. "Sprawa dotyczy próby wykorzystania przez rząd wstrzymania federalnych funduszy jako narzędzia do przejęcia kontroli" - czytamy w treści pozwu. Trump zamroził bowiem 2,3 miliarda dolarów dla tej uczelni.

Uniwersytet Harvarda pozwał administrację Trumpa

Uniwersytet Harvarda pozwał administrację Trumpa

Źródło:
PAP