Z kraju

Debata o nowym podatku. Opozycja: Kaczyńskiego nie interesuje, ile litr paliwa będzie kosztował

Z kraju

Łukasz Rzepecki z PiS o nowym podatku paliwowym: to ustawa zła i antyludzka
Łukasz Rzepecki z PiS o nowym podatku paliwowym: to ustawa zła i antyludzka tvn24
wideo 2/11

W Sejmie zakończyła się debata na temat nowej opłaty paliwowej. Poseł PiS Łukasz Rzepecki zapowiedział, że zagłosuje przeciw projektowi przygotowanemu przez swoich partyjnych kolegów. - Nie możemy być jak Platforma Obywatelska, która mówiła jedno, a robiła co innego - apelował. Posłowie opozycji wytykali partii rządzącej, że łamie swoje obietnice. Przedstawiciele PiS przekonywali, że nowa opłata jest potrzebna i będzie "impulsem rozwojowym".

"Paliwo plus", "podatek wprowadzony pod osłoną wakacji", "łupienie Polaków" - to tylko niektóre określenia, jakimi opozycja nazwała podczas sejmowej debaty najnowszy projekt ustawy wniesionej przez Prawo i Sprawiedliwość. Rządząca partia chce wprowadzić dodatkową opłatę paliwową, która ma finansować remonty i budowę dróg. Podczas dyskusji zgłoszono wniosek o odrzuceniu projektu ustawy w pierwszym czytaniu.

Tak relacjonowaliśmy debatę:

14.30 Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa: Formalnie stanowisko jest przygotowywane, jedno jest pewne, rząd negatywnie nie ocenia tego projektu. Zarówno środowiska samorządowe, jak i drogowcy popierają projekt. Opowiadając się przeciw temu projektowi występujecie przeciw samorządom.

14.23 Czesław Mroczek (PO): To jest początek długiej drogi podnoszenia podatków. Już dzisiaj wszyscy mogą się przekonać, że budżet będzie miał szalone kłopoty. Że rozpoczyna się coś, co będzie straszne dla nas wszystkich: kłopoty budżetowe i kłopoty gospodarki. To, co robicie odbije się negatywnie na gospodarce.

14.03 Jan Rutnicki (PO): Pośle Dolata, nikt nie kupuje tego, co staracie się tutaj przedstawić: że dzięki podwyżce będzie taniej. Nie ma takiej możliwości. Dystrybutor na każdej stacji benzynowej będzie miał twarz Jarosława Kaczyńskiego. Ale wiecie co? On jest uśmiechnięty. A wiecie dlaczego? Bo jeździ limuzyną i go absolutnie nie interesuje to, ile litr paliwa będzie kosztował.

13.53 - Szkoda, że nie ma pani premier, bo chciałam zapytać, jakie jest stanowisko rządu do tego projektu. Mam nadzieję, że negatywne i że w tym stanowisku przypomnieliście swoim koleżankom i kolegom to, co obiecali w kampanii wyborczej i to, co wielokrotnie deklarowali z tej mównicy przez ostatnie dwa lata. Mówiliście, że zlikwidujecie podatek od kopalin, podatku nie zlikwidowaliście. Pan minister Kowalczyk mówił o obniżeniu stawek podatku. Nie obniżyliście. Mówiliście o zerowym podatku od ubranek dla dzieci, a nawet go nie obniżyliście. Ale ani słowem nie mówiliście o nowym podatku. Budujcie i naprawiajcie drogi bo takie jest wasze zadanie, ale nie oszukujcie Polaków i nie realizujcie swoich cudownych pomysłów ich kosztem. Nie zrealizowaliście żadnej drogi i nie dbaliście o bezpieczeństwo Polaków, a przypomnę, że minęło dwa lata - mówiła posłanka PO Ewa Drozd.

13.50 Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna): Z jednej strony mówicie, że budżet pęka w szwach od nadmiaru pieniędzy, a z drugiej podnosicie podatek na paliwo. Mo to jak jest w końcu z tym budżetem? Kto tu kłamie? To jest proste. PiS kłamie.

13.40 Paulina Hennig-Kloska (Nowoczesna): Oczywiście, że drogi w Polsce trzeba remontować, ale Polacy łożą już na te drogi bardzo wiele pieniędzy. Obiecaliście obniżać udział podatku w paliwie, a dzisiaj chcecie go podwyższyć. A to zdecydowanie za wiele. To budżetu corocznie wpływa 30 mld zł z akcyzy paliwowej, blisko 5 mld zł opłaty paliwowej i VAT, który waszym zdaniem ściągany jest coraz lepiej. Rząd i cała partia musi się zastanowić, czy sytuacja budżetowa jest dobra czy zła. Jeżeli jest dobra to podnoszenie podatków jest sytuacją kuriozalną, a jeżeli jest zła to w końcu przyznajcie się, że nie macie pieniędzy na plany.

13.29 - Grzegorz Schetyna nazwał ten projekt ustawy haniebną. Chciałem zapytać państwa, czy haniebne jest, że chcemy bronić bezpieczeństwa zwykłych ludzi? Czy to jest hańbą? Litości w ocenie tego projektu - powiedział poseł Bogdan Rzońca z PiS.

13.23 - Czy macie państwo w sobie odwagę powiedzieć, aby powiedzieć, że podniesiemy ceny a wszystko zdrożeje? Czy macie odwagę zachować się jak wasz najmłodszy poseł? Jeśli nie macie, to jesteście po prostu tchórzami i kłamiecie. Dlaczego państwo oszukujecie Polaki i Polaków? - pytała posłanka Joanna Scheuring-Wielgus z Nowoczesnej.

13.14 Poseł Sławomir Nitras (PO): - Chciałem posła Dolatę zapytać, bo powiedział bardzo ważną rzecz. Ma pan dzisiaj swój dzień. Nie zazdroszczę panu. Mówił pan, że dzięki temu wzrostowi podatków nie wzrosną ubezpieczenia komunikacyjne AC i OC. Czy pan wie, ile w ciągu ostatniego 1,5 roku rządu PiS zdrożały te ubezpieczenia? W niektórych przypadkach nawet sześciokrotnie!

12.48 Poseł Jerzy Meysztowicz (Nowoczesna): Na początku chciałem pogratulować posłowi Rzepeckiemu, bo mina państwa była po prostu bezcenna. Oszukiwaliście, że nie będziecie podnosić podatków a podnosicie. Mówicie, że to nie podatek tylko Fundusz Dróg Samorządowych, a to oszustwo. Mówiliście, że to na drogi samorządowe, a okazuje się, że tylko 50 proc. Gdzie się nie ruszycie, to jedno wielkie kłamstwo? Jeśli brakuje wam pieniędzy, to dlaczego nie wprowadzicie podatku od kłamstwa wyborczego? Będzie to bardzo rozsądny podatek. Zasili budżet a PiS zbankrutuje.

12.45 Poseł Łukasz Rzepecki (PiS): Nie możemy być jak Platforma Obywatelska w czasie kampanii, która mówiła jedno, a robiła co innego. Mówiła przed wyborami, że nie podniesie wieku emerytalnego, a później podniosła wiek emerytalny. My w kampanii mówiliśmy jasno, że nie podniesiemy podatków, dlatego apeluje: nie głosujcie za tą ustawą. Ja będę w pierwszym czytaniu za odrzuceniem tej ustawy.

12.40 Poseł Łukasz Rzepecki (PiS): Postanowiłem zabrać głos ws. ustawy, która bulwersuje miliony Polaków, także i mnie. Ta ustawa jest zła, antyludzka i antyobywatelska, dlatego z tego miejsca chciałbym zaapelować do moich koleżanek i kolegów z PiS, do kierownictwa PiS, żebyście wycofali państwo te podpisy pod tą ustawą. Ta ustawa wprowadza wiele podwyżek cen począwszy od paliwa, skończywszy na żywności, na usługach transportowych.

POSEŁ ŁUKASZ RZEPECKI BĘDZIE GOŚCIEM PROGRAMU "TAK JEST" W TVN24 O GODZ. 18.00.

12.24 - Cena paliwa wpływa na wszystkie inne ceny. Skoro paliwo będzie droższe to usługi, żywność, towary wszystko podrożeje. Pytanie, po co to wszystko? Przecież przy tak niskich cenach ropy na świecie powinniście obniżać ceny paliwa - powiedział Paweł Bejda (PSL). - PiS twierdzi, że te pieniądze pójdą na drogi, to bzdura, albo jak kto woli kolejna bajka. Dlaczego nie przeznaczycie chociaż połowy zysku Narodowego Banku Polskiego na drogi tak jak proponuje to PSL - dodał. Jego zdaniem projekt ustawy oznacza, że PiS po "dojeniu" spółek Skarbu Państwa zacznie dojenie Polaków i to na niespotykaną dotąd skalę.

12.22 - Na początek "prezent" dla Polaków na wakacje, "prezent" dla rolników akurat na żniwa, "prezent" dla polskich transportowców i przedsiębiorców, "prezent", który ich dobije - powiedział w Paweł Bejda (PSL). 12.20 - Za wszytko zapłacimy więcej: pieczywo, mleko, mięso, czekoladę, alkohol. Wszystko będzie droższe w wyniku waszej "dobrej zmiany" - mówił lider Nowoczesnej Ryszard Petru. Powiedział, że "to kolejny podatek, który podwyższacie, a wicepremier Mateusz Morawiecki na waszym kongresie, że wszystkie obietnice realizujecie bez podwyższania podatków". - Oczekuję, żeby Morawiecki przeprosił za swoje słowa - powiedział Petru.

12.19 - Każdy Polak zapłaci przeciętnie 350 zł rocznie więcej za tę podwyżkę podatków. A jeśli ktoś ktoś jest właścicielem firmy transportowej, to ta podwyżka będzie kosztowała go 10 tys. zł rocznie więcej - stwierdził.

12.16 - Rządu ani ministra (na sali - red.) nie ma, bo się wstydzą. Obiecaliście Polakom, a teraz nie jesteście w stanie tego sfinansować. Te 5 mld nie pójdzie na drogi, ale na wydatki budżetowe. Kłamaliście jak byliście w opozycji i kłamiecie u władzy - powiedział lider Nowoczesnej Ryszard Petru. 12.14 - Klub Kukiz'15 wnioskuje o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu - powiedział Paweł Kukiz.

12.13 - Obecnie 50 proc. ceny paliwa stanowi podatek, a po podwyższeniu opłaty paliwowej w wyniku projektu ustawy udział podatku w cenie paliwa będzie wynosić ponad 60 proc - stwierdził Paweł Kukiz.

12.12 - 8 lat temu, kiedy PO podwyższała ceny paliwa pani premier dzisiejsza Beata Szydło, pan Mariusz Błaszczak, pan Adam Hoffman przed kamerami wygłosili płomienne mowy, oskarżając Donalda Tuska o rujnowanie gospodarki, bezduszny drenaż kieszeni Polaków. Pamiętam również jak prezes Kaczyński wyszedł z kanistrem i żądał obniżenia cen benzyny - dodał Paweł Kukiz.

12.09 Paweł Kukiz ocenił, że projekt to przykład kolejnego "łupienia obywateli". - Szukacie pieniędzy na drogi, szukacie ich w kieszeniach podatników, natomiast te pieniądze są w gabinetach "Misiewiczów", w przeroście urzędniczym, w komendach głównych policji, w komendzie głównej straży pożarnej, te pieniądze są w nowych BMW po 1,5 mln zł sztuka" - mówił lider Kukiz'15. 12.04 - Za wasze fanaberie, za wasze nieumiejętności będą płacić Polacy. I to jest bardzo wymierny tego przykład. To jest wasza droga zmiana. Podwyższacie podatki, bo nie potraficie wydawać pieniędzy, nie potraficie korzystać z funduszu drogowego, przecież macie pieniądze na remonty dróg. Z 35 mld zł wydaliście niecałe 25 mld zł - mówił Schetyna. 12.02 - Pośle Dolata, kto panu to napisał? - pytał posła wnioskodawcę Schetyna. 12.00 - Wstydzicie się tego projektu. Tylko 66 z was podpisało się pod tym haniebnym projektem. Boicie się tego projektu. Boicie się Polakom spojrzeć w oczy. Wstyd - dodał Schetyna.

11.58 - Dzisiaj pokazujecie prawdziwą twarz. Oszukiwaliście w kampanii wyborczej, a dzisiaj podnosicie podatki - zwrócił się w kierunku posłów PiS lider PO Grzegorz Schetyna.

11.55 Władysław Kosiniak Kamysz (PSL) nawiązał do statystyk zaprezentowanych przez posła Rzońcę. - 15 razy więcej osób umiera co roku z powodu smogu. To jest prawie 50 tysięcy osób. Rząd nic nie robi w tej sprawie - powiedział.

11.45 Bogdan Rzońca z PiS mówił, że koszty wszystkich zdarzeń drogowych w Polsce w 2015 roku wyniosły 48,2 mld zł. - Czy państwo posłowie przeciwstawiają 5 mld złotów 48 mld zł? - pytał. Mówił też, że w 2016 roku na drogach zginęło 3 tysiące osób. - A wy mówicie: "nie budujmy dróg", a wy mówicie: "nie naprawiajmy dziur", a wy mówicie: "nie budujmy chodników". Opozycja bardzo się boi tego projektu - stwierdził.

11.30 - Przewidujemy, że w Funduszu Dróg Samorządowych będzie kwota około 2,5 mld zł, czyli trzykrotnie więcej niż było do tej pory. Kwota ta pozwoli na wybudowanie i wyremontowanie 6 tys. km dróg samorządowych rocznie, co będzie impulsem rozwojowym dla Polski - powiedział Dolata. - Głównym źródłem zasilania Funduszu Dróg Samorządowych będzie danina publiczna w formie opłaty drogowej wzorowana na istniejącej opłacie paliwowej w wysokości 20 groszy do litra paliwa plus VAT - stwierdził. Poseł przekonywał, że wprowadzenie dodatkowej opłaty jest potrzebne, aby poprawić stan techniczny samorządowych tras, a to wpłynie na poprawę bezpieczeństwa podróżujących nimi osób.

11.15 - Przewidujemy, że po wprowadzeniu opłaty drogowych nie nastąpi istotny wzrost cen paliw - podkreślił Dolata.

11.13 - Wysokie ceny paliw były za czasów PO i PSL. Teraz paliwa są znacznie tańsze - powiedział poseł wnioskodawca Zbigniew Dolata (PiS).

Nowy podatek

Projekt ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych złożony przez grupę posłów PiS zakłada dofinansowanie budowy lub przebudowy dróg lokalnych oraz mostów na drogach wojewódzkich.

Z szacunków projektodawców wynika, że stawka opłaty drogowej zapewni wpływy w wysokości ok. 4-5 mld zł rocznie. Połowa kwoty zostanie przeznaczona na mający powstać Fundusz Dróg Samorządowych, natomiast reszta wpływów zasili Krajowy Fundusz Drogowy.

Autor: tol / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości