Co z fabryką Mercedesa w Polsce? Minister ma wątpliwości, koncern uspokaja

Morawiecki o przyszłości koncernu Daimler
Morawiecki o przyszłości koncernu Daimler
Morawiecki o przyszłości koncernu Daimler

Inwestycja Daimlera w Polsce jest przesądzona - zapewniał w czerwcu wicepremier Mateusz Morawiecki. Od tych słów minęły dwa miesiące, a ostatecznego porozumienia polskiego rządu z niemieckim inwestorem wciąż nie ma. Przedstawiciele Daimlera i resortu rozwoju zapewniają nas jednak, że negocjacje przebiegają bez większych trudności.

Na poczatku czerwca wicepremier Mateusz Morawiecki pochwalił się podpisanym "memorandum of understanding" z Daimlerem. Na jego mocy na Dolnym Śląsku, w Jaworze ma powstać fabryka silników dla Mercedesów. - Pracujemy z naszymi niemieckimi partnerami, którzy bardzo chcieliby zrobić tę inwestycję. Myślę, że ona jest prawie przesądzona - zapewniał minister. Inwestycja była tak dużym powodem do dumy dla rządzących, że wymieniali ją choćby jako argument przeciwko obniżce ratingu Polski.

Od tych słów minęło kilka tygodni, a ostatecznego porozumienia z niemieckim koncernem wciąż nie ma. W ostatnich dniach pojawiły się wątpliwości, czy w ogóle będzie. Powody?

Po pierwsze pod koniec lipca Daimlera poinformował o ogromnej inwestycji na Węgrzech. Niemiecki koncern ogłosił budowę nowej fabryki samochodów obok swoich zakładów Mercedesa w Kecskemecie. Koszt inwestycji ma wynieść aż miliard euro.

Trzeba zachować umiar

Dziś oliwy do ognia dolał szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk, który w porannej audycji w TOK FM zasugerował, że są problemy w negocjacjach i istnieją spore rozbieżności między wysokością pomocy publicznej oferowanej przez polski rzad, a tym czego oczekuje Daimler.

- Są różne koszty tego typu przedsięwzięć i pomoc, która była zaplanowana, była pomocą ogromną, ale okazuje się, że to jeszcze mało. Jest to pomoc sięgająca kilkuset milionów, więc trzeba się nad tym głęboko zastanowić, jakie są granice pomocy firmom obcym, a przecież nasze polskie też oczekują pomocy i mówią: to wy pomagacie tylko i wyłącznie firmom zagranicznym, a naszym polskim nie chcecie pomagać - mówił Kowalczyk.

Podkreślił, że "trzeba zachować umiar w tej pomocy". Wskazywał przy tym także na nieporozumienia związane z wyceną gruntów w strefie ekonomicznej, na której terenie miałaby powstać fabryka Daimlera w Polsce.

Z wypowiedzi ministra można było wręcz wywnioskować, że inwestycji w Jaworze w ogóle nie będzie.

Inwestycja Daimlera

O przyszłość inwestycji postanowiliśmy zatem zapytać przedstawicieli niemieckiego koncernu.

- Nic się nie zmieniło. W dalszym ciągu koncern Daimler planuje zainwestować 0,5 mld euro w okolicy Jawora. Rozmowy są na końcowym etapie - powiedziała w rozmowie z tvn24bis.pl Ewa Łabno-Falęcka, dyrektor ds. komunikacji i relacji zewnętrznych Mercedes-Benz Polska. Jak dodała, rozmowy mają zakończyć się jesienią tego roku.

- Atmosfera rozmów z partnerami po stronie polskiej jest bardzo dobra i przyjazna. Z naszego punktu widzenia wszystko dzieje się zgodnie z planem - zapewniła.

Jak dodała Ewa Łabno-Falęcka wśród rzeczy pozostałych do ustalenia, "nie ma kwestii spornych". - To są po prostu kolejne rzeczy, które strony w sposób życzliwy i przyjazny starają się rozwiązać - stwierdziła.

Zgodnie z planami budowa fabryki silników Daimlera AG zakończy się do końca 2019 roku. - Mamy nadzieję, że od 1 stycznia 2020 roku fabryka ruszy pełną parą. Jest to w naszym żywotnym interesie, ponieważ są to silniki, które będą w całej palecie mercedesa od klasy A do klasy S - wskazała Łabno-Falęcka.

Jak zapewni, ogłoszona inwestycja na Węgrzech pozostanie bez wpływu na plany dotyczące fabryki w Jaworze. - Koncern Daimler ma globalną strategię wzrostu i w ramach tej strategii planuje różne inwestycje w Europie Środkowo-Wschodniej - podkreśliła.

W podobnym tonie wypowiadają się w pilotującym projekt ministerstwie rozwoju. - Jesteśmy na samym końcu negocjacji - powiedziała nam Marta Lau, rzeczniczka prasowa resortu.

Inwestycja na Węgrzech

Skąd zatem słowa ministra Kowalczyka? Może to być negocjacyjna gra - oceniają eksperci. Zdaniem Wojciecha Drzewieckiego, prezesa Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar błąd popełniono już na początku, tryumfalnie ogłaszając inwestycję Daimlera. - Dopóki negocjacje nie są zakończone informowanie szersze publiczności o tym, że już coś wygraliśmy jest błędem. Stawia nas to w niekorzystnej sytuacji, zabiera argumenty i daje argumenty stronie przeciwnej po to, żeby wyciągnąć chociażby jak najwięcej dla siebie - ocenił w rozmowie z tvn24bis.pl.

- Jeżelibyśmy przegrali, to byłaby wizerunkowa porażka rządu. Z drugiej strony mówimy o fabryce silników, a nie mówimy o fabryce produkującej samochody, która współtworzy zdecydowanie więcej miejsc pracy. Należy uważać, żeby nie przesadzić z kosztami - zaznaczył ekspert.

Zobacz wypowiedź wicepremiera Mateusza Morawieckiego o inwestycji Daimlera w Polsce (04.05.2016):

Morawiecki: polski udział w inwestycji Mercedesa do uzgodnienia
Morawiecki: polski udział w inwestycji Mercedesa do uzgodnieniatvn24

Autor: mb//bgr / Źródło: tvn24bis.pl

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Rosja obniżyła prognozę dotyczącą przychodów z eksportu ropy naftowej i gazu na lata 2025–2027 - podał Reuters, powołując się na dokument rosyjskiego ministerstwa gospodarki.

Tym Rosja napędza wojnę. Spodziewa się mniejszych wpływów

Tym Rosja napędza wojnę. Spodziewa się mniejszych wpływów

Źródło:
Reuters

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 360 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygrane trzeciego stopnia. Oto liczby, które padły 22 kwietnia 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Z 3,5 do 3,2 procent - tak prognozę dla polskiej gospodarki obniżył Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Analitycy Credit Agricole oraz ING Bank Śląski zwrócili uwagę na potencjalny wpływ ceł Donalda Trumpa na PKB Polski.

Coraz gorsze prognozy. "Istnieje wysokie ryzyko"

Coraz gorsze prognozy. "Istnieje wysokie ryzyko"

Źródło:
PAP

Pokój na Ukrainie jest niezbędny dla globalnej stabilności, a także globalnej gospodarki - stwierdził minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że "popieramy każde rozmowy pokojowe", "ale w Polsce nie ufamy Putinowi".

Domański o Ukrainie i Putinie. "To jest jasne"

Domański o Ukrainie i Putinie. "To jest jasne"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska zareagowała na doniesienia, że administracja Donalda Trumpa w ramach negocjowania ceł z innymi krajami żąda ograniczenia współpracy gospodarczej z Chinami. Bruksela wskazała, że relacje z USA i z Chinami - to dwie odrębne sprawy.

Bruksela apeluje: nie spekulujmy

Bruksela apeluje: nie spekulujmy

Źródło:
PAP

Departament Handlu USA poinformował o planach nałożenia ceł na import paneli słonecznych i sprzętu fotowoltaicznego z krajów Azji Południowo-Wschodniej. W jednym przypadku taryfa może sięgać nawet 3521 procent.

3521 procent. Zaskakujący plan USA

3521 procent. Zaskakujący plan USA

Źródło:
BBC

Banki będą musiały sprawdzić, czy właściciel rachunku żyje w przypadku braku aktywności przez pięć lat - wynika z założeń projektu opublikowanych w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu.

Sprawdzą, czy żyjesz. Nowe plany rządu

Sprawdzą, czy żyjesz. Nowe plany rządu

Źródło:
PAP

Właściciele sklepów internetowych, przewoźnicy, banki czy operatorzy systemów płatności będą musieli zapewnić od połowy tego roku dostęp do swoich usług bądź produktów osobom z niepełnosprawnością. - Wysokość grzywny (za brak dostosowania - red.) może wynosić do dziesięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia - wyjaśnia mecenas Magdalena Szczepanek  z kancelarii prawnej Causa Finita Szczepanek i Wspólnicy Sp.K.

Nowy obowiązek dla tysięcy firm. "Największe emocje budzą kary finansowe"

Nowy obowiązek dla tysięcy firm. "Największe emocje budzą kary finansowe"

Źródło:
tvn24.pl

Obniżki stóp procentowych w maju i czerwcu są już przesądzone – napisali ekonomiści Banku Pekao w komentarzu do danych GUS. Ich zdaniem, marcowy spadek dynamiki płac stanowi jeden z argumentów za obniżkami stóp NBP.

"Obniżki stóp są już przesądzone". Padł termin

"Obniżki stóp są już przesądzone". Padł termin

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Do 20 maja przedsiębiorcy, którzy rozliczają się w oparciu o podatek liniowy, skalę podatkową lub ryczałt ewidencjonowany powinni złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 rok.

Obowiązek w sprawie składki zdrowotnej. ZUS wyjaśnia

Obowiązek w sprawie składki zdrowotnej. ZUS wyjaśnia

Źródło:
PAP

Roche zamierza zainwestować 50 miliardów dolarów w pięć lat w USA. Powstać ma 12 tysięcy nowych miejsc pracy - podał Reuters. Zdaniem agencji to kolejny przykład firmy farmaceutycznej reagującej na politykę celną prezydenta Donalda Trumpa.

Widmo ceł Trumpa. Zapowiadają ogromną inwestycję w USA

Widmo ceł Trumpa. Zapowiadają ogromną inwestycję w USA

Źródło:
Reuters

Kurs dolara spadł we wtorek poniżej 3,70 zł. Amerykańska waluta jest najtańsza od czterech lat. Uwagę inwestorów skupia konflikt prezydenta USA Donalda Trumpa z szefem amerykańskiego banku cantralnego.

Dolar najtańszy od czterech lat. "Erozja zaufania inwestorów"

Dolar najtańszy od czterech lat. "Erozja zaufania inwestorów"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2025 roku wyniosło 9055,92 złotego, co oznacza wzrost 7,7 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze w ujęciu rocznym spadło o 0,9 procent.

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Źródło:
PAP

Ceny złota nie przestają bić rekordów - we wtorek przekroczyły 3486 dolarów za uncję. - Szybki wzrost cen złota mówi nam, że rynki mają najmniej zaufania do USA niż kiedykolwiek - wskazują analitycy.

Ceny złota szybują. Historyczne maksima

Ceny złota szybują. Historyczne maksima

Źródło:
PAP

Produkcja przemysłowa w marcu 2025 roku wzrosła o 2,5 procent w ujęciu rocznym, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 8,6 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

Nowe dane z przemysłu. "Wiosna nie przyniosła dobrych wieści"

Nowe dane z przemysłu. "Wiosna nie przyniosła dobrych wieści"

Źródło:
PAP

Ponad 13 miliardów złotych wyniosła strata Narodowego Banku Polskiego za 2024 rok - wynika ze sprawozdania finansowego banku centralnego.

NBP na minusie. Ponad 13 miliardów straty

NBP na minusie. Ponad 13 miliardów straty

Źródło:
PAP

Uniwersytet Harvarda złożył pozew przeciwko prezydentowi Donaldowi Trumpowi. "Sprawa dotyczy próby wykorzystania przez rząd wstrzymania federalnych funduszy jako narzędzia do przejęcia kontroli" - czytamy w treści pozwu. Trump zamroził bowiem 2,3 miliarda dolarów dla tej uczelni.

Uniwersytet Harvarda pozwał administrację Trumpa

Uniwersytet Harvarda pozwał administrację Trumpa

Źródło:
PAP

Poniedziałkowa sesja na Wall Street zakończyła się mocnymi spadkami głównych indeksów. Inwestorom nie podoba się atak prezydenta USA na prezesa Fed Jerome'a Powella, a także niepewność wokół polityki celnej Donalda Trumpa.

Czerwono na giełdzie. "Jesteśmy w zasadzie w powtórce COVID"

Czerwono na giełdzie. "Jesteśmy w zasadzie w powtórce COVID"

Źródło:
PAP

Firma kurierska DHL przekazała, że wstrzymuje dostawy części przesyłek do USA. Powodem jest "znaczny wzrost" biurokracji przy odprawie celnej, związany z wprowadzeniem nowego systemu celnego przez Donalda Trumpa.

Wstrzymują część dostaw do USA. Skutki decyzji Trumpa

Wstrzymują część dostaw do USA. Skutki decyzji Trumpa

Źródło:
PAP, BBC

Cła, kontrowersje wokół DOGE i straty wizerunkowe to koszmar dla Tesli i jej inwestorów - wskazują analitycy. Złe wyniki mogą dodatkowo pogrążyć spadające w ostatnim czasie akcje firmy Elona Muska - podał portal stacji CNN.

Gigant "wpadł w pułapkę". "Wina Muska"

Gigant "wpadł w pułapkę". "Wina Muska"

Źródło:
CNN

Chiny przestrzegają inne państwa przed "uleganiem" USA w rozmowach handlowych dotyczących ceł wprowadzonych przez Donalda Trumpa - informuje portal stacji BBC. Pekin grozi też innym krajom "krokami odwetowymi", jeśli porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi będą kosztem Chin.

Groźba Pekinu. "Chiny nigdy tego nie zaakceptują"

Groźba Pekinu. "Chiny nigdy tego nie zaakceptują"

Źródło:
BBC

Papież Franciszek rozpoczął reformę Banku Watykańskiego, by po latach skandali i zarzutów o pranie pieniędzy dostosować go do międzynarodowych standardów i wartości Kościoła - opisał Bloomberg. Agencja wyjaśniła, że w watykańskiej instytucji wprowadzono między innymi publikację rocznych raportów, bardziej rygorystyczne zarządzanie i regulacje zapewniające przejrzystość.

Tak papież Franciszek zreformował finanse Watykanu

Tak papież Franciszek zreformował finanse Watykanu

Źródło:
Bloomberg