W aktualnym stanie prawnym pracownik nie ma obowiązku informowania pracodawcy o zaszczepieniu się przeciw COVID-19 - wyjaśnia firma doradcza Grant Thornton. Brak szczepienia nie może być też uwzględniany w procesie rekrutacji kandydatów ani nie może stanowić podstawy do rozwiązania stosunku pracy.
"W dobie pandemii wirusa SARS-COV-2 pracodawcy musieli stawić czoła nowej, niełatwej rzeczywistości. Stopniowo wprowadzane obostrzenia oraz zmiany przepisów nie są jednak końcem nadchodzących wyzwań. Szczepienia przeciwko wirusowi nastręczą pracodawcom wielu wątpliwości w dziedzinie prawa pracy" - czytamy w komunikacie Grant Thornton.
Pracodawca nie może wymagać przyjęcia szczepionki
Jak podkreśla organizacja, szczepienia przeciw COVID-19 nie są szczepieniami obowiązkowymi.
"Z tego powodu pracodawcy nie mogą wymagać od swoich pracowników przyjęcia szczepionki. Ewentualne ustanowienie obowiązkowości szczepień leży w gestii ustawodawcy, który powinien rozstrzygnąć w drodze ustawy kwestię czy, a jeśli tak, to kto, będzie podlegał obowiązkowym szczepieniom. Zwiększająca się liczba zaszczepionych osób niewątpliwie będzie miała wpływ na prawa i obowiązki stron stosunków pracy, szczególnie w przypadku zniesienia części obostrzeń sanitarnych dla zaszczepionych" - napisano.
Grant Thornton zwraca uwagę, że na początku bieżącego roku rząd zapowiedział ogłoszenie rozporządzenia regulującego status osoby zaszczepionej. Zdaniem organizacji prawdopodobnym scenariuszem będzie zniesienie lub zmniejszenie przez ustawodawcę niektórych z aktualnie istniejących obostrzeń w odniesieniu do osób zaszczepionych przeciw COVID-19.
"Choć w niektórych państwach Europy, takich jak Niemcy oraz Belgia, rządzący bardzo szybko wycofali się z wdrażania pomysłu przyznawania osobom zaszczepionym przeciw COVID-19 rozmaitych benefitów, w Polsce dyskusja na ten temat cały czas trwa. Jeżeli rzeczywiście tak się stanie i ustawodawca zmodyfikuje niektóre restrykcje sanitarne uwzględniając fakt poddania się szczepieniu przeciw koronawirusowi, pracodawcy zostaną postawieni przed kolejnym problemem, jakim będzie nierówne traktowanie pracowników" - czytamy.
Równe traktowanie
Organizacja przypomina, że Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej oraz Kodeks pracy jednoznacznie wyrażają zasadę równego traktowania, zgodnie z którą pracodawca nie może różnicować swoich pracowników ze względu na osobiste uwarunkowania, poglądy czy preferencje.
"Wprowadzenie odmiennych restrykcji sanitarnych dla osób, które poddały się szczepieniu przeciw COVID-19 oraz osób, które z różnych przyczyn tego nie zrobiły nałoży na pracodawców nowe obowiązki dotyczące zapewnienia pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy" - napisano.
"Efektem takiego działania będzie ukształtowanie się potrzeby pracodawcy do rozróżniania pracowników uwzględniając przebyte szczepienia w celu przestrzegania dedykowanych restrykcji sanitarnych. W tym zakresie ustawodawca powinien zapewnić pracodawcy możliwość odmiennego traktowania pracowników zaszczepionych przeciw COVID-19 w drodze wyjątku od ustawowej zasady równego traktowania w zatrudnieniu" - czytamy.
"Należy przy tym rozgraniczyć to, co może nałożyć na pracodawcę ustawodawca, od tego, co jest inicjatywą i działaniem samego pracodawcy. Jakiekolwiek przesunięcia granicy równego traktowania pracowników z inicjatywy pracodawcy mogą prowadzić do wystąpienia zjawiska dyskryminacji" - zaznacza Grant Thornton.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock