Polskie miasta włączają się w walkę z globalnym ociepleniem. Skorzystają na tym mieszkańcy

W ramach redukcji CO2 miasta stawiają na transport szynowy Shutterstock

Rozwój inteligentnych miast, więcej linii metra i linii tramwajowych, ekologiczne autobusy - na gaz, elektryczne, hybrydowe i z panelami słonecznymi na dachach, a także więcej połączeń i ograniczenie korków. Tego mogą spodziewać się mieszkańcy polskich miast. Przedstawiciele transportu publicznego włączają się w walkę z globalnym ociepleniem i deklarują, że zrewolucjonizują naszą komunikację.

Po energetyce to transport jest największym emitentem gazów cieplarnianych. - Bez nas walka z globalnym ociepleniem nie powiedzie się. A udział w niej to jedna z największych szans gospodarczych XXI wieku – mówią przedstawiciele sektora z całego świata. Do globalnej zmiany przyłączają się przedstawiciele polskich instytucji miejskich. To o tyle zaskakujące, że polski przemysł i przedsiębiorcy do tej pory zasłynęli w Europie z kurczowego trzymania się węgla i gorących protestów przeciwko unijnej polityce klimatycznej.

Rzecznik prasowy Zarządu Transportu Miejskiego Igor Krajnow przekonuje, że na walce z globalnym ociepleniem skorzystają wszyscy – mieszkańcy miast, bo poprawi się jakość powietrza a tym samym ich zdrowie, będą też spędzać mniej czasu w korkach. A instytucje transportowe, bo zyskają dodatkowych klientów i zwiększą zyski. I dlatego prezes ZTM wraz z kilkunastoma innymi przedstawicielami miejskich instytucji transportowych z całego kraju (oraz świata) podpisał deklarację zobowiązującej je do działań na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych. Dokument zostanie przedstawiony podczas szczytu klimatycznego w Paryżu, który wystartuje pod koniec miesiąca. Właśnie trwa zbieranie podpisów pod deklaracją. Na dokumencie mają znaleźć się sygnatury prezesów i dyrektorów m.in. MPK Lublin, MPK Łódź, BKM Białystok czy ZKM Gdańsk, ale choć deadline minął, jeszcze ich nie ma. Deklarację Międzynarodowej Unii Transportu Publicznego UITP podpisali natomiast przedstawiciele: ZTM Warszawa, Tramwai Warszawskich, MPK Poznań, MPK Kraków, ZTM Lublin i ZDZiT Olsztyn. I mieszkańcy tych miast mogą mieć pewność, że transport miejski stanie się bardziej ekologiczny.

Ekologiczny transport

Igor Krajnow dodaje, że deklaracja jest przypieczętowaniem strategii, którą ZTM już wciela w życie.

Aby zachęcić do korzystania z komunikacji miejskiej, ZTM rozbudowuje komunikację szynową, która jest niezależna od ruchu kołowego, a tym samym pozwala na uniknięcie korków.

- To najbardziej efektywny, ekologiczny i najszybszy rodzaj transportu. Budujemy więc sieć metra, nowe linie tramwajowe, np. na Gocław czy do Wilanowa i nowe połączenia szybkiej kolei miejskiej. Tam, gdzie jest to możliwe, będziemy wytyczać kolejne buspasy. Inwestujemy w autobusy elektryczne, gazowe, hybrydowe, wykorzystujemy na pojazdach ogniwa fotowoltaiczne. Jesteśmy zdeterminowani, aby podejmować te działania – zapewnia rzecznik. - Dwa główne źródła finansowania tych inwestycji to środki unijne i budżet miejski.

Zmiany już się dokonują. Przewoźnicy w całym kraju systematycznie zmieniają tabor na nowocześniejszy i bardziej ekologiczny. Same Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie dziś mają 90 takich autobusów, a do 2024 zamierzają tą liczbę zwiększyć do 130. Na części z nich zainstalowano panele słoneczne, co ma przynieść oszczędności w zużyciu paliwa i redukcję emisji spalin. Podobne maszyny jeżdżą po ulicach Lublina czy Zielonej Góry. MZA wymieniło także oświetlenie autobusowych parkingów na latarnie z lampkami LED. To pozwoliło na zaoszczędzenie 5 proc. konsumpcji energii i sprawiło, że projekt będzie kontynuowany. A to zaledwie ułamek tego, co dzieje się w polskich miastach.

Zmienić mentalność

Udział transportu publicznego w Warszawie wynosi aż 70 proc. - Naszym celem jest podniesienie tego wskaźnika o choćby 5 proc. To już będzie spory sukces – tłumaczy Igor Krajnow.

- Niskoemisyjny transport to wciąż jedyny rodzaj transportu współfinansowany z funduszy strukturalnych UE, więc nie o pieniądze tu chodzi, a o mentalność, również decydentów. Wszystkim winno zależeć na zielonej, albo raczej zrównoważonej polityce transportowej miasta - zwraca uwagę Artur Perchel, menadżer Regionu Europy Wschodniej w Międzynarodowej Unii Transportu Publicznego (UITP). To ta organizacja stoi za przygotowaniem deklaracji.

- Zielona polityka to zwiększenie komfortu życia w mieście dla wciąż rosnącej miejskiej populacji. To także przemyślana i ustrukturyzowana walka z notorycznym w niektórych miastach zanieczyszczeniem powietrza i korkami. Nie ma innego wyjścia, jeśli tylko polskie miasta chcą stać się atrakcyjnym i zdrowym miejscem do życia, ale również do inwestowania. Wydajny transport publiczny oraz jego infrastruktura jest jednym z kluczowych warunków siły i konkurencyjności ekonomicznej współczesnych ośrodków miejskich. Oczywiście chodzi również o zwiększenie liczby pasażerów. Zysk z samej eliminacji korków będzie ogromny – Artur Perchel tłumaczy powody mobilizowania instytucji miejskich do zmian.

Transport publiczny jest ważnym orężem w walce ze zmianami klimatu. Inwestując w niskoemisyjne modele mobilności oraz poprzez podwojenie udziału tego sektora w rynku, miasta i rządy mogą zapobiec emisji 550 mln ton dwutlenku węgla do roku 2025. Mniej CO2 to nie tylko szansa na przeciwidziałanie zmianom klimatycznym, ale też czystsze powietrze i mniej zachorowań wśród mieszkańców miast.

A w świecie, który błyskawicznie się urbanizuje, to miasta mają fundamentalne znacznie w walce ze zmianami klimatycznymi. Zaś transport jest nieodłączną częścią tej walki – czytamy w deklaracji. Dziś w miastach, także polskich, dominuje transport prywatny – podróżując do pracy widzimy sznur samochodów, którymi podróżuje zazwyczaj jedna osoba. Skutkiem tego jest nie tylko nieustanne korkowanie dróg, ale także wzrost konsumpcji energii i zanieczyszczeń w powietrzu. To ma się zmienić.

Innowacyjne konkurencyjne miasta

Innowacyjne niskoemysjne i energooszczędne autobusy i tramwaje, rozwój linii metra oraz udział w budowie inteligentnych miast to cele, które stawiają sobie przedstawiciele 1400 instytucji transportowych z 96 krajów świata. W realizowaniu tych celów dostrzegają także korzyści ekonomiczne – podczas konferencji w Paryżu zamierzają zaprezentować „wysiłki sektora i konkretne zobowiązania, które pomogą w budowaniu konkurencyjnych miast, poprawią jakość życia ludzi i stymulują rozwój gospodarki niskoemisyjnej”.

„Zmniejszenie wpływu ekstremalnych zjawisk pogodowych i kosztów ubezpieczenia dla miast rozwiniętych i rozwijających się ma zasadnicze znaczenie. Koszt bezczynności jest zbyt wysoki” – czytamy w deklaracji.

Potwierdza to ostatni raport Deloitte "Koszty korków w 7 największych miastach Polski 2015". Jak wyliczają jego autorzy i autorki, „wszyscy pracujący i podróżujący do/z pracy transportem indywidualnym w 7 miastach tracili w korkach w 2014 r. 13,7 mln PLN dziennie, 300,7 mln PLN miesięcznie i ponad 3,6 mld PLN rocznie. W porównaniu z rokiem 2013 jest to pogorszenie o ponad 5 proc., czyli odpowiednio o 0,7 mln PLN dziennie, 14,8 mln PLN miesięcznie i 177,7 mln PLN rocznie. Zmiana ta jest tym bardziej znacząca, że jeszcze w roku 2013 w porównaniu z rokiem 2011 koszty korków dla kierowców spadały (o 59,5 mln PLN rocznie). Przechodząc na poziom mikroekonomiczny, koszt korków dla statystycznego mieszkańca-kierowcy z 7 miast wzrósł o 4,4 proc. i wynosił średnio 3 034 PLN rocznie w porównaniu z 2 905 PLN rocznie w 2013 r. W ujęciu nominalnym był to wzrost kosztu o 129 PLN rocznie. Jednak wzrost średnich wynagrodzeń w 7 miastach na zbliżonym poziomie do kosztów korków oraz spadek cen paliw sprawił, że w ujęciu realnym koszt korków nieznacznie spadł i wynosił średnio 68 proc. miesięcznego wynagrodzenia w porównaniu z 70 proc. w 2013 r.”.

Za wprowadzeniem zmian w transporcie publicznym przemawiają także koszty zdrowotne będące skutkiem korków w miastach. Tylko w ostatnich dniach mieliśmy doczynienia z wielokrotnym przekroczeniem norm smogowych w takich miastach jak choćby Warszawa, Kraków, Poznań czy Bydgoszcz. Według Polskiego Alarmu Smogowego rocznie z powodu zanieczyszczonego powietrza umiera w Polsce 45 tys. osób. To tak jakby co roku z mapy Polski znikało takie miasto jak Kutno czy Świnoujście. Dodatkowo przy podobnych analizach nie są zwykle brane pod uwagę koszty wypadków drogowych dla budżetów gospodarstw domowych, firm i państwa.

Transport na celowniku UE

Transport odpowiada za około jedną czwartą emisji gazów cieplarnianych w UE, co czyni go drugim największym sektorem odpowiadającym za produkcję gazów cieplarnianych po energetyce. Sam transport drogowy przyczynia się do około jednej piątej całkowitej emisji w UE dwutlenku węgla, głównego gazu cieplarnianego. Podczas gdy emisje z innych sektorów spadają, te z transportu rosły aż do 2008 roku. Wówczas, ceny ropy po głębokich spadach zaczęły odrabiać straty a zwiększona wydajność samochodów osobowych przełożyła się na wolniejszy wzrost mobilności.

Unijna polityka zmniejszania emisji szkodliwych gazów ma na cele ich redukcję także w takich sektorach jak lotnictwo (poprzez włączenie go do unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) oraz w transporcie drogowym poprzez nakładanie ograniczeń emisji CO2 dla samochodów osobowych.

Emisje gazów cieplarnianych w UE wg danych KE:

Konferencja klimatyczna COP21 rozpocznie się 30 listopada w Paryżu, a zakończy 11 grudnia. Uczestniczyć w niej będą delegacje 195 państw. Jeśli rozmowy zakończą się sukcesem, na konferencji zostanie zawarte najbardziej ambitne porozumienie klimatyczne, które zastąpi protokół z Kioto podpisany pod egidą ONZ w 1997 roku. Nowe porozu­mie­nie kli­ma­tycz­ne mia­ło­by obo­wią­zy­wać od 2020 roku.

Opłakane skutki ocieplenia klimatu
Opłakane skutki ocieplenia klimatuTVN24 Biznes i Świat

Autor: Katarzyna Hejna-Modi / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Koszt remontu mieszkania dwupokojowego o powierzchni 45 metrów kwadratowych wyniesie w 2025 roku około 65 tysięcy złotych - wynika z analizy ekspertów Rankomat.pl. Prognozują jednak wzrost kosztów o 5-10 procent w niedalekim czasie. Przestrzegają również przed długim terminem oczekiwania na ekipę remontową w przypadku uruchomienia programu dopłat do mieszkań "Klucz do mieszkania". Ma on bowiem objąć przede wszystkim mieszkania z drugiej ręki.

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Źródło:
tvn24.pl

Polska jest na trzecim miejscu w UE pod względem odsetka osób samozatrudnionych. Choć statystycznie zarabiają lepiej od zatrudnionych na etat, niemal wszyscy przedsiębiorcy płacą najniższe składki, które nie wystarczą na minimalną emeryturę. Dopłaci do nich państwo. - Najbardziej interesuje nas "tu i teraz". Emerytura wydaje się czymś abstrakcyjnym - komentuje dla nas ekonomistka.

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Źródło:
tvn24.pl
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W czwartek rozpoczął się transport lotniczy ponad tysiąca obywateli Chin, którzy pracowali w internetowych centrach oszustw we wschodniej Mjanmie. W operację zaangażowane są służby birmańskie, tajskie i chińskie. Z raportu jednostki ONZ z 2023 r. wynika, że w Mjanmie znajduje się 120 tys. osób zaangażowanych w prowadzenie nielegalnej działalności lub zmuszonych do niej.

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Źródło:
PAP

Likwidacja programów różnorodności, równości i inkluzywności (DEI) w agencjach federalnych i firmach z nimi współpracujących została tymczasowo zakazana przez sąd federalny w stanie Maryland w USA. Zamknięcie DEI było jednym z pierwszych decyzji Donalda Trumpa. W ślad za nim poszło już także Google, Meta, czy Goldman Sachs.

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Źródło:
PAP

Dubajska firma kryptowalutowa Bybit przekazała informację o kradzieży cyfrowej waluty o wartości 1,5 miliarda dolarów - donosi BBC. Założyciel firmy deklaruje, że zwróci pieniądze poszkodowanym. Może to być największa kradzież kryptowalut w historii.

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Źródło:
BBC, tvn24.pl

- Takie przypadki będą się powtarzały coraz częściej, bo Rosja się rozzuchwala - powiedział w rozmowie z TVN24 Maksymilian Dura, ekspert portalu Defence24.pl, odnosząc się do uszkodzenia kabla na Morzu Bałtyckim, o którym w piątek poinformował szwedzki rząd. Od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę na Bałtyku doszło do uszkodzenia kilku kabli podmorskich przebiegających między państwami unijnymi.

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy zakładającą zakaz sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych z aromatem. Producenci i sprzedawcy będą mieli dziewięć miesięcy na dostosowanie się do nowego prawa.

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Jeden z dziesięciu największych producentów akumulatorów na świecie, chińska spółka China Aviation Lithium Battery (CALB), wybuduje na zachodzie Portugalii swoją fabrykę. Kierownictwo spółki wyjaśnia, że to przedsięwzięcie, które służy "długoterminowemu planowi działań na rynku europejskim".

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Źródło:
PAP

- Do tej pory z programu dobrowolnych odejść w Poczcie Polskiej skorzystało 2,4 tysiąca pracowników - przekazał w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Ziejewski. Dodał, że sytuacja spółki, ze względu na generowane straty, pozostaje "bardzo zła".

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

Źródło:
PAP

Władimir Putin polecił w piątek swojemu rządowi, by przygotował się do powrotu zachodnich firm do Rosji - napisał portal brytyjskiego dziennika "Financial Times". To sygnał potencjalnego odrodzenia relacji biznesowych na tle zbliżenia między USA i Rosją.

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Źródło:
PAP

- Ministerstwo Finansów nie planuje wprowadzenia podatku katastralnego w Polsce - zapewnił w piątek w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman, odpowiadając na pytania posłów. Przypomniał też, że rząd nie wprowadził żadnego nowego podatku od kapliczek, ogrodowych krasnali czy płotów, o czym wcześniej informowały niektóre media.

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

Źródło:
PAP

Rosja może wyrazić zgodę na wykorzystanie zamrożonych na Zachodzie aktywów państwowych do odbudowy Ukrainy, pod warunkiem, że część tych środków trafi na terytoria kontrolowane przez Moskwę - przekazała w piątek agencja Reutera, powołując się na trzy źródła.

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W efekcie kumulacja rośnie do 100 milionów złotych. W Polsce odnotowano trzy wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 21 lutego 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

- Jeśli zlikwidowane zostanie zwolnienie z cła przesyłek o wartości poniżej 150 euro, będzie to oznaczać objęcie cłem wszystkich przesyłek z krajów trzecich do Unii Europejskiej - powiedziała wiceszefowa Krajowej Administracji Skarbowej Małgorzata Krok.

Zakupy przez internet mogą być droższe

Zakupy przez internet mogą być droższe

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank i Alior Bank - między innymi te instytucje finansowe zapowiedziały na najbliższe dni prace serwisowe. W niektórych przypadkach mogą pojawić się problemy z płatnościami, wypłatą pieniędzy z bankomatów oraz dostępem do strony internetowej i aplikacji.

Utrudnienia w bankach. "Nie wykonasz transakcji"

Utrudnienia w bankach. "Nie wykonasz transakcji"

Źródło:
tvn24.pl

Aż trzy czwarte treści promowanych przez algorytmy na niemieckim TikToku i X, czyli dawnym Twitterze, miało pozytywny wydźwięk dla prawicy, głównie skrajnej Alternatywy dla Niemiec (Afd) - wynika z analizy międzynarodowej organizacji Global Witness. Najbliższe wybory do Bundestagu odbędą się już w najbliższą niedzielę.

Algorytmy promują skrajną prawicę

Algorytmy promują skrajną prawicę

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niektóre osoby mogą niedługo stracić dostęp do mObywatela. Od 25 lutego użytkownicy aplikacji w wersji 4.50.0 i niższej nie będą już mogli z niej korzystać. Aby móc nadal jej używać, konieczna jest aktualizacja.

Oni stracą dostęp do mObywatela. Już niedługo ważna zmiana

Oni stracą dostęp do mObywatela. Już niedługo ważna zmiana

Źródło:
tvn24.pl

Firma Birkenstock próbowała przed niemieckim sądem zastrzec projekt swoich sandałów jako sztukę, tak by w konsekwencji były one chronione prawami autorskimi. Chciała w ten sposób powstrzymać konkurencję przed sprzedażą sandałów z korkową podeszwą. Z takim rozumowaniem sąd zgodzić się jednak nie chciał.

Producent chciał, by sandały zostały uznane za dzieło sztuki. Sąd się nie zgodził

Producent chciał, by sandały zostały uznane za dzieło sztuki. Sąd się nie zgodził

Źródło:
BBC

Microsoft zaprezentował nowy chip, który, jak stwierdza firma, pokazał, że obliczenia kwantowe są "kwestią lat, a nie dziesięcioleci". Gigant z Redmond dołączył do Google i IBM w prognozach, że fundamentalna zmiana w technologii komputerowej jest znacznie bliższa, niż ostatnio sądzono.

Microsoft zaprezentowało nowy chip kwantowy. Teoria sprzed stu lat wprowadzona w rzeczywistość

Microsoft zaprezentowało nowy chip kwantowy. Teoria sprzed stu lat wprowadzona w rzeczywistość

Źródło:
Reuters

U wybrzeży Gotlandii doszło do kolejnego przerwania podmorskiego kabla na Morzu Bałtyckim - poinformowały w piątek szwedzkie władze. Prokuratura w Sztokholmie wszczęła w tej sprawie śledztwo.

Kolejne przerwanie podmorskiego kabla na Bałtyku     

Kolejne przerwanie podmorskiego kabla na Bałtyku     

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza Polskich Portów Lotniczych odwołała Andrzeja Ilkowa z funkcji prezesa zarządu Polskich Portów Lotniczych - poinformowała spółka w komunikacie.

Zmiany w Polskich Portach Lotniczych

Zmiany w Polskich Portach Lotniczych

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni. Jeśli z tych 300 propozycji połowa zostanie wdrożona szybką ścieżką, to będzie to gigantyczny sukces – ocenił w piątek w Radiu ZET prezes InPostu Rafał Brzoska. Przedsiębiorca podkreślił, że nie chce wchodzić do polityki. - Jestem z krwi i kości człowiekiem biznesu, filantropem, myślę niezłym ojcem i niezłym mężem - powiedział Brzoska.

Brzoska: Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni

Brzoska: Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni

Źródło:
PAP, Radio ZET