Polskie miasta włączają się w walkę z globalnym ociepleniem. Skorzystają na tym mieszkańcy

W ramach redukcji CO2 miasta stawiają na transport szynowy Shutterstock

Rozwój inteligentnych miast, więcej linii metra i linii tramwajowych, ekologiczne autobusy - na gaz, elektryczne, hybrydowe i z panelami słonecznymi na dachach, a także więcej połączeń i ograniczenie korków. Tego mogą spodziewać się mieszkańcy polskich miast. Przedstawiciele transportu publicznego włączają się w walkę z globalnym ociepleniem i deklarują, że zrewolucjonizują naszą komunikację.

Po energetyce to transport jest największym emitentem gazów cieplarnianych. - Bez nas walka z globalnym ociepleniem nie powiedzie się. A udział w niej to jedna z największych szans gospodarczych XXI wieku – mówią przedstawiciele sektora z całego świata. Do globalnej zmiany przyłączają się przedstawiciele polskich instytucji miejskich. To o tyle zaskakujące, że polski przemysł i przedsiębiorcy do tej pory zasłynęli w Europie z kurczowego trzymania się węgla i gorących protestów przeciwko unijnej polityce klimatycznej.

Rzecznik prasowy Zarządu Transportu Miejskiego Igor Krajnow przekonuje, że na walce z globalnym ociepleniem skorzystają wszyscy – mieszkańcy miast, bo poprawi się jakość powietrza a tym samym ich zdrowie, będą też spędzać mniej czasu w korkach. A instytucje transportowe, bo zyskają dodatkowych klientów i zwiększą zyski. I dlatego prezes ZTM wraz z kilkunastoma innymi przedstawicielami miejskich instytucji transportowych z całego kraju (oraz świata) podpisał deklarację zobowiązującej je do działań na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych. Dokument zostanie przedstawiony podczas szczytu klimatycznego w Paryżu, który wystartuje pod koniec miesiąca. Właśnie trwa zbieranie podpisów pod deklaracją. Na dokumencie mają znaleźć się sygnatury prezesów i dyrektorów m.in. MPK Lublin, MPK Łódź, BKM Białystok czy ZKM Gdańsk, ale choć deadline minął, jeszcze ich nie ma. Deklarację Międzynarodowej Unii Transportu Publicznego UITP podpisali natomiast przedstawiciele: ZTM Warszawa, Tramwai Warszawskich, MPK Poznań, MPK Kraków, ZTM Lublin i ZDZiT Olsztyn. I mieszkańcy tych miast mogą mieć pewność, że transport miejski stanie się bardziej ekologiczny.

Ekologiczny transport

Igor Krajnow dodaje, że deklaracja jest przypieczętowaniem strategii, którą ZTM już wciela w życie.

Aby zachęcić do korzystania z komunikacji miejskiej, ZTM rozbudowuje komunikację szynową, która jest niezależna od ruchu kołowego, a tym samym pozwala na uniknięcie korków.

- To najbardziej efektywny, ekologiczny i najszybszy rodzaj transportu. Budujemy więc sieć metra, nowe linie tramwajowe, np. na Gocław czy do Wilanowa i nowe połączenia szybkiej kolei miejskiej. Tam, gdzie jest to możliwe, będziemy wytyczać kolejne buspasy. Inwestujemy w autobusy elektryczne, gazowe, hybrydowe, wykorzystujemy na pojazdach ogniwa fotowoltaiczne. Jesteśmy zdeterminowani, aby podejmować te działania – zapewnia rzecznik. - Dwa główne źródła finansowania tych inwestycji to środki unijne i budżet miejski.

Zmiany już się dokonują. Przewoźnicy w całym kraju systematycznie zmieniają tabor na nowocześniejszy i bardziej ekologiczny. Same Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie dziś mają 90 takich autobusów, a do 2024 zamierzają tą liczbę zwiększyć do 130. Na części z nich zainstalowano panele słoneczne, co ma przynieść oszczędności w zużyciu paliwa i redukcję emisji spalin. Podobne maszyny jeżdżą po ulicach Lublina czy Zielonej Góry. MZA wymieniło także oświetlenie autobusowych parkingów na latarnie z lampkami LED. To pozwoliło na zaoszczędzenie 5 proc. konsumpcji energii i sprawiło, że projekt będzie kontynuowany. A to zaledwie ułamek tego, co dzieje się w polskich miastach.

Zmienić mentalność

Udział transportu publicznego w Warszawie wynosi aż 70 proc. - Naszym celem jest podniesienie tego wskaźnika o choćby 5 proc. To już będzie spory sukces – tłumaczy Igor Krajnow.

- Niskoemisyjny transport to wciąż jedyny rodzaj transportu współfinansowany z funduszy strukturalnych UE, więc nie o pieniądze tu chodzi, a o mentalność, również decydentów. Wszystkim winno zależeć na zielonej, albo raczej zrównoważonej polityce transportowej miasta - zwraca uwagę Artur Perchel, menadżer Regionu Europy Wschodniej w Międzynarodowej Unii Transportu Publicznego (UITP). To ta organizacja stoi za przygotowaniem deklaracji.

- Zielona polityka to zwiększenie komfortu życia w mieście dla wciąż rosnącej miejskiej populacji. To także przemyślana i ustrukturyzowana walka z notorycznym w niektórych miastach zanieczyszczeniem powietrza i korkami. Nie ma innego wyjścia, jeśli tylko polskie miasta chcą stać się atrakcyjnym i zdrowym miejscem do życia, ale również do inwestowania. Wydajny transport publiczny oraz jego infrastruktura jest jednym z kluczowych warunków siły i konkurencyjności ekonomicznej współczesnych ośrodków miejskich. Oczywiście chodzi również o zwiększenie liczby pasażerów. Zysk z samej eliminacji korków będzie ogromny – Artur Perchel tłumaczy powody mobilizowania instytucji miejskich do zmian.

Transport publiczny jest ważnym orężem w walce ze zmianami klimatu. Inwestując w niskoemisyjne modele mobilności oraz poprzez podwojenie udziału tego sektora w rynku, miasta i rządy mogą zapobiec emisji 550 mln ton dwutlenku węgla do roku 2025. Mniej CO2 to nie tylko szansa na przeciwidziałanie zmianom klimatycznym, ale też czystsze powietrze i mniej zachorowań wśród mieszkańców miast.

A w świecie, który błyskawicznie się urbanizuje, to miasta mają fundamentalne znacznie w walce ze zmianami klimatycznymi. Zaś transport jest nieodłączną częścią tej walki – czytamy w deklaracji. Dziś w miastach, także polskich, dominuje transport prywatny – podróżując do pracy widzimy sznur samochodów, którymi podróżuje zazwyczaj jedna osoba. Skutkiem tego jest nie tylko nieustanne korkowanie dróg, ale także wzrost konsumpcji energii i zanieczyszczeń w powietrzu. To ma się zmienić.

Innowacyjne konkurencyjne miasta

Innowacyjne niskoemysjne i energooszczędne autobusy i tramwaje, rozwój linii metra oraz udział w budowie inteligentnych miast to cele, które stawiają sobie przedstawiciele 1400 instytucji transportowych z 96 krajów świata. W realizowaniu tych celów dostrzegają także korzyści ekonomiczne – podczas konferencji w Paryżu zamierzają zaprezentować „wysiłki sektora i konkretne zobowiązania, które pomogą w budowaniu konkurencyjnych miast, poprawią jakość życia ludzi i stymulują rozwój gospodarki niskoemisyjnej”.

„Zmniejszenie wpływu ekstremalnych zjawisk pogodowych i kosztów ubezpieczenia dla miast rozwiniętych i rozwijających się ma zasadnicze znaczenie. Koszt bezczynności jest zbyt wysoki” – czytamy w deklaracji.

Potwierdza to ostatni raport Deloitte "Koszty korków w 7 największych miastach Polski 2015". Jak wyliczają jego autorzy i autorki, „wszyscy pracujący i podróżujący do/z pracy transportem indywidualnym w 7 miastach tracili w korkach w 2014 r. 13,7 mln PLN dziennie, 300,7 mln PLN miesięcznie i ponad 3,6 mld PLN rocznie. W porównaniu z rokiem 2013 jest to pogorszenie o ponad 5 proc., czyli odpowiednio o 0,7 mln PLN dziennie, 14,8 mln PLN miesięcznie i 177,7 mln PLN rocznie. Zmiana ta jest tym bardziej znacząca, że jeszcze w roku 2013 w porównaniu z rokiem 2011 koszty korków dla kierowców spadały (o 59,5 mln PLN rocznie). Przechodząc na poziom mikroekonomiczny, koszt korków dla statystycznego mieszkańca-kierowcy z 7 miast wzrósł o 4,4 proc. i wynosił średnio 3 034 PLN rocznie w porównaniu z 2 905 PLN rocznie w 2013 r. W ujęciu nominalnym był to wzrost kosztu o 129 PLN rocznie. Jednak wzrost średnich wynagrodzeń w 7 miastach na zbliżonym poziomie do kosztów korków oraz spadek cen paliw sprawił, że w ujęciu realnym koszt korków nieznacznie spadł i wynosił średnio 68 proc. miesięcznego wynagrodzenia w porównaniu z 70 proc. w 2013 r.”.

Za wprowadzeniem zmian w transporcie publicznym przemawiają także koszty zdrowotne będące skutkiem korków w miastach. Tylko w ostatnich dniach mieliśmy doczynienia z wielokrotnym przekroczeniem norm smogowych w takich miastach jak choćby Warszawa, Kraków, Poznań czy Bydgoszcz. Według Polskiego Alarmu Smogowego rocznie z powodu zanieczyszczonego powietrza umiera w Polsce 45 tys. osób. To tak jakby co roku z mapy Polski znikało takie miasto jak Kutno czy Świnoujście. Dodatkowo przy podobnych analizach nie są zwykle brane pod uwagę koszty wypadków drogowych dla budżetów gospodarstw domowych, firm i państwa.

Transport na celowniku UE

Transport odpowiada za około jedną czwartą emisji gazów cieplarnianych w UE, co czyni go drugim największym sektorem odpowiadającym za produkcję gazów cieplarnianych po energetyce. Sam transport drogowy przyczynia się do około jednej piątej całkowitej emisji w UE dwutlenku węgla, głównego gazu cieplarnianego. Podczas gdy emisje z innych sektorów spadają, te z transportu rosły aż do 2008 roku. Wówczas, ceny ropy po głębokich spadach zaczęły odrabiać straty a zwiększona wydajność samochodów osobowych przełożyła się na wolniejszy wzrost mobilności.

Unijna polityka zmniejszania emisji szkodliwych gazów ma na cele ich redukcję także w takich sektorach jak lotnictwo (poprzez włączenie go do unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) oraz w transporcie drogowym poprzez nakładanie ograniczeń emisji CO2 dla samochodów osobowych.

Emisje gazów cieplarnianych w UE wg danych KE:

Konferencja klimatyczna COP21 rozpocznie się 30 listopada w Paryżu, a zakończy 11 grudnia. Uczestniczyć w niej będą delegacje 195 państw. Jeśli rozmowy zakończą się sukcesem, na konferencji zostanie zawarte najbardziej ambitne porozumienie klimatyczne, które zastąpi protokół z Kioto podpisany pod egidą ONZ w 1997 roku. Nowe porozu­mie­nie kli­ma­tycz­ne mia­ło­by obo­wią­zy­wać od 2020 roku.

Opłakane skutki ocieplenia klimatu
Opłakane skutki ocieplenia klimatuTVN24 Biznes i Świat

Autor: Katarzyna Hejna-Modi / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

22 grudnia przypada ostatnia w tym roku niedziela handlowa. Na podpis prezydenta czeka ustawa zakładająca wolne od pracy 24 grudnia oraz trzy niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia.

Dziś jest niedziela handlowa

Dziś jest niedziela handlowa

Źródło:
PAP

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać dwanaście milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 21 grudnia 2024 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

W niedzielę 22 grudnia sklepy będą otwarte, a w Wigilię handel będzie dozwolony ustawowo do godziny 14.00. Na podpis prezydenta czeka ustawa przewidująca, że od przyszłego roku 24 grudnia będzie dniem wolnym dla wszystkich pracowników, a trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższe były wygrane czwartego stopnia w wysokości niemal 270 tysięcy złotych każda. Oto liczby, które wylosowano 20 grudnia 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl

- Trwają prace koncepcyjne nad obniżeniem VAT na transport publiczny, ale nie ma planów redukcji stawki VAT na żywność - poinformował w czwartek minister finansów Andrzej Domański. Minister oczekuje, że w czwartym kwartale gospodarka będzie rosła w tempie 2,8-2,9 procent.

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Źródło:
PAP