Chemia w zabawkach. Kontrola Inspekcji Handlowej

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Prezes UOKiK o kontroli zabawek dla dzieci
Prezes UOKiK o kontroli zabawek dla dzieciUOKiK
wideo 2/4
UOKiKPrezes UOKiK o kontroli zabawek dla dzieci

Inspekcja Handlowa w okresie od marca do września 2022 roku sprawdziła oznakowanie 220 modeli zabawek. W niemal jednej trzeciej modeli stwierdzono nieprawidłowości - podał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

"8342 niebezpieczne zabawki zostały wycofane z obrotu i zniszczone. 22 wnioski Inspekcji Handlowej o wszczęcie postępowań administracyjnych do Prezesa UOKiK - ich efektem może być nałożenie kar" - napisano w raporcie opublikowanym przez UOKiK.

Inspektorzy sprawdzili producentów, sprzedawców hurtowych, a także sklepy detaliczne i wielkopowierzchniowe. Większość zabawek pochodziła z Chin.

Kontrolerzy sprawdzili, czy mają one m.in. prawidłową dokumentację techniczną, w tym deklarację zgodności; dane identyfikacyjne producenta lub importera; informacje identyfikujące zabawkę lub instrukcję w języku polskim.

Zabawki pod lupą Inspekcji Handlowej

Z raportu dowiadujemy się także, że na 220 modeli zabawek 68 miało nieprawidłowości (31 proc.), z czego w przypadku weryfikacji oznakowania odnotowano 18 proc. nieprawidłowości.

Jeśli chodzi o badania laboratoryjne, to w ich wyniku wykryto nieprawidłowości w przypadku 12 proc. zabawek (26 na 220 modeli) - "stwierdziliśmy w nich przekroczenie dopuszczalnego stężenia ftalanów".

Kontrola zabawek Inspekcji Handlowej - wynikiuokik.gov.pl

"Najwięcej przypadków przekroczenia stężenia ftalanów to lalki wykonane z PCW oraz piłki" - napisano.

Dodano, że "odsetek zabawek zawierających szkodliwe związki chemiczne z roku na rok spada".

Odsetek zabawek zawierających szkodliwe związki chemiczneuokik.gov.pl

Czym są ftalany i dlaczego to ważne?

Jak wyjaśniono w raporcie, ftalany "służą do zmiękczania plastiku i nadają mu elastyczności". Dodano, że "nie mają zapachu ani smaku", a "ocena ich zawartości jest możliwa tylko w wyspecjalizowanych laboratoriach".

"W wysokim stężeniu są niebezpieczne dla zdrowia – mogą powodować zaburzenia płodności, grozić uszkodzeniem nerek lub wątroby, rozwojem astmy, a nawet nowotworów" - ostrzeżono.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ams

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości