Chcesz wziąć kredyt? Tego bank może ci nie powiedzieć

"Biznes dla Ludzi", cz.1
"Biznes dla Ludzi", cz.1
TVN24 BiS
TVN24 BiS"Biznes dla Ludzi", cz.1

Zakup mieszkania, nowego samochodu, wymarzone wakacje. Duże wydatki trudno wyobrazić sobie bez kredytu. Aby go otrzymać trzeba przejść całą procedurę bankową i przede wszystkim spełnić konkretne warunki. Jest jednak kilka kluczowych informacji, o których trzeba pamiętać, a bank może nam o nich nie powiedzieć. O to kilka z nich.

- Jeśli mówimy o wyborze oferty kredytu, trudno jest jednoznacznie powiedzieć, który bank ma ją najlepszą. Musimy sobie sami odpowiedzieć jakiego kredytu potrzebujemy, na jak długi okres i jak długo będziemy ten kredyt spłacać. Kredyty mieszkaniowe zaciągamy na kilkadziesiąt lat. Często wiemy już, że po trzech, czterech czy pięciu latach ten kredyt spłacimy, bo np. mamy inną nieruchomość, którą sprzedamy a pieniądze przeznaczymy na spłatę kredytu. Wtedy inne parametry decydują o tym, czy kredyt będzie dla nas korzystny, czy nie - podkreśla Michał Krajkowski z DK Notus. Dodaje, że jeśli planujemy krótko spłacać kredyt, to powinniśmy koncentrować się na ofertach, których jednorazowe koszty związane z uruchomieniem kredytu są niskie lub ich w ogóle nie ma. Chodzi o prowizje i dodatkowe ubezpieczenia. - Nawet kosztem nieco wyższej raty - podkreśla Krajowski.

Promocja, ale jaka?

Zdaniem eksperta "nie zawsze pod hasłem promocja kryje się rzeczywiście dobra oferta". Warto sprawdzić czy promocja na kredyt nie przewiduje np. że w zamian za niższą marżę lub prowizję klient będzie zobowiązany do założenia w banku np. dodatkowego konta osobistego, ubezpieczenia lub karty kredytowej. Czy warto składać wiele wniosków o kredyt, w kilku placówkach bankowych? - Każdy wniosek kredytowy wiąże się z zapytaniem w Biurze Informacji Kredytowej. Każdy bank pobiera informacje o tym, jakim dotychczas byliśmy klientem, czy terminowo obsługiwaliśmy zobowiązania. Bardzo duża liczba takich zapytań - 5,6,7 w krótkim czasie - negatywnie oddziałuje na naszą wiarygodność. Złożenie wniosków do 2,3 banków w przypadku kredytów hipotecznych nie wpływają znacząco na naszą wiarygodność - podkreśla Krajkowski. Dodaje, że nieco inaczej wygląda to w przypadku kredytów gotówkowych. Tu większa liczba zapytań w krótkim czasie bardzo negatywnie wpływa na naszą wiarygodność. Raty równe przez cały okres kredytowania. Czy to prawda? - I tak i nie. One będą równe pod warunkiem, że oprocentowanie kredytu nie będzie się zmieniało. Najpopularniejszym sposobem ustalania oprocentowania jest marża plus WIBOR, to oprocentowanie zmienne. To oprocentowania się zmienia, z reguły aktualizacja następuje co trzy miesiące - dodaje ekspert. Zdolność kredytowa w każdym banku jest inna - podkreśla Krajkowski.

Autor: mn / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com

Pozostałe wiadomości