Pomoc dla firm energochłonnych. Rząd przyjął projekt ustawy

Autor:
mb/ams
Źródło:
PAP
Minister Buda o wsparciu dla firm energochłonnych (wypowiedź z 15 września 2022)
Minister Buda o wsparciu dla firm energochłonnych (wypowiedź z 15 września 2022)TVN24
wideo 2/6
TVN24Minister Buda o wsparciu dla firm energochłonnych

Firmy energochłonne mają otrzymać pomoc publiczną w związku ze wzrostem cen energii elektrycznej i gazu ziemnego. Z rządowych szacunków wynika, ż na ten cel przeznaczonych zostanie łącznie 17,4 miliarda złotych do 2024 roku, w tym ponad 5 miliardów złotych jeszcze w tym roku. We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy w tej sprawie.

Chodzi o projekt ustawy o zasadach realizacji programów wsparcia przedsiębiorców w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022–2024, przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Teraz proponowane rozwiązania trafią do prac w Sejmie.

Centrum Informacyjne Rządu przekazało, że projekt określa zasady udzielania pomocy. "Rada Ministrów będzie mogła przyjmować programy rządowe dotyczące udzielania takiej pomocy przedsiębiorcom. Za realizację programów będzie odpowiadał minister rozwoju i technologii" - czytamy w komunikacie.

Jak przekazano, wsparcie będzie przeznaczone dla przedsiębiorców, w przypadku których prowadzenie działalności gospodarczej jest zagrożone ze względu na dynamiczny wzrost kosztów. "Pomoc ma przede wszystkim służyć zapewnieniu płynności i dostępu do finansowania dla przedsiębiorstw zmagających się z wyzwaniami obecnego kryzysu, przy jednoczesnym zachowaniu warunków działania na jednolitym rynku Unii Europejskiej" - wskazało CIR.

Jak wyjaśniono, wsparcie będzie mogło być udzielone na pokrycie zwiększonych kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, związanych ze wzrostem cen energii elektrycznej oraz gazu ziemnego.

ZOBACZ PROJEKT USTAWY

Wzrost cen prądu i gazu

Centrum Informacyjne Rządu zwróciło uwagę, że na Towarowej Giełdzie Energii średnia cena gazu ziemnego w sierpniu 2022 roku wyniosła 1104,63 zł/MWh i była o 420 proc. wyższa niż rok wcześniej. Energia elektryczna kosztowała w tym samym miesiącu 1390,76 zł/MWh, czyli o 263 proc. więcej niż rok wcześniej.

"Oznacza to znaczący wzrost kosztów produkcji dla przedsiębiorstw przemysłowych, co przekłada się na rentowność branż szczególnie narażonych na wzrosty cen energii i gazu ziemnego" - podkreślono.

Przedstawiciele rządu zauważyli, że część polskich firm, np. z branż ceramicznej czy hutniczej, już dziś zmuszona jest wstrzymywać produkcję części wyrobów. "Ze względu na wielkość przedsiębiorstw działających w tych branżach, firmy te są często bardzo znaczącym pracodawcą na lokalnym rynku pracy" - dodano.

Czytaj także: Zwolnienia grupowe w dużej polskiej firmie. Informacja trafiła do urzędów pracy

Wysokość wsparcia dla firm

Zgodnie z zapowiedziami, jeszcze w tym roku rząd chce przeznaczyć na realizację programów pomocowych ponad 5 mld zł.

"W latach 2022-2024 na realizację programów pomocowych rząd chce przeznaczyć 17,4 mld zł, z czego w jeszcze w tym roku ponad 5 mld zł. W 2023 r. w ramach wsparcia przewidziano ponad 8,2 mld zł, a w 2024 r. – ponad 4,1 mld zł" - czytamy w komunikacie CIR-u.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości