TVN24 Biznes | Z kraju

Ceny materiałów budowlanych mocno w górę

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Wojna w Ukrainie uderza w branżę budowlaną w Polsce
Wojna w Ukrainie uderza w branżę budowlaną w PolsceTVN24
wideo 2/7
TVN24Wojna w Ukrainie uderza w branżę budowlaną w Polsce

Ceny materiałów budowlanych w marcu tego roku wzrosły średnio o prawie 30 procent wobec marca 2021 - podała w poniedziałek Grupa PSB Handel. Podwyżki najbardziej widać przy zakupach izolacji termicznych, duży wzrost cen zanotowały także płyty OSB.

Droższe budowanie. Ceny w górę

Jak wynika z ostatniego raportu Grupy PSB Handel, ceny płyt OSB wzrosły w marcu 2022 r. w stosunku do marca 2021 r. o 50 proc., suchej zabudowy o 43 proc., dachów i rynien o 37 proc., ścian i kominów o 37 proc., izolacji wodochronnych o 33 proc., instalacji i ogrzewania o 26 proc.

Wyliczono też, że ceny w dziale ogród i hobby wzrosły o 29 proc., instalacje, ogrzewanie o 26 proc., motoryzacja o 26 proc., wykończenia o 25 proc., płytki, łazienki, kuchnie o 23 proc., cement, wapno o 22 proc., stolarka o 21 proc., narzędzia o 20 proc., oświetlenie, elektryka o 19 proc., chemia budowlana o 18 proc., dekoracje o 18 proc., wyposażenie, AGD o 18 proc. oraz farby, lakiery o 14 proc.

Jak podała Grupa PSB Handel, ceny w pierwszym kwartale tego roku, w porównaniu z analogicznym okresem 2021 r., wzrosły średnio o ponad 29 proc. Największe wzrosty cen zanotowane w dziale izolacje termiczne, gdzie zwyżka sięgnęła 64 proc.

Jak czytamy na stronie PSB, Grupa PSB Handel jest największą siecią hurtowni materiałów budowlanych. Grupa posiada także sieć marketów PSB Mrówka, liczącą 343 placówek. Pozostałe sklepy z materiałami budowlanymi w Polsce to: Castorama, Bricomarché, Leroy Merlin czy OBI.

"Ceny materiałów są kosmiczne"

O rosnących cenach materiałów budowlanych przedstawiciele branże mówili niedawno w programie "Polska i Świat".

- Jest ogromna presja na ceny materiałów. Jeżeli można powiedzieć, że w covidzie sięgały nieba, to teraz w związku z wojną są kosmiczne. Brakuje materiałów, brakuje stali - stwierdził w rozmowie z TVN24 Bartosz Sawicki, rzecznik prasowy firmy budowlanej Guelermak. - Niektóre materiały od początku wojny zdrożały o 80 procent.

- Nikt nie jest w stanie przewidzieć, ile końcowo będzie kosztował budynek - dodawał Konrad Płochocki, dyrektor Generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

W ubiegłym tygodniu o drożejących materiałach budowlanych mówił także minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Zdaniem ministra to stwarza problemy wykonawcom inwestycji infrastrukturalnych, jednak jego zdaniem nie ma obecnie ryzyka zamykania budów.

TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/dap

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości