Co z cenami cementu? "Jesteśmy poważnie zaniepokojeni sytuacją na rynku energetycznym"

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Ceny materiałów budowlanych w górę
Ceny materiałów budowlanych w góręTVN24
wideo 2/6
TVN24Ceny materiałów budowlanych w górę

Według prognoz w 2022 roku spadek zużycia cementu ma wynieść 4 procent rok do roku. To efekt spowolnienia w sektorze budowlanym, które uwidoczni się w drugiej połowie roku - podało Stowarzyszenie Producentów Cementu. Dodało, że produkcja cementu w pierwszym półroczu wzrosła o 8,6 procent. 

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego produkcja cementu w Polsce w I półroczu br. wzrosła o 8,6 proc., do około 9,3 mln ton w stosunku do I półrocza 2021 r., a produkcja klinkieru wyniosła 6,8 mln ton i była większa o 11,1 proc. - przekazał szef zespołu prawo i technika Stowarzyszenia Producentów Cementu (SPC) Dariusz Konieczny.

- SPC nie dysponuje danymi od producentów odnośnie wyników sprzedaży cementu - wyjaśnił Konieczny.

Zużycie cementu w 2022 roku

Wskazał, że z prognoz, jakie stowarzyszenie otrzymuje z Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych (IPiAG), wynika, że spowolnienie w sektorze budowlanym będzie miało miejsce i wpłynie również na sprzedaż cementu.

- IPiAG prognozuje, że zużycie cementu w Polsce w 2022 roku wyniesie 20 milionów ton, z czego 18,8 miliona przypadało będzie na sprzedaż krajowych wytwórców. Oznacza to spadek zużycia krajowego o 4 procent w stosunku do roku poprzedniego. Negatywny wpływ spowolnienia gospodarczego na sektor budowlany i branżę cementową widoczny będzie najbardziej w drugiej połowie roku - poinformował Dariusz Konieczny.

Co z cenami cementu?

Pytany, czy mimo gorszej koniunktury rosnące ceny energii przełożą się na wzrost cen cementu, przedstawiciel Stowarzyszenia Producentów Cementu zastrzegł, że organizacja nie posiada żadnych danych o cenach cementu ani nie gromadzi informacji z tego obszaru. - Każdy z członków SPC prowadzi własną politykę rynkową - podkreślił.

Konieczny dodał, że "podobnie jak inne sektory energochłonne również branża cementowa boleśnie odczuwa bardzo dynamiczny wzrost cen energii i węgla. - Jesteśmy poważnie zaniepokojeni sytuacją na rynku energetycznym. Zarówno węgiel jak i energia elektryczna są niezbędne do produkcji klinkieru i cementu. W roku 2019 branża zużyła około 600 tysięcy ton węgla. (...) Obecnie ilość ta może być mniejsza i wynosić, w całym sektorze, nieco ponad 500 tysięcy ton rocznie - oszacował Konieczny.

Zaznaczył, że węgiel został w większym stopniu zastąpiony paliwami alternatywnymi. W roku 2019 stopień zastąpienia węgla kształtował się na poziomie około 69 proc.; obecnie jest to 75-80 proc.

- Jeżeli będziemy mieć do czynienia ze spadkiem produkcji cementu, to zużycie zarówno węgla jak i paliw alternatywnych będzie mniejsze. Zmniejszenie produkcji cementu może wynieść około 4 procent w bieżącym roku 2022, więc spadek zapotrzebowania na węgiel z tego powodu to może być tylko około 20 tysięcy ton, natomiast reszta (około 500 tysięcy ton) cały czas będzie nam potrzebne - stwierdził Dariusz Konieczny.

Zwrócił uwagę, że energia elektryczna to również podstawowe medium i koszt w produkcji cementu. - Na stabilnym rynku energii w latach 2019-2020 energia elektryczna stanowiła około 35 procent kosztów wytwarzania cementu. Obecnie Stowarzyszenie nie jest w stanie oszacować tego parametru - zaznaczył przedstawiciel SPC.

Według IPiAG w 2023 r. prognozowane zużycie cementu w Polsce to 19,6 mln ton (spadek o 2 proc. rdr), w tym 18,6 mln ton wyniesie sprzedaż krajowych producentów - przekazał PAP Konieczny.

- Koniunktura gospodarcza, w tym sytuacja na rynku cementu, powinny zacząć poprawiać się pod koniec przyszłego roku - ocenił.

Wzrost cen matetiałow budowlanychGrupa PSB

Z danych SPC wynika, że w Polsce mamy 12 cementowni - głównie na południu Polski ze względu na dostęp do surowców, z których produkowany jest klinkier, a następnie cement. Łączne zdolności produkcyjne to 22 mln ton rocznie. Branża cementowa zatrudnia 3,5 tys. osób i 22 tys. w zakładach kooperujących. Corocznie odprowadza 1,9 mld zł wpływów do budżetu państwa i samorządów.

Stowarzyszenie Producentów Cementu zrzesza największe firmy z tej branży. Celem organizacji - jak podano na stronie internetowej - jest m.in. poprawa efektywności pracy przemysłu cementowego i zbieranie informacji statystycznych. Stowarzyszenie jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Cementowego – Cembureau.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości