Przerwane negocjacje ws. caracali. "Intencje nie były dla nas jasne"

Całość konferencji prasowej premier i szefa MON w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 1 SA w Łodzi
Całość konferencji prasowej premier i szefa MON w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 1 SA w Łodzi
Całość konferencji prasowej premier i szefa MON w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 1 SA w Łodzi

- Zależy nam na tym, żeby wyposażenie dla polskiej armii, sprzęt dla polskiej armii, był produkowany w Polsce, przez polskich pracowników. Żeby firmy, które działają w Polsce, miały możliwość wyposażania polskiej armii. To jest gwarantem polskiego bezpieczeństwa, to jest w strategii polskiego rządu związanej z naszym podejściem do gospodarki - mówiła premier Beata Szydło podczas wizyty w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 1 SA w Łodzi. Zdaniem wiceministra rozwoju Radosława Domagalskiego-Łabędzkiego niektóre propozycje ws. caracali zakładały "ryzyko dla bezpieczeństwa państwa polskiego".

Zakłady w Łodzi miały montować caracale, zanim umowa w sprawie ich zakupu została zerwana. Dziś minister obrony narodowej zadeklarował, że w Łodzi powstanie centrum serwisowe polskich śmigłowców wojskowych. - Będziemy negocjowali zamówienia zarówno w Świdniku, jak i w Mielcu, ale bez zakładów w Łodzi tamte rozmowy nie miałyby sensu - powiedział Antoni Macierewicz.

Premier zaznaczyła, że rząd nie zamyka się na współpracę z inwestorami zagranicznymi.

- Oczywiście, jesteśmy otwarci na rozmowy z inwestorami zagranicznymi - powiedziała Beata Szydło. - Mówimy jasno, że te warunki, które oni nam oferują, na których decydują się z nami współpracować, są korzystne dla obu stron - dodała.

- Postępujemy dokładnie tak, jak wszystkie państwa, które kierują się interesem narodowym - mówiła Szydło.

Zakończone negocjacje

Wiceminister rozwoju Radosław Domagalski-Łabędzki podkreślił, że polska strona nie zerwała, tylko zakończyła negocjacje w sprawie offsetu z Airbus Helicopters.

- Przede wszystkim strona rządowa nie zerwała procesu negocjacji, tylko zakończyła ten proces, w momencie, w którym uzyskaliśmy absolutną pewność, że kontynuowanie dalszych rozmów z grupą Airbus Helicopters jest bezprzedmiotowe - wyjaśniał Domagalski-Łabędzki.

Przypomniał, że negocjacje trwały łącznie rok.

- To jest wystarczająco długi okres, żeby upewnić się, że wszystkie możliwości uzyskania kompromisu z naszymi partnerami zostały wyczerpane - przekonywał wiceszef resortu rozwoju.

Dodał także, że samo kończenie takiego procesu negocjacji także jest długotrwałe. - To jest proces, który poprzedzało uzgodnienie pewnej agendy, harmonogramu tych końcowych rozmów, ustalenia protokołu z grupą Airbus Helicopters. I to grupa Airbus Helicopters jako pierwsza wystąpiła do strony rządowej z propozycją ustalenia pewnych terminów zakończenia tych rozmów - mówił Domagalski-Łabędzki. Wiceminister rozwoju deklarował, że „strona polska dopełniła wszelkich niezbędnych starań, aby upewnić się, czy grupa Airbus jest gotowa spełnić oczekiwania strony polskiej”. - Niestety w tym ostatnim etapie nie dostaliśmy żadnych nowych propozycji, które zmierzałyby do zakończenia tych negocjacji, w związku z tym uprzedziliśmy grupę Airbus Helicopters, że brak pozytywnego odniesienia się do naszych oczekiwań, będzie skutkował zakończeniem tych rozmów - mówił.

Podkreślił, że Airbus miał możliwość dokonania wyboru projektów offsetowych i nie skorzystał z nich. Dodał, że polskie propozycje "były ambitne, ale realne".

- Grupa Airbus miała odpowiedni czas, aby przeanalizować jeszcze raz swoją ofertę, uznać część lub całość zobowiązań offsetowych, które proponowała strona polska z bardzo obszernej listy. Airbus miał możliwość wyboru według swoich własnych możliwości i nie skorzystał z tego. W związku z tym te rozmowy wygasły - mówił wiceminister.

"Intencje nie do końca jasne"

Jego zdaniem niektóre propozycje zakładały ryzyko dla bezpieczeństwa państwa polskiego.

- O ile grupa Airbus wycofała się z tych najbardziej kontrowersyjnych zapisów, to niestety intencje naszych partnerów nie były do końca dla nas jasne - mówił Domagalski-Łabędzki.

Domagalski-Łabędzki zaznaczał, że jedyną dyspozycją, którą kierował się zespół negocjacyjny (na czele którego stał), było „zabezpieczenie interesu ekonomicznego państwa polskiego, w szczególności sektora zbrojeniowego, jak i bezpieczeństwo”. - Z przykrością stwierdzam, że niektóre propozycje naszych partnerów z grupy Airbus nie tylko nie prowadziły do zabezpieczenia interesu i bezpieczeństwa Polski, ale wręcz stwarzały istotne ryzyko dla bezpieczeństwa państwa polskiego i to niestety w odniesieniu do WZ-L1 w Łodzi - mówił wiceszef resortu rozwoju.

Domagalski-Łabędzki zarzucał, że to właśnie "Airbus Helicopters składał propozycje stronie rządowej zobowiązań offsetowych, które nie miały żadnego związku z umową dostawy". - Strona polska wykazując się maksimum dobrej woli, maksimum chęci uzyskania kompromisu, analizowała ze szczegółami propozycję Airbus Helicopters również w zakresie tych zobowiązań, które nie miały związku z umową dostawy. Te zobowiązania prowadziły do maksymalizowania korzyści strony francuskiej - mówił.

Obawy o WZ-L1

- Wiem, że Airbus prezentuje swoją ofertę jako korzystną ekonomicznie dla państwa polskiego, ale to strona rządowa precyzuje, co jest interesem ekonomicznym państwa polskiego - stwierdził wiceminister. Domagalski-Łabędzki przyznał także, że zespół negocjacyjny był szczególnie krytyczny wobec propozycji Airbusa w kwestii WZ-L1.

- Naprawdę ubolewam, że nasze uwagi, sugestie, propozycje nie zostały wzięte pod uwagę - zapewnił Radosław Domagalski-Łabędzki.

- Musieliśmy mieć absolutną gwarancję, że WZ-L1 Łódź nie zostanie przejęte przez obcy kapitał - dodał Antoni Macierewicz.

Stabilne warunki

Premier zapewniała pracowników Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 SA w Łodzi, że będą mogli liczyć na godne i stabilne warunki zatrudnienia. - Chcę bardzo jasno powiedzieć, że dla zakładów łódzkich, w których jesteśmy w tej chwili, jest dobra perspektywa, perspektywa wielu lat spokojnej pracy i rozmowy w Mielcu i Świdniku potwierdziły, że będzie kooperacja, że będzie współpraca, że polski sprzęt wojskowy, który będzie służył polskiej armii, tutaj w Łodzi będzie konserwowany, remontowany - przekonywała premier.

- Tworzymy skonsolidowany system doposażenia i zabezpieczania sprzętu dla polskiej armii - dodała.

Centrum serwisowe w Łodzi

Z kolei minister obrony narodowej Antoni Macierewicz zapewniał, że "MON traktuje łódzkie zakłady lotnicze jako gwarantujące bezpieczeństwo przemysłowe i obronne". - Będziemy negocjowali zamówienia zarówno w Świdniku, jak i w Mielcu, ale bez zakładów w Łodzi tamte rozmowy nie miałyby sensu - ocenił.

Zamówienie Black Hawk

Jak zaznaczył szef MON, właśnie w Łodzi powstaną zakłady serwisowe "dla całego polskiego przemysłu śmigłowcowego". Dodał, że w tym zakresie są gwarancje zarówno ze Świdnika, jak i z Mielca. - Będzie to integralny element kontraktu na nowe helikoptery, które zasilą polską armię w najbliższych latach - dodał.

Macierewicz powiedział, że w 2016 r. dostarczone zostaną z Mielca dwa śmigłowce, w 2017 r. - osiem, a potem - 11. PZL Mielec, należące do Sikorsky Aircraft Corp., produkują śmigłowce Black Hawk. Minister poinformował również, że będą prowadzone rozmowy z ukraińską firmą Motor Sicz w sprawie dostarczania do zakładów w Łodzi silników m.in. do Mi - 8 i Mi - 24.

Oczekiwania pracowników Wojskowych Zakładów Lotniczych były duże. Głównie ze względu na kwestie związane z produkcją i montażem caracali. Airbus przekonywał wprost, że główna linia montażowa powstanie w Łodzi. Zatrudnienie miało znaleźć ponad 1000 osób, a wraz z ofsettem nawet kilka tysięcy - twierdzi koncern.

Autor: ag//ms / Źródło: tvn24bis.pl., PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Walka z drożyzną czasów PiS przynosi efekty. Najwyższy czas na obniżenie stóp procentowych - napisał w środę w mediach społecznościowych premier Donald Tusk. Apel skierował do prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego.

Tusk: najwyższy czas, ludzie czekają

Tusk: najwyższy czas, ludzie czekają

Źródło:
tvn24.pl

Brytyjska sieć Marks & Spencer padła ofiarą ataku hakerskiego. Wstrzymano wszelkie zamówienia internetowe, a pracownicy głównego magazynu w Wielkiej Brytanii zostali odesłani do domów.

Atak na znaną sieć handlową. Wstrzymano zamówienia

Atak na znaną sieć handlową. Wstrzymano zamówienia

Źródło:
tvn24.pl

Kandydatka Lewicy na prezydenta Magdalena Biejat popiera obniżenie wieku emerytalnego dla mężczyzn. Z kolei kandydat Trzeciej Drogi Szymon Hołownia uważa, że takie rozwiązanie skutkowałoby niższymi świadczeniami; proponuje więc nagradzać tych, którzy zdecydują się pracować dłużej.

Biejat o zmianie wieku emerytalnego dla mężczyzn. Hołownia odpowiada

Biejat o zmianie wieku emerytalnego dla mężczyzn. Hołownia odpowiada

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump obwinił swojego poprzednika Joe Bidena o spadek PKB w pierwszym kwartale 2025 roku. Według Trumpa gorsze wyniki nie są efektem wprowadzenia ceł, a na obiecany przez niego gospodarczy "boom" trzeba będzie jeszcze poczekać.

Najgorszy wynik od trzech lat. Trump oskarża Bidena

Najgorszy wynik od trzech lat. Trump oskarża Bidena

Źródło:
PAP, CNBC

Po upływie pięciu lat od ostatniej transakcji klienta, banki będą miały obowiązek sprawdzić, czy klient żyje - wynika z projektu nowelizacji Prawa bankowego, który został opublikowany w środę. Celem tej zmiany jest umożliwienie spadkobiercom szybszego uzyskiwania informacji o środkach zgromadzonych w bankach.

"Uśpione konta" w bankach. Nowy obowiązek

"Uśpione konta" w bankach. Nowy obowiązek

Źródło:
PAP

Fabryki w Chinach odnotowały największy spadek aktywności od 16 miesięcy - podała Agencja Reutera. Analitycy podkreślają, że choć pesymistyczne nastroje mogą wyolbrzymiać wpływ ceł Donalda Trumpa, to i tak Chiny znajdują się pod rosnącą presją gospodarczą.

Pierwsze oznaki tego, jak cła Trumpa uderzają w Chiny

Pierwsze oznaki tego, jak cła Trumpa uderzają w Chiny

Źródło:
Reuters, PAP

Większość potencjalnych nabywców uważa, że ceny mieszkań wzrosną, choć w ostatnich miesiącach odsetek ten spada - wynika z raportu Otodom. Podwyżek najczęściej spodziewają się osoby młode.

Rynek podzielił się na dwa obozy. Raport

Rynek podzielił się na dwa obozy. Raport

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów poinformowało o złożeniu przez Polskę wniosku o unijną klauzulę wyjścia. Chodzi o wydatki na obronność. Klauzula pozwala na zwiększenie wydatków mimo obejmującej Polskę procedury nadmiernego deficytu.

Resort finansów: Polska złożyła wniosek o unijną klauzulę wyjścia

Resort finansów: Polska złożyła wniosek o unijną klauzulę wyjścia

Źródło:
PAP

Przed południem hakerzy zaatakowali System Rejestrów Państwowych, ale atak został odparty - podał RMF FM. Nadal mogą występować trudności z działaniem mObywatela, rozliczaniem podatków czy rejestracją samochodów. Resort cyfryzacji poinformował o "przejściowych trudnościach z dostępem do niektórych usług publicznych".

Atak hakerski na rządowy system. Jest oświadczenie resortu cyfryzacji

Atak hakerski na rządowy system. Jest oświadczenie resortu cyfryzacji

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Akcje spółek Rafako i Rafamet kontynuują w środę gwałtowne wzrosty. Premier Donald Tusk zapowiedział we wtorek udzielenie firmom ponad 700 milionów złotych wsparcia poprzez Agencję Rozwoju Przemysłu (ARP).

Kursy akcji wystrzeliły po zapowiedzi Donalda Tuska

Kursy akcji wystrzeliły po zapowiedzi Donalda Tuska

Źródło:
PAP

Inflacja w kwietniu 2025 roku wyniosła 4,2 procent rok do roku - podał w szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny (GUS). W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,4 procent.

Nowe dane o inflacji

Nowe dane o inflacji

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Kraje uznawane za drogie stały się bardziej atrakcyjne dla polskich turystów. Na preferencje i wybór kierunku na wakacje wpłynęło to jednak nieznacznie - wskazał "Puls Biznesu".

Dokąd na wakacje? "Królują trzy klasyki"

Dokąd na wakacje? "Królują trzy klasyki"

Źródło:
PAP

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że Malta naruszyła unijne prawo, oferując obywatelstwo za inwestycje. Zdaniem TSUE nabycie obywatelstwa nie może być elementem transakcji handlowej.

Obywatelstwo za inwestycje. Decyzja TSUE

Obywatelstwo za inwestycje. Decyzja TSUE

Źródło:
PAP

Firma UPS poinformowała, że planuje zwolnić 20 tysięcy pracowników i zamknąć 70 oddziałów - przekazała w oświadczeniu dyrektorka generalna UPS Carol Tome. Powodem ma być ograniczenie liczby przesyłek, jakie dostarczała z firmy Amazon.

Gigant chce zwolnić 20 tysięcy pracowników

Gigant chce zwolnić 20 tysięcy pracowników

Źródło:
PAP, Reuters

W rok liczba osób w wieku produkcyjnym zmalała o 151 tysięcy - podał Główny Urząd Statystyczny (GSU). Przyczyną tego zjawiska jest starzenie się społeczeństwa oraz mniejsza liczba młodych zasilających wiek produkcyjny.

Niepokojący raport GUS

Niepokojący raport GUS

Źródło:
PAP

W 2024 roku prawie 42 tysiące ojców skorzystało z urlopu rodzicielskiego. To 11-krotnie więcej niż w 2022 roku - podał Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

11-krotny wzrost w dwa lata. Zaskakujące dane ZUS

11-krotny wzrost w dwa lata. Zaskakujące dane ZUS

Źródło:
PAP

Wang Yi, szef chińskiej dyplomacji skrytykował politykę handlową USA podczas spotkania ze swoimi odpowiednikami z państw BRICS. Zaapelował też o sprzeciw wobec "protekcjonizmu" Stanów Zjednoczonych.

"Jeśli będziemy ustępować, to dręczyciel stanie się bardziej agresywny"

"Jeśli będziemy ustępować, to dręczyciel stanie się bardziej agresywny"

Źródło:
PAP, China Daily

Ponad 700 milionów złotych zostanie przekazanych do Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), która wykorzysta te środki, by pomóc spółkom Rafako i Rafamet - przekazał premier Donald Tusk.

Rafako dostanie pomoc rządową. Donald Tusk podał kwotę

Rafako dostanie pomoc rządową. Donald Tusk podał kwotę

Źródło:
PAP

Partia Liberalna Kanady (LPC) wygrała wybory parlamentarne. Lider ugrupowania i urzędujący premier Mark Carney podkreślił, że Kanada musi ambitnie podejść do kryzysu i stawić czoło groźbom prezydenta USA Donalda Trumpa.

"Przetrwaliśmy szok związany ze zdradą USA"

"Przetrwaliśmy szok związany ze zdradą USA"

Źródło:
PAP

Prezydent Donald Trump zmienia zdanie w sprawie wprowadzonych przez siebie ceł. Teraz chce wycofać się z dodatkowych taryf na części sprowadzane z zagranicy i wykorzystywane w produkcji aut w USA - podał "Wall Street Journal".

Cła Donalda Trumpa. Prezydent USA zmienia zdanie

Cła Donalda Trumpa. Prezydent USA zmienia zdanie

Źródło:
PAP

Sekretarz skarbu USA Scott Bessent poinformował w poniedziałek, że wkrótce dojdzie do porozumienia handlowego z niektórymi państwami. Dodał, że chęć negocjacji w sprawie ceł wyrażają także Chiny, dlatego "nie martwi się o puste półki" w Stanach Zjednoczonych.

Sekretarz skarbu: nie martwię się o puste półki

Sekretarz skarbu: nie martwię się o puste półki

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę opóźniającą do 1 października wejście w życie nowych taryf na prąd. Zdaniem resortu klimatu zmiany pozwolą na obniżkę cen energii po wygaśnięciu ceny maksymalnej.

Ceny prądu. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę

Ceny prądu. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę

Źródło:
PAP

Nową prezeską Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA została Marta Ewa Wachowicz - przekazał resort rozwoju. Wachowicz ma wykształcenie w obszarze badań kosmicznych. Uzyskała stopień doktora nauk fizycznych w dziedzinie fizyki kosmicznej.

Nowa szefowa Polskiej Agencji Kosmicznej

Nowa szefowa Polskiej Agencji Kosmicznej

Źródło:
PAP

Od wtorku 6 maja w PKO BP zaczną obowiązywać domyślne limity dzienne na przelewy i płatności w serwisie iPKO - przekazał bank w komunikacie. Zmiany są wprowadzane, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie.

Duże zmiany dla klientów największego banku w Polsce

Duże zmiany dla klientów największego banku w Polsce

Źródło:
tvn24.pl