Z kraju

BZ WBK na zakupach. Potężna transakcja w polskim sektorze bankowym

Z kraju

Pięć opłat bankowych, o których możesz nie wiedzieć
Pięć opłat bankowych, o których możesz nie wiedziećtvn24bis.pl
wideo 2/4

Bank Zachodni WBK podpisał umowę przejęcia części działalności Deutsche Bank Polska. Wstępna cena to 1,29 miliarda złotych.

Zgodnie z umową Bank Zachodni WBK kupi wydzieloną działalność detaliczną oraz MŚP Deutsche Bank Polska od Deutsche Bank AG z wyłączeniem, między innymi, walutowych kredytów i pożyczek hipotecznych oraz segmentu bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej DB Polska. Transakcja obejmie również dom maklerski DB Securities. "Wydzielona działalność DB Polska obejmuje portfel 18,2 mld zł kredytów brutto, 10,4 mld zł depozytów oraz 6,9 mld zł aktywów pod zarządzaniem (stan na 30 czerwca 2017)" - napisano w komunikacie.

Jak wskazano, "przeprowadzenie i zakończenie transakcji nie wiąże się z dodatkowymi aktywnościami ze strony klientów, a numery przenoszonych rachunków klientów zostaną zachowane".

Zamknięcie transakcji

Według prezentacji dla inwestorów, wstępna cena nabycia wynosi 1,29 mld zł i składa się głównie z 1,27 mld zł za wydzieloną działalność DB Polska oraz 20 mln zł za DB Securities. Cena będzie płatna w 80 proc. akcjami nowej emisji BZ WBK. Bank wyemituje 2,75 mln nowych akcji na rzecz Deutsche Bank AG, odpowiadające 2,7 proc. udziałowi w BZ WBK. Reszta ceny (20 proc.) ma być płatna gotówką. Zgodnie z prezentacją, po otrzymaniu zgód regulacyjnych oraz osiągnięciu gotowości operacyjnej, zamknięcie transakcji przewidywane jest na czwarty kwartał 2018 roku. W pierwszym kwartale przyszłego roku bank liczy na uzyskanie zgody KNF i zgody UOKiK na transakcję, a - według harmonogramu - w drugim kwartale ma zostać zwołane walne zgromadzenie banku, które zdecyduje o emisji akcji.

Cel przejęcia

W prezentacji podano, że celem przejęcia jest między innymi umocnienie pozycji BZ WBK w segmentach klientów zamożnych, private banking oraz małych i średnich przedsiębiorstw oraz zmniejszenie udziału walutowych kredytów i pożyczek hipotecznych w portfelu kredytowym BZ WBK.

Do Banku Zachodniego WBK włączona zostanie także sieć placówek wraz z kanałami dystrybucji pośredniej. Zgodnie z prezentacją, po przejęciu BZ WBK zwiększy skalę działalności i umocni pozycję w polskim sektorze bankowym, zwiększając swój udział rynkowy w kredytach z 10,1 proc. do 11,7 proc. (z 111 mld zł do 130 mld zł).

Autor: mb//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości