Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) oficjalnie notyfikowały projekt inwestycyjny pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej do Komisji Europejskiej. To niezbędny krok w celu realizacji inwestycji.
Jak wskazano w komunikacie PEJ, zgłoszenie obejmuje szczegółowy opis projektu, którego celem jest "budowa nowoczesnej, bezpiecznej i niskoemisyjnej elektrowni jądrowej na Pomorzu". Równolegle toczy się proces notyfikacyjny dotyczący pomocy publicznej dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.
Czym jest notyfikacja projektu inwestycyjnego
PEJ przypomniały, że notyfikacja projektu inwestycyjnego w trybie Traktatu Euratom jest procesem odrębnym od postępowania notyfikacyjnego dotyczącego pomocy publicznej dla projektu prowadzonego z inicjatywy państwa. Notyfikacja w ramach Traktatu Euratom jest wymogiem prawnym dla projektów jądrowych w państwach członkowskich Unii Europejskiej.
Jej celem jest umożliwienie Komisji Europejskiej oceny projektu pod kątem jego zgodności z celami Traktatu Euratom, w tym w szczególności kwestiami bezpieczeństwa, aspektami technicznymi oraz ekonomicznymi projektu.
- Zgłoszenie przez inwestora projektu do Komisji Europejskiej zgodnie z Traktatem Euratom to ważny kamień milowy w realizacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Dokonywane postępy w realizacji projektu pierwszej polskiej elektrowni jądrowej to wyraz naszej determinacji, by zapewnić Polsce bezpieczne i stabilne źródło energii na dziesięciolecia - zaznaczył, cytowany w komunikacie, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Wojciech Wrochna.
Kolejny krok to opinia KE
Prezes Polskich Elektrowni Jądrowych Marek Woszczyk zauważył z kolei, że notyfikacja przewidziana w art. 41 Traktatu Euratom to jeden z kluczowych etapów przygotowania inwestycji.
- To również wyraz naszego zaangażowania w realizację projektu zgodnie z najwyższymi standardami Unii Europejskiej. Notyfikując projekt, potwierdzamy poczynione już postępy w realizacji inwestycji oraz proaktywne podejście do dalszych działań realizacyjnych - podkreślił.
Rezultatem postępowania notyfikacyjnego ma być uzyskanie opinii Komisji Europejskiej na temat projektu pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Opinia jest niezbędna m.in. do uzyskania zezwolenia na budowę wydawanego przez Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki.
Plan budowy elektrowni atomowej w Polsce
Pierwsza polska elektrownia jądrowa ma powstać na Pomorzu w lokalizacji "Lubiatowo-Kopalino" w gminie Choczewo. Projekt obejmuje budowę 3 reaktorów w technologii AP1000 o mocy 1250 MWe brutto każdy. Według informacji podanych przez PEJ, AP1000 to nowoczesne reaktory generacji III/III+, które są wydajne, niezawodne i posiadają rozbudowane systemy bezpieczeństwa.
Elektrownia może pokryć zapotrzebowanie na prąd nawet ponad 12 milionów gospodarstw domowych w Polsce. Obecnie trwa etap projektowania - na terenie przyszłego zakładu trwają badania geotechniczne, których wyniki mają posłużyć do zaprojektowania obiektu i uzyskania kolejnych zezwoleń niezbędnych do rozpoczęcia budowy. Rozpoczęcie eksploatacji pierwszego bloku energetycznego planowane jest na 2036 r.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Slodkowski/SOPA Images/LightRocket/Getty Images