TVN24 Biznes | Z kraju

Kiedy, gdzie i jak? Bon turystyczny z podpisem prezydenta

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris
Źródło:
TVN24 Biznes
Prezydent podpisał ustawę o Polskim Bonie Turystycznym
Prezydent podpisał ustawę o Polskim Bonie Turystycznym
wideo 2/7
Prezydent podpisał ustawę o Polskim Bonie Turystycznym

Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek ustawę o Polskim Bonie Turystycznym. Ile wynosi pomoc, do kogo jest skierowana, w jakich przypadkach będzie można skorzystać z dofinansowania? Czy trzeba składać wniosek o bon turystyczny? Wyjaśniamy.

"Ustawa o #PolskiBonTurystyczny z podpisem @prezydentpl. Oznacza to, że rodzice dostaną 500 zł na każde dziecko i dodatkowe 500 zł na dziecko z niepełnosprawnością. Polskie rodziny będą mogły wykorzystać bony aż do marca 2022 r." - czytamy na Twitterze resortu rozwoju.

Bon turystyczny - co to jest?

Bon turystyczny to nowa forma wsparcia dla polskich rodzin w sytuacji osłabienia gospodarki przez pandemię COVID-19. Wyniesie jednorazowo 500 zł na każde dziecko do 18 r. życia oraz jedno dodatkowe świadczenie 500 zł dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności - wyjaśnia na swojej stronie resort rozwoju.

Gdzie będzie można "zapłacić" bonem turystycznym?

Bonem będzie można płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne na terenie Polski. Jak wyjaśnia MR, bon turystyczny będzie można wykorzystać do opłacenia m.in.: pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także obozie sportowym lub rekreacyjnym.

Na razie nie wiadomo, czy bonem będzie można płacić za spływy kajakowe czy parki linowe - wciąż trwają prace nad katalogiem bazy turystycznej, które koordynuje Polska Organizacja Turystyczna. Lista przedsiębiorców pojawi się na stronie bonturystyczny.gov.pl i na bieżąco będzie weryfikowana przez POT, która będzie np. usuwała te podmioty, które znajdą się na niej bez spełnienia wymaganych ustawą warunków.

Ile razy będzie można zapłacić bonem?

Za pomocą bonu będzie można dokonywać płatności wielokrotnie, aż do wyczerpania kwoty bonu - informuje POT.

Do kiedy bon turystyczny będzie ważny?

Polski Bon Turystyczny ma formę elektronicznego bonu, ważnego do końca marca 2022 r.

Kto będzie mógł skorzystać z bonu turystycznego?

Wsparcie przeznaczone jest dla rodzin z co najmniej jednym dzieckiem. Bony będą przysługiwać niezależnie od poziomu dochodów - czyli tak samo jak w przypadku 500 plus.

Bon turystyczny będzie mogło otrzymać prawie 2,4 mln rodzin. Blisko 80 proc. (1,9 mln rodzin) ma dwoje lub więcej dzieci, więc otrzyma świadczenie w wysokości 1000 zł i więcej. W sumie z programu będzie mogło skorzystać ponad 6 mln dzieci - szacuje Ministerstwo Rozwoju.

Jak skorzystamy z bonu turystycznego?

Bon turystyczny będzie dostępny po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) - i tu jest podobnie jak w przypadku 500 plus. MR zaznacza, że system pozwala na łatwą rejestrację m.in. za pomocą Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego oraz niektórych systemów bankowości internetowej. Bon zostanie aktywowany w systemie teleinformatycznym po potwierdzeniu poprawności lub aktualizacji danych.

Bon turystyczny trzeba będzie okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu.

W jakiej formie otrzymamy bon turystyczny?

Jak tłumaczy POT, bon turystyczny będzie mieć postać dokumentu elektronicznego. Po aktywacji w systemie teleinformatycznym, prowadzonym przez ZUS, bon będzie przekazany za pomocą wiadomości tekstowej na wskazany numer telefonu lub adres poczty elektronicznej.

Od kiedy będziemy mogli skorzystać z bonu turystycznego?

Po wejściu w życie ustawy o Polskim Bonie Turystycznym Minister Rozwoju ogłosi, od kiedy podmioty turystyczne i organizacje pożytku publicznego będą mogły rejestrować się w systemie informatycznym i od kiedy będzie można korzystać z bonów. Obecnie ZUS prowadzi intensywne prace przygotowawcze do wdrożenia przedsięwzięcia

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Autor:kris

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości