TVN24 Biznes | Z kraju

Zmiany w bonie turystycznym. Sejm zdecydował o senackich poprawkach

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris,
mjz/ks
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Sejm odrzucił senacką poprawkę o objęcie bonem turystycznym emerytów i rencistówTVN24
wideo 2/7
TVN24Sejm odrzucił senacką poprawkę o objęcie bonem turystycznym emerytów i rencistów

Sejm w środę głosował nad ponad 60 poprawkami do ustawy o bonie turystycznym, które zgłosił do niej Senat. Przyjął ponad połowę z nich, między innymi dotyczącą rozszerzenia beneficjentów bonu o dzieci rodziców, którzy pracują za granicą i pobierają tam zasiłki na dzieci wyższe niż 500 złotych. Posłowie nie uwzględnili jednak poprawki, aby bonem zostali również objęci emeryci i renciści.

W środę Sejm poparł ponad połowę poprawek, jakie do ustawy zaproponował wcześniej Senat. W sumie izba wyższa zgłosiła ich 65. Większość z nich miała charakter legislacyjny i doprecyzowywała przepisy ustawy.

Sejm zgodził się na rozszerzenie beneficjentów bonu turystycznego o dzieci rodziców, którzy pracują za granicą i pobierają tam zasiłki na dzieci wyższe niż 500 zł. Według szacunków, dzięki temu rozwiązaniu bonem objętych zostanie dodatkowe 150-200 tys. dzieci.

Sejm odrzucił senacką poprawkę, by bonem objąć również emerytów i rencistów. Według Senatu, rozwiązanie to wychodziło naprzeciw oczekiwaniom tej grupy społecznej i miało stanowić wymierne wsparcie finansowe, zwłaszcza w odniesieniu do osób pobierających niskie świadczenia emerytalno-rentowe.

Sowa: apeluję, abyście państwo nie zapominali o emerytach i rencistach, żebyście nie skupiali się na nich tylko w kampanii wyborczej

Jeszcze przed głosowaniem nad senackimi poprawkami dotyczącymi ustawy o bonie turystycznym poseł Koalicji Obywatelskiej Marek Sowa złożył wniosek o przerwę w obradach - jak tłumaczył - "aby posłowie PiS-u mogli się zapoznać z bardzo ważnymi poprawkami Senatu". Odniósł się w ten sposób do poprawki dotyczącej emerytów i rencistów. - Abyście państwo o emerytach i rencistach nie zapominali, żebyście nie skupiali się na nich tylko w kampanii wyborczej, ale żebyście pamiętali też również o nich trzy dni po (wyborach prezydenckich - red.) - zwracał się do przedstawicieli większości sejmowej.

Marek Sowa: apeluję, abyście państwo nie zapominali o emerytach i rencistachTVN24

Cel bonu

O to, czy bon turystyczny obejmie również emerytów i rencistów, był pytany w środę rano w TVN24, jeszcze przed początkiem posiedzenia Sejmu, rzecznik rządu Piotr Mueller.

- Dziś mamy posiedzenie Sejmu w tym zakresie. Wydaje się, że na tym etapie ta pomoc jest wystarczająca dla branży turystycznej - powiedział rzecznik rządu. Jak zaznaczył, "pierwszym celem" bonu jest pomoc branży turystycznej. Dopytywany o ewentualne rozszerzenie bonu na emerytów i rencistów Mueller powiedział, że w tej chwili takiej decyzji nie ma. - Myślę, że to nie zostanie uzupełnione - dodał.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Rzecznik rządu o bonie turystycznymTVN24

Bon turystyczny

Bon turystyczny będzie przysługiwać niezależnie od poziomu dochodów, tak jak w przypadku Programu 500 plus. Świadczenie w formie bonu - w wysokości 500 zł - będzie przysługiwało osobom pobierającym świadczenie wychowawcze 500 plus oraz dla dzieci umieszczonych w rodzinnej lub instytucjonalnej pieczy zastępczej. W przypadku dzieci niepełnosprawnych świadczenie będzie dwa razy wyższe i wyniesie 1000 zł.

Nie będą to pieniądze wypłacane na konto rodziców, a cyfrowe świadczenie udzielane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ministerstwo Rozwoju szacuje, że z bonu skorzysta ok. 6,5 mln dzieci w wieku do 18 lat.

Bon będzie można wykorzystać w Polsce do opłacenia m.in. pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także obozie sportowym lub rekreacyjnym.

Obecnie trwają prace nad katalogiem bazy turystycznej. Koordynuje je Polska Organizacja Turystyczna. Według resortu rozwoju, bon ma dotyczyć imprez turystycznych realizowanych przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego.

Jak wyjaśnia Ministerstwo Rozwoju, bon będzie można otrzymać po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), podobnie jak 500 plus. Zostanie aktywowany w systemie teleinformatycznym po potwierdzeniu poprawności lub aktualizacji danych. Trzeba go będzie okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu.

Z bonu, który ma być świadczeniem jednorazowym, będzie można skorzystać do marca 2022 roku.

Autor:kris, mjz/ks

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock