Bon turystyczny nie tylko dla dzieci. Senat przegłosował poprawki

Aktualizacja:
Autor:
mp
Źródło:
PAP
Senator Bosacki o poprawkach do bonu turystycznego
Senator Bosacki o poprawkach do bonu turystycznegoTVN24
wideo 2/10
TVN24Senator Bosacki o poprawkach do bonu turystycznego

Objęcie bonem turystycznym 500 plus także emerytów i rencistów oraz dzieci tych rodziców, którzy pracują za granicą. To niektóre poprawki w ustawie o Polskim Bonie Turystycznym, które w czwartek przegłosował Senat.

Za podjęciem uchwały w tej sprawie głosowało 97 senatorów, nikt nie był przeciw ani nie wstrzymał się od głosu. Teraz ustawa trafi ponownie do Sejmu.

- Myśmy równolegle, a nawet wcześniej niż wpłynął projekt ustawy prezydenckiej do Sejmu, pracowali w Sejmie i Senacie nad podobnym czekiem turystycznym Koalicji Obywatelskiej, który miał objąć wszystkich Polaków. W tej chwili część tych rozwiązań poprawkami wprowadziliśmy do tej ustawy - powiedział w rozmowie z TVN24 Marcin Bosacki, senator KO.

Parlamentarzysta zwrócił uwagę na dwie poprawki. - Po pierwsze, aby tym bonem można było płacić za pobyt, ale również usługi turystyczne, czyli wynajęcie kajaka, wynajęcie przewodnika turystycznego, wynajęcie roweru. Po drugie, aby ten bon turystyczny objął również emerytów i rencistów - wskazał Marcin Bosacki.

Jego zdaniem, "to jest bardzo ważne nie tylko dla nich (…), ale również dla sektora turystycznego, bo emeryci i renciści z reguły korzystają z możliwości wakacji czy wczasów poza sezonem, co będzie miało ogromne znaczenie ekonomiczne dla tego sektora, który przez trzy miesiące był całkowicie zamknięty".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Jakie poprawki?

Wcześniej połączone senackie komisje: Gospodarki Narodowej i Innowacyjności oraz Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej po odrzuceniu wniosku tej pierwszej o przyjęcie ustawy bez poprawek, rozpatrzyły pozytywnie kilkadziesiąt poprawek redakcyjnych i legislacyjnych.

Oprócz tego połączone komisje zaproponowały szereg merytorycznych zmian do prezydenckiej ustawy, której celem - jak podkreślano - jest wsparcie polskich rodzin oraz branży turystycznej, która szczególnie ucierpiała z powodu koronawirusa.

Komisje zarekomendowały objęcie bonem turystycznym emerytów i rencistów oraz dzieci tych rodziców, którzy pracują za granicą i pobierają tam zasiłki na dzieci wyższe niż 500 złotych. Uzasadniając tę poprawkę przewodnicząca Komisji Gospodarki Maria Koc z Prawa i Sprawiedliwości mówiła, że jej przyjęcie spowoduję, że od 150 tysięcy do 200 tysięcy dzieci więcej będzie mogło skorzystać z bonu.

Kolejna zarekomendowana przez połączone komisje senackie poprawka, przewiduje rozszerzenie podmiotów świadczących usługi turystyczne w ramach bonu m.in. o polskie jednostki żeglugi morskiej i śródlądowej. Mimo sprzeciwu resortu rozwoju akceptację senatorów zyskała również poprawka obniżająca opłatę za obsługę bonów turystycznych z 1 procent do 0,5 procent.

Senatorowie opowiedzieli się też za zachowaniem w ustawie poprawek, które mają umożliwić samorządom uzyskanie środków inwestycyjnych, tzw. bon dla samorządów. Jak argumentowali, "każdy grosz, który wspomaga samorządy ponoszące duży ciężar ustaw koronawirusowych, wydaje się słuszny". - Samorządowcy czekają na te pieniądze - podkreśliła Maria Koc.

Akceptację uzyskała również poprawka, która nakazuje, by - jak referował Adam Szejnfeld (KO) - "rząd w osobie ministra właściwego do spraw turystyki przedstawił Sejmowi sprawozdanie, informację o skuteczności i efektach wprowadzenia Polskiego Bonu Turystycznego".

Polski Bon Turystyczny

Zgodnie z ustawą, której projekt skierował do parlamentu prezydent, Polski Bon Turystyczny ma być wsparciem finansowym polskich rodzin. Będzie przysługiwać niezależnie od poziomu dochodów, tak jak w przypadku programu Rodzina 500 plus. Wartość bonu na każde dziecko do 18. roku życia to 500 złotych, dzieci z niepełnosprawnością uzyskują 1 tysiąc złotych.

Nie będą to pieniądze wypłacane na konto rodziców, a cyfrowe świadczenie udzielane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ministerstwo Rozwoju szacuje, że z bonu skorzysta około 6,5 miliona dzieci w wieku do 18 lat.

Bon będzie można wykorzystać w Polsce do opłacenia m.in. pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także obozie sportowym lub rekreacyjnym.

Obecnie trwają prace nad katalogiem bazy turystycznej. Koordynuje je Polska Organizacja Turystyczna. Według resortu rozwoju bon ma dotyczyć imprez turystycznych realizowanych przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego.

Jak wyjaśnia Ministerstwo Rozwoju, bon będzie można otrzymać po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), podobnie jak 500 plus. Zostanie aktywowany w systemie teleinformatycznym po potwierdzeniu poprawności lub aktualizacji danych. Trzeba go będzie okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu.

Z bonu, który ma być świadczeniem jednorazowym, będzie można skorzystać do marca 2022 roku.

Ustawę o bonie turystycznym Sejm uchwalił 19 czerwca.

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości