Biedronka wycofuje trzy partie produktu

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Prezes UOKiK o karze nałożonej na Biedronkę
UOKiKPrezes UOKiK o karze nałożonej na Biedronkę

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wykryciu substancji alergennej w trzech partiach produktu "Rodzynki sułtańskie, Bakallino, 400 g". Jak wskazano w komunikacie, etykieta nie zawiera informacji o obecności tej substancji. Wyrób został wyprodukowany dla Jeronimo Martins, właściciela sieci Biedronka.

"Państwowa Inspekcja Sanitarna w ramach urzędowej kontroli żywności pobrała próbki z 3 partii rodzynek, w których stwierdzono obecność dwutlenku siarki, którego obecności nie zadeklarowano w składzie produktu. Na etykiecie produktu zawarto informację 'bez dodatku substancji konserwujących'" - czytamy w komunikacie GIS.

Chodzi o trzy partie produktu: 945.0/88315B; 903.0/87851B; 10J.2006.71. Wszystkie z datą minimalnej trwałości: 04.2021. Pierwsze dwie partie zostały wyprodukowane przez spółkę Atlanta Poland, trzecia zaś przez spółkę Bakalland.

Inspektorat wskazał, że "osoby z alergią bądź nietolerancją na dwutlenek siarki i siarczyny nie powinny spożywać wskazanych w komunikacie partii produktu". W ocenie GIS "spożycie produktu przez osoby z alergią na dwutlenek siarki i siarczyny może wywołać u nich reakcję alergenną".

Rodzynki z Biedronki

Produkty zostały wyprodukowane dla spółki Jeronimo Martins, właściciela sieci Biedronka. "Natychmiast po uzyskaniu informacji o możliwej niezgodności w produkcie, razem z dostawcami firmami: Atlanta Poland S.A oraz Bakalland S.A podjęliśmy decyzję o wycofaniu trzech partii produktu (945.0/88315B, 903.0/87851B, 10J.2006.71) Rodzynki sułtańskie Bakallino 400 g z datą minimalnej trwałości 04.2021" - poinformowało biuro prasowe sieci Biedronka w odpowiedzi przesłanej TVN24 Biznes.

"Klienci, którzy wcześniej zakupili u nas te partie produktu, mogą dokonać ich zwrotu w najbliższym sklepie naszej sieci i otrzymają zwrot kosztów zakupu, nawet bez okazania paragonu" - dodali przedstawiciele sieci.

Biuro prasowe Biedronki zapewniło, że produkty dostępne w sklepach są regularnie poddawane badaniom. "Podkreślamy, że ostatnie wyniki badań przeprowadzonych przez zewnętrzne, niezależne, akredytowane laboratorium pod koniec lipca 2020 r. nie wykazały żadnych niezgodności dla tego produktu. Niemniej jednak, kierując się troską o naszych klientów, postanowiliśmy o profilaktycznym wycofaniu tych partii produktów ze sprzedaży" - czytamy w przesłanej nam odpowiedzi.

Jednocześnie przedstawiciele sieci zapewnili, że "produkty z pozostałych partii tego produktu są całkowicie pełnowartościowe".

GIS poinformował, że "prowadzone jest postępowanie wyjaśniające organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej we współpracy z zaangażowanymi podmiotami w celu określenia źródła występowania dwutlenku siarki w produkcie".

Według danych Ministerstwa Finansów opublikowanych w połowie ubiegłego roku, właściciel Biedronki firma Jeronimo Martins jest największą pod względem przychodów firmą handlową w Polsce. Podium uzupełniały Lidl i spółka Eurocash (należą do niej takie marki jak Lewiatan, Groszek czy abc).

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości