BGK rozda 355,3 mln zł. Zyska polska gospodarka

Z kraju

shutterstock.comBank Gospodarstwa Krajowego proponuje przekazać 355,3 mln zł z zysku za 2014 r. do budżetu państwa

Bank Gospodarstwa Krajowego proponuje przekazać 355,3 mln zł z zysku za 2014 r. do budżetu państwa - poinformował BGK w rocznym sprawozdaniu. Na koniec tego roku zaangażowanie banku w program "Inwestycje polskie" sięgnie ok. 25 mld zł.

W ubiegłym roku BGK wypracował 434,6 mln zł wyniku netto, czyli o 305,7 mln zł mniej niż rok wcześniej.

Wsparcie dla przedsiębiorców

- Na wyższy wynik finansowy netto w 2013 roku wpłynęło blisko 286 mln zł ze sprzedaży akcji PKO BP przez BGK - powiedziała PAP rzeczniczka BGK Anna Czyż. Bank poinformował ponadto o planowanym poziomie zaangażowania w program "Inwestycje polskie" na koniec tego roku. "Szacowana aktualna wartość zaangażowań w ramach programu "Inwestycje polskie" (...) na koniec 2015 roku wynosić będzie blisko 25 mld zł - podkreślono w dokumencie. Celem programu jest zapewnienie finansowania długoterminowych i rentownych projektów infrastrukturalnych. Mają one przyczynić się do wzrostu PKB oraz tworzenia nowych miejsc pracy". W Fundusz Mieszkań na Wynajem BGK chce zainwestować w tym roku 1 mld zł. W ramach funduszu BGK finansuje program budowy mieszkań na wynajem w dużych miastach. Jego celem jest zwiększenie dostępności lokali na wynajem w Polsce i przez to zwiększenie mobilności społeczeństwa na rynku pracy; fundusz ma być też alternatywą dla kredytów hipotecznych. Bank planuje też uruchomić nowe fundusze obsługiwane lub zarządzane przez TFI BGK. Chodzi o Fundusz Infrastruktury Samorządowej, Fundusz Ekspansji Zagranicznej, Fundusz Municypalny oraz Fundusz Inwestycji Bezpośrednich. - Fundusz Infrastruktury Samorządowej będzie zarządzany na podstawie umowy przez spółkę Polskie Inwestycje Rozwojowe SA i będzie wspierać inwestycje w obszarze "małej infrastruktury" - wyjaśniono w raporcie. Fundusz Inwestycji Bezpośrednich będzie także zarządzany przez PIR i będzie się koncentrował na dużych projektach infrastrukturalnych, energetycznych, transportowych i telekomunikacyjnych. Fundusz Ekspansji Zagranicznej ma pomagać polskim eksporterom w rozwijaniu działalności poza granicami kraju. Chodzi o wsparcie kapitałowe dla powstających tam podmiotów, służących do nawiązania współpracy międzynarodowej i pozyskania nowych rynków dla polskich firm i przedsiębiorstw.

Będą kolejne inicjatywy?

Zadaniem Funduszu Municypalnego ma być wsparcie budownictwa mieszkaniowego na poziomie samorządów. - W zakresie działań wspierających eksport BGK zakłada zwiększenie zaangażowania w tym obszarze z poziomu ok. 1 mld zł do poziomu 1,8 mld zł - zaznaczył bank. BGK zakłada ponadto, że w tym roku udzieli z programu gwarancji de minimis nowych gwarancji na kwotę 6 mld zł. Program gwarancji de minimis wystartował wiosną 2013 r., kiedy mikro-, mali i średni przedsiębiorcy zaczęli odczuwać skutki spowolnienia gospodarczego. Miały być one odpowiedzią na potrzeby firm związane z ułatwieniem dostępu do finansowania bieżącej działalności. - Ponadto bank rozważa także inne strategiczne inicjatywy w obszarze inwestycji kapitałowych. (...) Będzie przygotowywał zasady dokonywania przez bank inwestycji w fundusze Venture Capital i Private Equity w ramach środków własnych banku lub (...) uzyskanych w ramach programu operacyjnego "Inteligentny Rozwój", wspierającego przedsięwzięcia o charakterze innowacyjnym. Łączna wartość inwestycji w tym obszarze w 2015 roku szacowana jest na poziomie od 250 do 400 mln zł - dodano. "Inteligentny Rozwój" to drugi pod względem budżetu program na lata 2014-2020 i największy w UE, finansujący z polityki spójności badania, rozwój i innowacje. W nowej perspektywie UE mają być premiowane wspólne projekty biznesu i nauki. BGK to państwowy bank rozwoju, którego misją jest społeczno-gospodarczy rozwój kraju.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com