Wiceminister: bezrobocie w lipcu spadło do 8,6 proc.

Z kraju

Wiceminister Szwed: bezrobocie w lipcu spadło do 8,6 proc.

Bezrobocie w lipcu spadło do 8,6 proc. - poinformował Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

- Dane, które mamy już za lipiec to dane nieoficjalne, które pewnie się później potwierdzą, to dane które mówią, że bezrobocie mamy na poziomie 8,6 proc. - powiedział w Programie Pierwszym PR Szwed.

Duży skok

Wiceminister powiedział, że oznacza to ponad 1,3 mln osób bez pracy.

- Jeśli odnosilibyśmy te dane do sytuacji, która była jeszcze parę miesięcy temu, to duży skok, jeśli chodzi o spadek bezrobocia - powiedział wiceminister. - Niższe bezrobocie ostatnie na takim poziomie mieliśmy w 1991 roku, czyli 25 lat temu - dodał. Zaznaczył, że bezrobocie zawsze jest problemem i każdy człowiek bez pracy powinien mieć szansę na jej znalezienie.

Normalne latem

W ocenie Szweda trend spadkowy w najbliższych miesiącach powinien utrzymać się.

- Nie ma się co spodziewać w najbliższych miesiącach wzrostu, mam nadzieję, że będzie minimalny spadek - podkreślił. Wiceminister zaznaczył, że lato to tradycyjnie okres, w którym bezrobocie spada ze względu na prace sezonowe, ale duże środki płynące na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu - tworzenie miejsc pracy i pomoc - również dają efekty. - Jeżeli jeszcze z zasobów bezrobotnych odłączylibyśmy te osoby, które w zasadzie rejestrują się tylko ze względu na składkę zdrowotną, to myślę, że moglibyśmy mówić o poziomie bezrobocia na poziomie 6-6,5 proc. To byłby poziom bardzo niski - powiedział. Są województwa, gdzie stopa bezrobocia jest już poniżej 6 proc. - podał. W Wielkopolsce wynosi ona 5,3 proc., ale np. w woj. warmińsko-mazurskim - 14 proc. - powiedział Szwed.

Wynik najlepszy od 8 lat

W czerwcu stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 8,8 proc. wobec 9,1 proc. w maju - poinformował w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. Tak dobrego wyniku nie było od października 2008 roku. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy spadła poniżej 1,4 mln osób. W czerwcu było ich 1 392,5 tys., w maju - 1 456,9 tys. Także spada liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych. Wyniosła w czerwcu 155,5 tys. osób i była o 5 proc. niższa niż czerwcu 2015 roku ale o 0,7 proc. wyższa niż w maju - podał GUS.

Prognozy minister Rafalskiej

Zgodnie z prognozami Elżbiety Rafalskiej, minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na koniec roku stopa bezrobocia może wynieść 8,4 proc. - Dynamika spadku jest mniejsza, niż przed rokiem. Zaktywizowanie osób długotrwale bezrobotnych jest trudne. I z tak niskiego poziomu jak obecnie dalsze obniżanie stopy bezrobocia jest trudniejsze - podkreśliła na początku lipca.

Zobacz: mniej pracy dla nauczycieli

Autor: ag / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock