Potyczka o paczki. Na szali miliardy złotych

[object Object]
Reklamacja spóźnionej paczkiTVN24 BiS
wideo 2/3

Poczta Polska chce uruchomić w tym roku ok. 200 automatów do odbioru paczek. - Prowadzone są rozmowy z partnerami, z którymi chcemy wprowadzać sieć automatów - zapowiedział prezes Poczty Przemysław Sypniewski. O wejściu na ten rynek myślą też inni duzi gracze. A jest o co walczyć - zgodnie z najnowszymi danymi Polacy w tym roku na zakupy w internecie wydadzą 50 miliardów złotych.

Poczta negocjuje z duńską firmą Swipbox, która ma już swoje maszyny między innymi w sieci sklepów Biedronka i Carrefour. Obecnie ze Swipboxów mogą korzystać wszystkie firmy kurierskie, ale Poczta chce, by w tym roku co najmniej 200 maszyn było na jej wyłączność.

"Planujemy w bieżącym roku instalację co najmniej 200 maszyn do odbioru paczek, chcielibyśmy, aby były dostępne w placówkach pocztowych oraz innych miejscach dogodnych klientom, prowadzimy na ten temat rozmowy z naszymi partnerami" - czytamy w przesłanym nam oświadczeniu Poczty Polskiej.

Chęć rozbudowy punktów odbioru paczek potwierdza także prezes Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski. - Będziemy zwiększać naszą obecność również poprzez automatyzację. Zobaczymy jak to się sprawdzi, gdyż od tego uzależnimy tempo rozwoju sieci automatów do odbioru paczek – powiedział w rozmowie z PAP. Połowa maszyn ma stanąć w placówkach pocztowych, a reszta w sklepach.

Wejścia na rynek nie wyklucza też Żabka. Sieć już teraz oferuje usługę nadawania i odbioru przesyłek Poczty Polskiej tyle, że całością nie zajmuje się maszyna, a ekspedient stojący za kasą. "Pracujemy nad rozwiązaniami technologicznymi, które usprawnią proces przyjęcia i odbioru paczek, jak również jeszcze lepiej wykorzystają potencjał naszych placówek. Obecnie odbiór paczki w naszej sieci trwa średnio ok. 35 sekund, ale każdy sklep ze względu na małą powierzchnię posiada limit paczek. Testujemy więc rozwiązania, które pozwolą nam obsłużyć więcej paczek, przy zachowaniu szybkości obsługi, którą cenią nasi klienci" - informuje nas biuro prasowe Żabki.

Z zewnętrznych automatów do odbioru paczek Swipboksa korzysta też firma kurierska DHL. Obecnie ma ich 150, a do końca roku planuje rozszerzyć sieć do 300. - W tym roku obserwujemy sześciokrotne wzrosty ilości przesyłek odbieranych w punktach DHL Parcel w stosunku do początku 2018 roku – zdradza Magdalena Bugajło, rzecznik prasowy DHL Parcel.

Te liczby nie robią wrażenia na liderze rynku, czyli firmie InPost, należącej do grupy Integer, która tylko w tym roku uruchomiła 300 nowych maszyn do odbioru i nadawania paczek. W sumie ma ich już w Polsce 4800.

- Od kilku lat słyszymy zapowiedzi, że mają powstać różne sieci, kilka firm już takie zapowiedzi składały. Dotychczas na zapowiedziach się kończyło. Pożyjemy zobaczymy. My koncentrujemy się na rozwoju własnej sieci. Chciałbym zwrócić uwagę na jedną rzecz. Wszystkim wydaje się, że za sukcesem InPostu stoją tylko Paczkomaty, tymczasem to nieprawda, a przynajmniej nie cała. Za naszym sukcesem stoi wyjątkowa dbałość o obsługę klienta i kontrolę jakości oferowanych usług w całym łańcuchu logistycznym. Bez tego nawet największa sieć samoobsługowych automatów nie zdobędzie popularności – mówi tvn24bis.pl Wojciech Kądziołka, rzecznik prasowy InPost.

Jest o co walczyć

Skąd takie zainteresowanie rozwojem swoich sieci maszyn do odbioru paczek? Na pewno wiąże się to z bardzo dynamicznym rozwojem rynku e-commerce. Według najnowszego raportu "E-commerce 2019", przygotowanego dla portalu marketingowego interaktywnie.com.pl, w tym roku Polacy wydadzą na zakupy w internecie 50 miliardów złotych. Nasz kraj znajduje się na 13. miejscu w zestawieniu najszybciej rosnących rynków e-commerce na świecie. W kolejnych latach sektor ma się zwiększyć o kolejne ponad 22 miliardy złotych. Jest o co walczyć.

- Polska jest fenomenem jeśli chodzi o usługi doręczeń do tak zwanych paczkomatów (tu trzeba podkreślić, że Paczkomat to znak towarowy zarejestrowany przez Integer - red.). Ta usługa rozwija się bardzo dynamicznie i zdobywa dużą część rynku paczek. Podobne wskaźniki można zauważyć w krajach bałtyckich. W innych krajach jest to niszowa forma dostarczania paczek w granicach 4-5 proc. wartości całego rynku, a w Polsce to ponad 20 proc. Pozostała część to usługi kurierskie i pocztowe - mówi w rozmowie z tvn24bis.pl Grzegorz Urban dyrektor w PwC.

W Polsce zakupy w internecie robi około 15 milionów osób.

Maszyny do zakupów

Oprócz maszyn do odbioru paczek na rynku pojawiają się także "coolmaty", czyli maszyny w których można o dowolnej porze odebrać zamówione zakupy. Swoje coolmaty uruchomiły dwie spożywcze sieci handlowe – Auchan i Carrefour, ale z tych ogólnodostępnych, zlokalizowanych głównie na stacjach benzynowych, korzystają także np. internetowe targi żywności pochodzącej od rolników ranozebrano.pl, firma cateringowa FitEat czy supermarket online Frisco.pl

W Polsce rynek KEP (przesyłek kurierskich, ekspresowych i paczkowych) należy w praktyce do ośmiu podmiotów: trzech globalnych (DHL, UPS, FedEx), dwóch europejskich (DPD, GLS), jednego polskiego (Poczta Polska) i dwóch krajowych z kapitałem zagranicznym (InPost, Geis).

Autor: mmh / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Ceny artykułów codziennego użytku w kwietniu były wyższe o 5,6 procent w porównaniu do minionego roku - wynika z raportu UCE Research i Uniwersytetu WSB Merito. Na pierwszej pozycji w rankingu drożyzny znalazły się artykuły tłuszczowe.

Oto król drożyzny. Dwucyfrowy wzrost

Oto król drożyzny. Dwucyfrowy wzrost

Źródło:
PAP

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi uznało za całkowicie bezzasadny zakaz importu bydła, trzody chlewnej oraz mięsa wołowego i wieprzowego z Polski, który Węgry nałożyły w piątek. Resort zapowiedział dążenie do zniesienia ograniczeń i zadeklarował, że będzie procedować sprawę na wszystkich poziomach kontaktów w ramach współpracy w Unii Europejskiej.

Odwet Orbana. Polskie ministerstwo reaguje

Odwet Orbana. Polskie ministerstwo reaguje

Źródło:
PAP

Około 66 milionów turystów, w tym prawie 36 milionów z zagranicy, oczekiwanych jest latem tego roku we Włoszech. Zapowiada się kolejny rekordowy sezon. To oznacza, że zwłaszcza w historycznych miastach można oczekiwać w szczycie sezonu jeszcze bardziej dotkliwych skutków tak zwanej nadmiernej turystyki. 

Spodziewają się najazdu turystów. Może paść rekord

Spodziewają się najazdu turystów. Może paść rekord

Źródło:
PAP

Ambasadorowie krajów Unii Europejskiej uzgodnili 17. pakiet sankcyjny. Ma on uderzyć w rosyjską "flotę cieni" oraz umieści na czarnej liście sędziów i prokuratorów zaangażowanych w sprawy opozycjonistów Aleksieja Nawalnego i Władimira Kara-Murzy. Sankcje mają zostać zatwierdzone przez ministrów spraw zagranicznych 20 maja.

Zakaz dla rosyjskich statków. Kolejny pakiet sankcji

Zakaz dla rosyjskich statków. Kolejny pakiet sankcji

Źródło:
PAP

Ministerstwo handlu USA zniesie ograniczenia na eksport chipów stosowanych w AI do większości krajów, także dla Polski, o co zabiegał nasz rząd. "Te nowe wymogi stłumiłyby amerykańską innowacyjność i obciążyłyby firmy uciążliwymi nowymi wymogami regulacyjnymi" - napisano w oświadczeniu resortu.

Zwrot w sprawie chipów. Ważna decyzja dla Polski

Zwrot w sprawie chipów. Ważna decyzja dla Polski

Źródło:
PAP

Administracja Donalda Trumpa ponownie tnie dotacje dla Uniwersytetu Harvarda, tym razem o 450 milionów dolarów. Zdaniem prezydenta USA uczelnia nie radzi sobie ze zwalczaniem "antysemickiego zastraszania" i zagraża demokracji.

Cios w prestiżową uczelnię. Trump ponownie tnie dotacje

Cios w prestiżową uczelnię. Trump ponownie tnie dotacje

Źródło:
PAP

Pracownicy banków będą mogli zweryfikować osoby okazujące dowód dzięki dostępowi do rejestru zdjęć dowodów osobistych - podaje resort cyfryzacji, powołując się na przyjęty przez rząd projekt. Nie będzie też konieczności informowania banków czy SKOK-ów o wymianie dowodu.

Zmiany w sprawie dowodów osobistych. Jest decyzja rządu

Zmiany w sprawie dowodów osobistych. Jest decyzja rządu

Źródło:
PAP

Microsoft szykuje się do zwolnienia siedmiu tysięcy pracowników - podaje CNBC. Redukcje obejmą osoby zatrudnione we wszystkich zespołach firmy, niezależnie od działu czy regionu, w którym pracują.

Gigant szykuje zwolnienia. Tysiące osób stracą pracę

Gigant szykuje zwolnienia. Tysiące osób stracą pracę

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło przetarg na zakup ponad siedmiuset tysięcy urządzeń, głównie laptopów, które trafią do szkół w nowym roku szkolnym - poinformował resort. Kupiony sprzęt nie zostanie przekazany na własność uczniów.

Wielki rządowy przetarg. "Mówimy o ponad 735 tysiącach urządzeń"

Wielki rządowy przetarg. "Mówimy o ponad 735 tysiącach urządzeń"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Prezydent Donald Trump ogłosił we wtorek, że USA zniosą sankcje na Syrię i znormalizują relacje z jej nowym rządem. Biały Dom potwierdził, że w środę Trump spotka się z tymczasowym prezydentem Syrii Ahmedem al-Szarą, który niegdyś był dowódcą Al-Kaidy i spędził pięć lat w amerykańskich więzieniach w Iraku.

"Zaskakujący" ruch Trumpa

"Zaskakujący" ruch Trumpa

Źródło:
PAP

Agencja prasowa AFP podała, że sieć sklepów Marks & Spencer padła ofiarą cyberataku, w wyniku którego wyciekły dane klientów. Firma poinformowała, że nie można obecnie robić zakupów online ani używać niektórych metod płatności.

Atak na znaną sieć handlową

Atak na znaną sieć handlową

Źródło:
PAP

Nissan zlikwiduje 11 tysięcy miejsc pracy i zamknie siedem fabryk z powodu spadającej sprzedaży - podał portal stacji BBC. Firma ze względu na potrzebę cięcia wydatków, zrezygnowała też z planów budowy fabryki aut elektrycznych i akumulatorów w Japonii.

Zwolnienia i zamykanie fabryk. Producent aut w tarapatach

Zwolnienia i zamykanie fabryk. Producent aut w tarapatach

Źródło:
BBC

Kwestia uruchomieniu bezpośredniego połączenia kolejowego z Polski do Chorwacji ma się wyjaśnić w najbliższych dniach - przekazał we wtorek minister infrastruktury Dariusz Klimczak. - Musimy to wiedzieć do końca maja - zaznaczył.

Pociąg do Chorwacji pod znakiem zapytania. Nowe informacje

Pociąg do Chorwacji pod znakiem zapytania. Nowe informacje

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rozwój sensorów zmierza w tym kierunku, by percepcja elementów, które nazywamy sztuczną inteligencją, miała kontakt ze światem, czyli możliwość odczuwania - stwierdził w programie "Techpospolita" w TVN24+ profesor Ryszard Tadeusiewicz, autor ponad stu książek o sztucznej inteligencji. Jak dodał, AI "może być bogate w wiele rzeczy, ale nie uczucia".

"Sztuczna inteligencja może być bogata w wiele rzeczy, ale nie uczucia"

"Sztuczna inteligencja może być bogata w wiele rzeczy, ale nie uczucia"

Źródło:
TVN24+

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące partii czarnej liściastej herbaty marki Loyd. W produkcie wykryto przekroczenie poziomu pestycydu antrachinon. Sanepid podkreśla, że konsumenci nie powinni spożywać partii wskazanych w komunikacie.

Partie herbaty wycofane ze sklepów. Ostrzeżenie

Partie herbaty wycofane ze sklepów. Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Honda przewiduje 59-procentowy spadek zysku w bieżącym roku finansowym i zawiesza plan budowy łańcucha dostaw pojazdów elektrycznych w Kanadzie - podała Agencja Reutera, podkreślając, że decyzję podjęto z powodu niepewności wywołanej nowymi cłami Donalda Trumpa.

Dramatyczny spadek zysków. Cła uderzają w japońskiego giganta

Dramatyczny spadek zysków. Cła uderzają w japońskiego giganta

Źródło:
Reuters

Sieć marketów budowlanych Castorama planuje restrukturyzację. Zmiany mają objąć nieco ponad dwa procent pracowników firmy, czyli około 260 osób. Jak informuje Bankier.pl, większość z nich będzie mogła zmienić stanowisko, ale kilkadziesiąt osób zostanie bez pracy.

Zmiany w popularnej sieci sklepów. Kilkadziesiąt osób zagrożonych

Zmiany w popularnej sieci sklepów. Kilkadziesiąt osób zagrożonych

Źródło:
tvn24.pl

Zysk netto grupy banku PKO BP wyniósł w pierwszym kwartale tego roku 2 miliardy 469 milionów złotych. Oznacza to wzrost o niemal 21 procent w ujęciu rocznym - poinformował bank w raporcie kwartalnym.

Największy bank w Polsce pokazał wyniki

Największy bank w Polsce pokazał wyniki

Źródło:
PAP

Kwiecień był w Chinach kolejnym miesiącem spadku cen. Eksperci wskazują, że to efekt pogarszającej się kondycji gospodarczej Chin, ale to zła informacja także dla reszty świata. - To oznacza, że bardzo tanie chińskie produkty będą mogły jeszcze silniej zalewać światowe rynki - dla tvn24.pl komentuje dr Michał Bogusz z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Wszystko tanieje w Chinach. "Zła informacja dla świata"

Wszystko tanieje w Chinach. "Zła informacja dla świata"

Źródło:
tvn24.pl, Reuters

Hiszpania przeznaczy 1,6 miliona euro na zbadanie możliwości połączenia Europy z Afryką podwodnym tunelem. Pomysł nie jest nowy, bo podobne wysiłki podejmowano już co najmniej od lat 80. XX wieku.

Tunel łączący Europę i Afrykę coraz bliżej

Tunel łączący Europę i Afrykę coraz bliżej

Źródło:
PAP, "Morocco World News", "Europa Sur"

Google, po niemal dekadzie, odświeżyło ikonę "G" na urządzeniach z iOS oraz Androidem, wprowadzając żywe, płynne kolory - podał portal technologiczny The Verge. Obecnie główne, sześcioliterowe logo firmy, pozostaje bez zmian.

Google odświeża ikonę. Subtelna zmiana 

Google odświeża ikonę. Subtelna zmiana 

Źródło:
9to5google.com, theverge.com

Ministerstwo Finansów sięga po tak zwaną poduszkę płynnościową, zabezpieczającą płynność budżetu państwa. Może to być spowodowane rosnącym deficytem budżetowym, na co wskazuje wysoka podaż obligacji skarbowych - przekazał "Puls Biznesu".

Rząd sięgnął po zapasy. Poduszka płynnościowa topnieje

Rząd sięgnął po zapasy. Poduszka płynnościowa topnieje

Źródło:
PAP

W ciągu ostatnich 12 miesięcy Watykan zarejestrował 150-procentowy wzrost liczby cyberataków. To właśnie przed nimi nowo wybranego papieża broni grupa "Vatican CyberVolunteers" założona w 2022 roku. Zrzesza około 90 ochotników z całego świata, profesjonalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, z czego tylko połowa to katolicy.

Watykańscy ochotnicy bronią papieża w sieci

Watykańscy ochotnicy bronią papieża w sieci

Źródło:
Politico

- W wojnach taryfowych i handlowych nie ma zwycięzców. Zastraszanie lub hegemonizm prowadzą jedynie do samoizolacji – powiedział chiński przywódca Xi Jinping w swoim pierwszym publicznym wystąpieniu od czasu zawarcia tymczasowego zawieszenia broni w sprawie ceł w wojnie handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Chinami.

"Zastraszanie lub hegemonizm prowadzą jedynie do samoizolacji". Prezydent Chin zabrał głos

"Zastraszanie lub hegemonizm prowadzą jedynie do samoizolacji". Prezydent Chin zabrał głos

Źródło:
CNN

Giełdy światowe zanotowały w poniedziałek wzrosty po tym, jak USA i Chiny zgodziły się na obniżkę wysokich ceł na co najmniej 90 dni. Porozumienie zahamowało wojnę handlową między dwiema największymi gospodarkami świata, która podsyca obawy o globalną recesję.

Ulga z cieniem niepewności. Światowe giełdy w górę

Ulga z cieniem niepewności. Światowe giełdy w górę

Źródło:
PAP