TVN24 Biznes | Z kraju

Auchan planuje otwarcie sklepów w niedziele niehandlowe

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Premier o projekcie nowelizacji ustawy o zakazie handlu w niedziele
Premier o projekcie nowelizacji ustawy o zakazie handlu w niedzieleTVN24
wideo 2/5
TVN24Premier o projekcie nowelizacji ustawy o zakazie handlu w niedziele

Auchan Retail Polska przewiduje otwarcie sklepów w niedziele objęte zakazem handlu. Sieć pod koniec września wprowadzi w swoich sklepach usługi kurierskie i pocztowe - poinformowano w poniedziałkowym komunikacie. W ubiegłym tygodniu Sejm uchwalił przepisy, które mają zablokować powoływanie się przez sieci handlowe na status placówki pocztowej przy otwieraniu placówek w niedziele objęte ograniczeniami w handlu.

Sieć Auchan zapowiedziała, że umowa z operatorem zostanie podpisana w najbliższym czasie. "W ramach nowych udogodnień klienci sklepów Auchan będą mogli nadać lub odebrać przesyłki w godzinach funkcjonowania sklepów oferujących tego typu usługi" - wyjaśniono. Szczegółowa lista takich placówek zostanie opublikowana na stronie sieci.

Jednocześnie zapewniono, że "sieć Auchan zawsze przestrzega przepisów obowiązującego prawa oraz podąża za zmieniającymi się potrzebami współczesnych konsumentów, dla których liczy się czas i wygoda podczas zakupów oraz przy korzystaniu z innych usług związanych z organizacją życia codziennego".

W związku z powyższym - jak poinformowano w komunikacie - sieć przewiduje również otwarcie sklepów w niedziele.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Zakaz handlu w niedziele - otwarte sklepy

To właśnie na wyjątek dotyczący placówek pocztowych powołują się większe sieci handlowe, które decydują się na otwieranie sklepów w niedziele niehandlowe. Począwszy od niedzieli 5 września część swoich sklepów w niedziele objęte zakazem handlu "w związku z rozwojem usług pocztowych" otworzył Lidl. Na taki krok zdecydował się również, należy do tej samej Grupy Schwarz, Kaufland.

Część placówek w niedziele objęte ograniczeniami otwiera też Biedronka. Na początku lipca informowaliśmy o umowie zawartej przez Jeronimo Martins Polska z Pocztą Polską. Chodzi o testowe poszerzenie współpracy, polegające na możliwości odbioru przesyłek bezpośrednio w sklepach Biedronki. Otworzenie sklepów w niedziele niehandlowe rozważa sieć Aldi.

Pod koniec 2020 roku współpracę z firmą kurierską DHL Parcel nawiązało niemal pół setki sklepów Stokrotka Express. W marcu 2021 roku również sieć Intermarche poinformowała, że część jej placówek zostanie otwarta w niedziele i będzie świadczyć usługi pocztowe. Do grona sieci czynnych w ostatni dzień tygodnia dołączył Polomarket.

W listopadzie 2019 Grupa Eurocash poinformowała, że sklepy sieci Abc mogą wdrożyć usługi pocztowe w swoich placówkach. Usługi pocztowe są świadczone też w Delikatesach Centrum, Lewiatanie czy Euro Sklepie.

Niedawno informowaliśmy, że Carrefour Polska podpisał umowę ramową o współpracy z firmą PointPack, która oferuje rozwiązania informatyczne wspomagające nadawanie i odbieranie przesyłek. "Uruchomienie usług kurierskich dających naszym klientom możliwość nadania lub odbioru przesyłek w Carrefour, to kolejne z udogodnień, które chcemy zaoferować im przy okazji codziennych zakupów" - poinformowała TVN24 Biznes Izabella Rokicka, dyrektor komunikacji Carrefour Polska. Czy to oznacza, że sklepy należące do sieci będą otwarte również w niedziele niehandlowe? Tego na razie nie wiadomo.

W niedziele objęte zakazem handlu otwierają się nie tylko mniejsze i większe sklepy spożywcze, ale również markety budowlane.

Zakaz handlu w niedziele - zmiany

Uchwalona przez Sejm nowelizacja przepisów dotyczących niedzielnych ograniczeń może jednak już niedługo całkowicie zablokować takie działania.

W piątek wieczorem Sejm opowiedział się za ustawą uszczelniającą zakaz handlu w niedziele tak, by nie omijały go sklepy świadczące usługi pocztowe. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Zgodnie z ustawą w niedziele będą mogły funkcjonować tylko te placówki, które wykażą, że rzeczywiście zajmują się przede wszystkim usługami pocztowymi, a nie handlem detalicznym - przychody z usług pocztowych będą musiały stanowić ponad 50 procent pozostałych przychodów danej placówki.

PAP

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości