Dwie duże sieci handlowe z zarzutami prezesa UOKiK

Aktualizacja:
Autor:
mb/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Prezes UOKiK postawił zarzuty Auchan i Intermarche
Prezes UOKiK postawił zarzuty Auchan i IntermarcheUOKiK
wideo 2/6
UOKiKPrezes UOKiK postawił zarzuty Auchan i Intermarche

Auchan Polska i SCA PR Polska (Intermarche) usłyszały zarzuty nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej wobec dostawców produktów rolno-spożywczych - poinformował w środę Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Właścicielom sieci handlowych grozi kara w wysokości do 3 procent rocznego obrotu. Spółka SCA PR Polska prowadzi analizę zarzutów i ich uzasadnienia. Jednocześnie podkreśliła, że jest otwarta na współpracę z prezesem UOKiK-u.

Według Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w relacji sieć handlowa - kontrahent w wielu przypadkach występuje dysproporcja w potencjale ekonomicznym, która bywa wykorzystywana przez silniejszą stronę do narzucania słabszym podmiotom niekorzystnych warunków. "Dla dostawców produktów rolno-spożywczych sprzedaż do sieci stanowi w wielu przypadkach 'być albo nie być'. Godzą się oni na narzucane warunki współpracy, nie mając rzeczywistej możliwości negocjacji" - ocenił UOKiK.

Zarzuty wobec Intermarche

Urząd poinformował w środowym komunikacie, że zarzuty wobec Intermarche dotyczą ustalania warunków współpracy w trakcie jej trwania oraz uzyskiwania rabatów, pomimo niespełnienia warunków, od których pierwotnie uzależniono ich udzielenie.

"Urząd ustalił, że sieć zawierała umowy dotyczące warunków handlowych z dostawcami produktów rolno-spożywczych na kolejny rok z opóźnieniem, oczekując od dostawców uwzględnienia nowych warunków od początku tego roku. Tym samym dostawcy, realizując zamówienia w okresie od 1 stycznia danego roku do dnia podpisania umowy, nie mieli pewności na jakich zasadach i warunkach zostanie wstecznie rozliczona sprzedaż. Ponadto występowały sytuacje, w których dostawcy byli obciążeni dodatkowymi rabatami, nie przewidzianymi w pierwotnych umowach o dostawy" - czytamy.

Ponadto, ustalenia urzędu wskazują, że SCA PR Polska (Intermarche) uzyskiwała od dostawców rabat wsteczny, mimo że wartość obrotu, od której strony w uprzedniej umowie uzależniły jego udzielenie, nie została osiągnięta w danym okresie rozliczeniowym. "W konsekwencji tych działań dostawcy byli pozbawiani części dochodu przysługującego im z tytułu współpracy z siecią" - dodano.

"Sytuacja, w której dostawcy produktów rolno-spożywczych przez kilka miesięcy nie wiedzą, na jakich warunkach sprzedają swoje towary sieci, jest absolutnie nieakceptowalna i stanowi nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej" - podkreślił, cytowany w komunikacie, Tomasz Chróstny, prezes UOKiK. Jak zaznaczył, podobnie jest w przypadku zmiany warunków rabatowania zmniejszającej dochody dostawców.

UOKiK: zarzuty dla Auchan i SCA PR (Intermarche) za wykorzystywanie przewagi kontraktowejUOKiK

Zarzuty wobec Auchan

Z kolei zarzuty wobec Auchan dotyczą nieuzasadnionego pobierania opłat od kontrahentów.

"W działaniach przeanalizowanych w toku postępowania wyjaśniającego w latach 2020-2021 przedsiębiorca obciążał kontrahentów kosztami transportu towarów z magazynów do poszczególnych marketów, przerzucając tym samym część kosztów prowadzenia własnej działalności podstawowej na dostawców. Ponadto, nie wszyscy dostawcy ponosili opłatę za transport. Niektórzy byli z niej zwolnieni, pomimo dostarczania towarów również do magazynów centralnych, co może świadczyć o nierównym traktowaniu partnerów" - napisano.

Chróstny podkreślił, że "dysproporcja w potencjale ekonomicznym nie może prowadzić do wykorzystywania silniejszej pozycji rynkowej do jednostronnego narzucania niekorzystnych warunków handlowych słabszej stronie kontraktu, przede wszystkim małym i średnim przedsiębiorcom oraz rolnikom". "Pobieranie od dostawców opłat jest uzasadnione jedynie wówczas, gdy usługi wykonywane przez sieć mają dla kontrahentów realną wartość. W innych sytuacjach jest to sposób na przerzucanie własnych kosztów logistycznych na partnera handlowego i stanowi niezgodne z prawem nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej" - ocenił prezes UOKiK.

Jakie kary grożą sieciom handlowym?

Urząd poinformował, że jeśli zarzuty wobec Auchan i Intermarche się potwierdzą, właścicielom sieci handlowych grozi kara w wysokości do 3 proc. rocznego obrotu.

Spółka SCA PR Polska poinformowała, że otrzymała zawiadomienie o wszczęciu postępowania. "Jako SCA PR Polska (centrala zakupowa dla supermarketów Intermarche) otrzymaliśmy zawiadomienie o wszczęciu postępowania przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów" - czytamy w stanowisku przesłanym TVN24 Biznes. 

Spółka aktualnie prowadzi analizę zawiadomienia, w tym kierowanych wobec SCA PR Polska zarzutów i ich uzasadnienia. "Pozostajemy otwarci na współpracę z Prezesem UOKiK, przekazując w sposób transparentny niezbędną dokumentację, kierując się dobrą wolą oraz odpowiadając na powstałe wątpliwości i kierowane wobec spółki pytania" - zapewniła firma.

"Z dalszymi komentarzami w sprawie pragniemy wstrzymać się do czasu zakończenia postępowania" - dodała spółka SCA PR Polska.

O komentarz do decyzji prezesa UOKiK-u poprosiliśmy również Auchan.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości