Straszą zablokowaniem transakcji, potem wyłudzają dane. Ostrzeżenie dla klientów mBanku i Allegro

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP
Analityczka o oszustwach internetowych i działaniach hakerów
Analityczka o oszustwach internetowych i działaniach hakerówTVN24
wideo 2/5
TVN24Analityczka o oszustwach internetowych i działaniach hakerów

Oszuści podszywają się pod mBank i Allegro - ostrzega zespół CSIRT (Computer Security Incident Response Team) Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej. W obydwu przypadkach cyberprzestępcy wysyłają wiadomości z fałszywym linkiem do stron logowania serwisów. Eksperci ostrzegają, że to próby wyłudzenia danych osobowych.

Zespół CSIRT (Computer Security Incident Response Team) Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej poinformował w środę, że zaobserwował kolejną kampanię phishingową wycelowaną w klientów mBanku.

"Przestępcy w wysyłanych wiadomościach email informują o wyrywkowej kontroli mającej ustalić, czy ostatnio wykonane transakcje były wynikiem oszustwa, czy też zostały wykonane przez użytkownika" - podała NASK.

Sieć dodała, że pod groźbą zawieszenia usług bankowości internetowej oszuści namawiają do kliknięcia w podany w wiadomości link, który prowadzi do fałszywej strony mBanku. "Oszustwo ma na celu wyłudzenie danych uwierzytelniających do bankowości internetowej" - poinformowano.

Oszuści podają się za Allegro

NASK poinformowała także w środę, że odnotowuje nową kampanię phishingową, wymierzoną w użytkowników portalu Allegro. "W treści rozsyłanych przez przestępców wiadomości e-mail znajduje się informacja o wystawieniu faktury oraz link prowadzący do fałszywej strony logowania" - przekazała Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa. Dodała, że w rzeczywistości celem oszustów jest wyłudzenie danych do logowania.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości