Agora chce przejąć spółkę Eurozet, do której należy między innymi Radio ZET. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w czwartek zgodził się na przeprowadzenie transakcji i tym samym zmienił decyzję Prezesa UOKiK-u zakazującą koncentracji. Urząd zapowiada, że złoży apelację od wyroku.
Agora poinformowała, że w czwartek Sąd Okręgowy w Warszawie - Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyraził bezwarunkową zgodę na przejęcie Eurozet sp. z o.o. "Z przedstawionych dzisiaj ustnych motywów rozstrzygnięcia wynika, że Sąd, uwzględniając argumenty zawarte w odwołaniu Agory, uznał, że transakcja nie doprowadzi do istotnego ograniczenia konkurencji na rynku" - poinformowała w komunikacie Agora.
"W ocenie Sądu przedstawione w decyzji Prezesa UOKiK hipotetyczne scenariusze działań koordynacyjnych przedsiębiorców, mające grozić istotnym ograniczeniem konkurencji, mają charakter spekulatywny i nie są wysoce prawdopodobne. Zdaniem Sądu nie znajdują one podstaw w ustalonych w toku postępowania dowodowego realiach rynkowych i uwarunkowaniach ekonomicznych" - dodała spółka.
UOKiK w osobnym komunikacie poinformował, że Prezes Urzędu złoży apelację od tego wyroku Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Urząd przypomniał w komunikacie, że "Prezes Urzędu wskazał, że w wyniku koncentracji doszłoby do powstania silnej grupy radiowej i nieodwracalnych zaburzeń w funkcjonowaniu konkurencji na lokalnych i ogólnopolskim rynku reklamy radiowej".
"Właściwie oceniliśmy bardzo obszerny materiał dowodowy i zagrożenie dla konkurencji, jakie niesie za sobą ta koncentracja. Nie zgadzamy się z decyzją sądu pierwszej instancji dlatego skorzystamy z przysługującego nam prawa i wniesiemy apelację. Rozstrzygnięcie SOKiK nie jest prawomocne. Liczymy na to, że w drugiej instancji sąd podzieli nasze argumenty" - powiedział, cytowany w komunikacie, prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
Agora chce przejąć Eurozet
Agora stoi na czele grupy kapitałowej, która zajmuje się głównie działalnością prasową, wydawniczą i radiową. Głównymi stacjami należącymi do Agory są: TOK FM, Radio Złote Przeboje, Radio Pogoda, Rock Radio. Z kolei głównymi stacjami należącymi do Eurozet są: Radio ZET, Meloradio, Antyradio, Radio Plus oraz Chilli ZET.
Wniosek o zgodę na transakcję wpłynął do Urzędu w październiku 2019 roku. Prezes UOKiK w listopadzie 2019 roku skierował sprawę do tak zwanego drugiego etapu, co oznaczało, że konieczne było przeprowadzenie badania rynku.
W listopadzie 2020 roku prezes UOKiK Tomasz Chróstny przedstawił zastrzeżenia do tej koncentracji. Na początku 2021 roku zakazał zaś przejęcia spółki Eurozet przez Agorę.
Agora odwołała się od decyzji do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wyrok SOKiK nie jest prawomocny i stronom przysługuje od niego odwołanie w ciągu dwóch tygodni od otrzymania pisemnego uzasadnienia do wyroku.
Do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia Agora nie będzie mogła przejąć spółki Eurozet.
Źródło: PAP, TVN24 Bizness
Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe