Rada Towarzystwa Ekonomistów Polskich (TEP) jest oburzona treścią wypowiedzi prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego. Rada wskazała, że szef banku centralnego podczas ostatniej konferencji "bezpodstawnie zarzucał ekonomistom oraz dziennikarzom brak obiektywizmu, upolitycznienie, a nawet – szkodzenie Polsce".
W czwartek odbyła się konferencja prezesa NBP Adama Glapińskiego. Szef banku centralnego nie szczędził słów krytyki pod adresem mediów, ekonomistów czy analityków. Zarzucał im kłamstwa, zachowania "antypatriotyczne", a ich wypowiedzi nazwał "idiotyzmami".
Rada Towarzystwa Ekonomistów Polskich w stanowisku opublikowanym w poniedziałek podkreśliła, że "podczas konferencji Prezesa NBP pojawiło się wiele bulwersujących wypowiedzi, których nie da się pogodzić z powagą pełnionego urzędu i jego ustawową apolitycznością". "Dotyczy to zarówno treści, jak i formy, które drastycznie odbiegają od standardów komunikacji banków centralnych w krajach demokratycznych. Skutkiem tego rodzaju komunikacji są ogromne szkody dla reputacji NBP, co w konsekwencji może negatywnie wpływać na zaufanie podmiotów inwestujących na polskim rynku finansowym" - dodano.
Ekonomiści o wypowiedziach prezesa NBP Adama Glapińskiego
W ocenie Rady "komunikacja banku centralnego z otoczeniem rynkowym w żaden sposób nie może zawierać epitetów pod adresem osób, prezentujących odmienne analizy. Nie jest wówczas możliwa dyskusja, która powinna prowadzić do zwiększenia przejrzystości i skuteczności polityki pieniężnej".
Rada Towarzystwa Ekonomistów Polskich wskazała, że "eksperci oraz dziennikarze mają prawo w nieskrępowany sposób uczestniczyć w debacie publicznej, tym bardziej że dotyczy ona bardzo ważnych dla ogółu społeczeństwa zagadnień". "Etyka i odpowiedzialność społeczna wręcz wymaga tego, by informować opinię publiczną o możliwych problemach czy wyzwaniach, niezależnie czy jest to zgodne z oceną Prezesa NBP czy rządu" - zwrócono uwagę.
Jednocześnie w stanowisku podkreślono, że środowisko ekonomistów w Polsce reprezentowane przez Towarzystwo Ekonomistów Polskich prowadzi szereg inicjatyw, których celem jest poprawa jakości debaty publicznej i prowadzonej polityki gospodarczej. Jest to - jak wskazano - m.in. cykl debat "2023. Gospodarka ma głos" oraz cykl seminariów "Współczesna wiedza na temat polityki stabilizacyjnej: konsensus, alternatywne podejścia i białe plamy".
Rada w imieniu Towarzystwa Ekonomistów Polskich apeluje "o debatę, w której jedyną formą walki są merytoryczne argumenty".
Ludwik Kotecki przeprasza za słowa Adama Glapińskiego
Wcześniej za słowa Adama Glapińskiego przepraszał Ludwik Kotecki, członek Rady Polityki Pieniężnej. "W imieniu swoim, ale mam nadzieję też innych członków RPP, chciałbym przeprosić wszystkich ekspertów, ekonomistów i publicystów, którzy poczuli się urażeni obelgami, inwektywami i oskarżeniami Przewodniczącego Glapińskiego kierowanymi do nich podczas wczorajszej konferencji prasowej po posiedzeniu Rady" - napisał na platformie X (dawniej Twitter) Ludwik Kotecki.
"To, oprócz niegodnego zachowania szefa Rady Polityki Pieniężnej, brak szacunku do Państwa wiedzy, pracy oraz przede wszystkim troski o bieżące i przyszłe problemy (makro)ekonomiczne Polski. To z pewnością nie jest stanowisko całej Rady. Przepraszam!" - dodał członek RPP.
Towarzystwo Ekonomistów Polskich rozpoczęło swoją działalność w 1993 roku. Jak czytamy na stronie Towarzystwa, zasadniczym celem TEP jest rozwój nauk ekonomicznych, popularyzowanie wiedzy ekonomicznej, wyjaśnianie zjawisk gospodarczych i społecznych współczesnego świata, dyskusja nad kształtowaniem się ładu gospodarczego w Polsce i świecie oraz wspieranie rozwoju ekonomistów młodego pokolenia. Przewodniczącym Rady TEP jest dr Jarosław Janecki, który w przeszłości pracował m.in. w Ministerstwie Finansów.
Źródło: TVN24 Biznes